Tusványos - Orbán Balázs: a nyugati politikai rendszer radikális reformjára van szükség Orbán Balázs a Tusványos fesztiválon hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a nyugati politikai struktúrák alapvető átalakítása. Véleménye szerint a jelenlegi rendszer ne


Az elkövetkező időszakban azok az erők fognak megerősödni, akik úgy vélik, hogy nem csupán a meglévő problémák ideiglenes megoldására van szükség, hanem a nyugati politikai rendszer radikális átalakítására. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Tusnádfürdőn hangsúlyozta, hogy ha nem lépünk, könnyen elveszíthetjük a versenyt más országokkal szemben.

Orbán Balázs a "Hogyan áll a globalista-szuverenista küzdelem?" című panelbeszélgetés keretében kifejtette, hogy hosszú távon azok a politikai mozgalmak maradnak talpon és nyernek teret Nyugat-Európában, amelyek ezt a szemléletet képviselik.

- rögzítette.

Magyarországon a kormánypártok azért tudnak sikeresek lenni, mert ezt a változást képviselik. A politikai ellenfeleik ajánlata ezzel szemben az, hogy csatlakozzanak az aktuális politikai mainstreamhez, mert akkor fognak jobban élni, de ez nincs így - fejtette ki, hozzátéve:

most az az ajánlat Brüsszel részéről, hogy "fogadd el, vannak fontosabb dolgok, mint te".

- emelte ki.

Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy a neoliberális világrend napjai meg vannak számlálva. Ennek nem csupán az az oka, hogy a másik oldalon erősebb szimbólumokat láthatunk, hanem sokkal inkább az, hogy a neoliberális megközelítés képtelen konkrét, kézzelfogható eredményeket felmutatni.

Azok a nemzetek, amelyek ebben a helyzetben passzív szerepet töltenek be és külső iránytűt keresnek, várhatóan gyengülni fognak – fogalmazott, hozzátéve, hogy az erős és gyenge országok közötti rangsor drámai átalakuláson mehet át.

Rámutatott, Magyarország nem a világ legerősebb országa, de van annyi képességünk, hogy kimondjuk, a politikát nálunk nem lehet megvásárolni.

- fejtette ki.

Ezzel szemben a szuverenisták azt vallják, hogy van modernizáció, technológiai fejlődés, de a közösségi identitás elemeit nem eltörölni kell, hanem erősíteni és a nemzetközi együttműködéseket is ezek mentén kell megvalósítani.

A következő évtizedek globális világrendszerbeli átalakulása sokkal jelentősebb, mint az elmúlt évszázadokban. Azt prognosztizálta, hogy az elkövetkező évtizedek "iszonyatosan rázósak" lesznek.

Az a kérdés, hogy a világrendszerváltás és hatalmi átrendeződés hogyan megy végbe, le tud-e futni katonai konfliktus nélkül vagy megreccsen-e a nemzetközi kereskedelem. A dolgok alakulhatnak nagyon-nagyon rosszul is - vélte.

Azok a közösségek érhetnek el tartós sikereket, akik képesek megóvni magukat, szoros kötelékeket ápolnak egymás között, és egyesült erővel haladnak előre. Amikor váratlan helyzetek adódnak, fontos, hogy gyorsan és hatékonyan reagáljanak.

- jegyezte meg.

A politikai igazgató a katolikus egyházat úgy írta le, mint a nyugati világban található egyetlen sikeres nemzetek közötti kapcsolatteremtő erőt.

Az európai együttműködés ma azért nem működik, mert hiányoznak a keresztény alapok, és ez napi szintű működési zavarokat okoz - húzta alá Orbán Balázs, aki kiemelte: a mai európai politikában a szolidaritás, az egymásért való kiállás hiányzik és mindez azért van így, mert nincsenek keresztény alapok, amelyek ennek kulturális talapzatát adnák.

A 2026-os választásokkal kapcsolatban kifejezte optimizmusát, hangsúlyozva, hogy világosan kirajzolódik a jövőbeli forgatókönyv: Brüsszel egy alárendelt kormányt kíván látni Magyarországon. Bár az országban akadnak kihívások, az, hogy a magyar kormányt Brüsszelből válasszák ki, azt a magyar emberek nem fogadják el - tette hozzá.

Related posts