Washington elutasította a magyar kormánybiztos USAID-ügyben benyújtott kérését.


A Reuters értesülései szerint Donald Trump körei elutasították, hogy információkat adjanak ki László Andrásnak, a Fidesz EP-képviselőjének és a magyar kormány USAID-vizsgálattal megbízott kormánybiztosának. László olyan adatokat próbált kérni az Egyesült Államoktól, amelyek amerikai forrásból finanszírozott magyarországi civil szervezetekre és médiacsoportra vonatkoznak - az amerikai fél viszont attól tart, hogy ezeket az Orbán-kormány politikai ellenfelei ellen használná fel.

A magyar kormány hosszú ideje éles kritikát fogalmaz meg az USAID tevékenységeivel kapcsolatban, amely globálisan civil szervezeteket és független médiát támogat a demokrácia előmozdítása érdekében. Orbán Viktor és más kormányzati képviselők véleménye szerint ezek a támogatások politikai beavatkozásnak minősülnek, és céljuk a kormány megbuktatása. A Fidesz vezetése az USAID-et a "liberális véleménydiktatúra" egyik eszközének tekinti.

Amerikai tisztviselők szerint László András próbálkozása valójában Orbán Viktor választási stratégiájának része: így akart adatokat szerezni potenciális ellenfelek - például a Tisza Párt és vezetője, Magyar Péter - ellen. Ezért nem adták ki az iratokat, és azt tanácsolták, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter tárgyaljon hivatalosan az amerikai külüggyel.

Az amerikai külügyminisztérium hivatalosan is megerősítette a találkozót, amelyet a magyar fél kezdeményezett. László András hangsúlyozta, hogy a találkozó célja nem a politikai ellenfelek támadása, hanem a "külföldi befolyás" kiszűrése a magyar politikai életből. Ugyanakkor elismerte, hogy az amerikai oldal bizonytalanságot és óvatosságot tanúsított a megkeresés kapcsán.

Orbán Viktor az évértékelőjében arról beszélt, hogy az USAID és "a Soros-hálózat" civil szervezeteket és újságírókat pénzelve külföldi érdekeket szolgál. A miniszterelnök új törvényt is szorgalmazott az amerikai Magnyickij-törvény mintájára, amellyel lezárnák a "külföldi pénzcsapokat". A Fidesz be is nyújtott egy törvényjavaslatot, amely a közélet átláthatóságára hivatkozik, de sokak szerint a kritikus sajtót és civil szervezeteket lehetetlenítené el.

A magyar külügyminisztérium bejelentette, hogy jelenleg folyamatban van a USAID által indított vizsgálat, és várakozással tekintenek az eredmények elé.

Related posts