Donald Trump újra Ukrajna körüli feszültségeket gerjeszt, ami komoly aggodalmakat ébreszt a béke lehetőségeivel kapcsolatban. A helyzet rendkívül ingatag, és sokan attól tartanak, hogy Trump kijelentései tovább rontják a helyzetet, ezzel elodázva a megold


Trump hamarosan felhagyhat az orosz-ukrán béketárgyalások közvetítésével, ha nem mutatkoznak jelei annak, hogy megállapodás születhet, jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter Párizsban - számolt be a Reuters.

"Ez a törekvés nem fog elhúzódni hetekig vagy hónapokig. Csak néhány nap kérdése, hogy eldöntsük, megvalósítható-e a következő hetekben" - nyilatkozta Rubio, miután találkozott európai és ukrán vezetőkkel.

"Amennyiben ez nem kivitelezhető, és olyan messze vagyunk egymástól, hogy a dolog megvalósulása lehetetlennek tűnik, akkor az elnök valószínűleg elérkezik ahhoz a pillanathoz, amikor kijelenti: 'nos, ezzel befejeztük'" - fogalmazott a külügyminiszter.

Három diplomáciai forrás a Reutersnek elmondta, hogy Rubio megjegyzései a Fehér Ház növekvő frusztrációját tükrözik az orosz hajthatatlanság miatt a háború befejezésével kapcsolatban. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint már történt némi előrelépés a békemegállapodás terén, de a Washingtonnal való kapcsolattartás nehéz. Hozzátette, hogy Oroszország a konfliktus megoldására törekszik saját érdekeinek biztosítása mellett, és továbbra is nyitott a párbeszédre az Egyesült Államokkal.

Rubio fenyegetései ellenére a jelek arra utalnak, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közötti tárgyalásokban némi előrelépés tapasztalható. Trump csütörtökön bejelentette, hogy a következő héten várhatóan egy ásványkincsekkel kapcsolatos megállapodást kötnek Kijevvel.

A csütörtöki párizsi tárgyalások történelmi jelentőségű eseményként vonultak be a békefolyamatok annáliájába, hiszen ez volt az első alkalom, hogy magas szintű és személyes diskurzusok zajlottak Trump békekezdeményezéséről, melyen európai nagyhatalmak is képviseltették magukat. Rubio megnyugtatóan nyilatkozott, kiemelve, hogy az amerikai béketerv "bátorító fogadtatásban" részesült. Ezzel párhuzamosan Zelenszkij hivatala is hangsúlyozta a megbeszélések konstruktív és pozitív jellegét, ami reményre ad okot a jövőt illetően.

Nem teljesen érthető, miért változott meg Rubio hangneme ilyen hirtelen. Pénteki megnyilvánulásai ugyanakkor rávilágítanak arra, hogy a Fehér Ház egyre inkább csalódott a geopolitikai kihívások megoldásában tapasztalt stagnálás miatt.

Trump a választási kampánya során megígérte, hogy hivatalba lépése után 24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak. Hivatalba lépésekor mérsékelte ezt az állítást, és áprilisra vagy májusra tett megállapodást javasolt, mivel akadályok merültek fel. Rubio elmondta, hogy a párizsi "konstruktív" tárgyalások után beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, és tájékoztatta őt "az amerikai béketerv néhány eleméről".

Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban hangsúlyozta, hogy elvárja, Ukrajna mondjon le NATO-csatlakozási ambícióiról. Emellett Oroszország a sajátjának tekintett négy ukrán régió teljes ellenőrzésére törekszik, és azt is szeretné, hogy az ukrán hadsereg létszámát korlátozzák. Kijev álláspontja szerint ezek a követelések gyakorlatilag a kapitulációjukra vonatkozó ultimátumként értelmezhetők.

Rubio véleménye szerint az európai országok kulcsszereplőkké váltak a békemegállapodások terén. Kiemeli, hogy mivel az Oroszország ellen bevezetett szankciók felett Washingtonnak nincs közvetlen irányítása, valószínűleg szükség lesz a szankciók feloldására ahhoz, hogy egy tartós megállapodást elérhessünk.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy egyértelmű: kihívásokkal teli feladat lesz békemegállapodást elérni, de elengedhetetlen, hogy a közeljövőben látható jelek mutassanak arra, hogy a megállapodás lehetséges. „Senki sem állítja, hogy ezt a folyamatot egy nap alatt be lehet fejezni. Azonban fontos, hogy megértsük, mennyire távol állunk egymástól” – nyilatkozta.

Related posts