Trump lépései nyomán: tőzsdei visszaesés és piaci zűrzavar.

Jelenleg a részvénypiaci kapituláció időszakát éljük, ahol valószínűleg sok tőkeáttételes pozíció kerül lezárásra, akár már most is. Emellett ne feledkezzünk meg a profitrealizálásról sem, amelyre az utóbbi másfél év folyamatos árfolyam-emelkedése nyújtott lehetőséget.
Ez még akkor is igaz, ha sokan opciókkal játszották meg az emelkedést. Szerencsére a veszteségük éppen ezért limitált, de a call opció másik oldalán álló bankok a "delta hedge" stratégia miatt viszont eladni kényszerülnek részvényeket, ami azét mégis lenyomja a piacot.
A stratégia következtében valószínű, hogy még így sem fognak jelentős veszteségeket elszenvedni. Ebből a nézőpontból tekintve a piac mostanáig sokkal stabilabb és biztonságosabb hely lett, mint korábban.
A legfrissebb előrejelzések szerint a vámok akár 3,2 százalékponttal is visszavethettik a GDP növekedését, miközben az inflációt 1,9 százalékponttal emelhetik. Ez azt jelenti, hogy ha a helyzet nem változik, akkor egy komoly stagfláció, sőt, talán még annál is súlyosabb gazdasági válság vár ránk. Ha a döntéshozók sürgős megoldásokat keresnek, akkor ez akár mélyebb recesszióhoz is vezethet.
Az valószínűnek tűnik, hogy a közelgő amerikai időközi választások, amelyekre kevesebb mint két év maradt, komoly hatással lesznek a republikánusok stratégiáira, hiszen mindannyian győzni akarnak. Ugyanakkor a gazdasági válság, amelyet Trump korábban már bevezetett, komoly kihívások elé állítja őket, és még a saját párttársaik számára is nehézségeket okoz. Ha figyelembe vesszük Trump személyiségét, nem lenne meglepő, ha a bizalmi vagyonkezelője esetleg rövid pozíciókkal próbálná kihasználni ezt a piaci zűrzavart.
Vagy talán egy másik egyén, aki szintén a Trump névhez kapcsolódik. Nem kétséges, hogy a demokraták most minden lehetséges eszközt bevetnek, hogy felfedezzenek valamilyen szabálytalanságot Trump pénzügyeivel kapcsolatban, ami akár impeachment eljárást is eredményezhet. De ez mind csupán spekuláció; fókuszáljunk inkább a megkérdőjelezhetetlen tényekre.
A gazdasági bizonytalanság index az utóbbi időszakban megközelítette az 1.000 pontot, ami február végén volt tapasztalható utoljára, sőt, korábban soha nem fordult elő ilyen magas érték. Sem a dotcom buborék idején, sem a 2008-as pénzügyi válság alatt, sem a Covid-járvány időszakában nem emelkedett ennyire az index, akkor csupán 600 és 800 pont között ingadozott.
Ezért használjuk a havi adatokat, ami ezt a volatilitást valamelyest kiszűri, de mutatja a folyamatokat. Március végén az index 400 pont fölé emelkedett, s az előző hónapok végén is magas értéket mutatott. (Az indexet a 2010-es évek elején hozták létre, és a fontosabb hírcsatornán elhangzó kulcsszavak alapján számítják, 1900-ig visszatesztelve, s jól működött 2020-ban. Az egyik faktor, amihez illesztve van az a VIX index.) Korábban erről itt írtunk.
A gazdasági bizonytalanság a legmagasabb szintjeit éri el, olykor a 2020-as és 2008-as válságoknál is drámaibb magasságokat ütve meg. Ennek ellenére a VIX index nem mutatja azt a fokú félelmet, amit az említett korábbi válságok során tapasztalhattunk. A piaci reakciók és a befektetői hangulat tehát most másképp alakul, mint a múltban.
Ez arra utal, hogy lehet, hogy a lejtmenet még nem ért véget. Ugyanakkor, amikor a helyzet kapitulációra utaló jeleket mutat, gyakran tapasztalhatunk egy rövid távú ellenkező irányú mozgást – ebben az esetben emelkedést –, ami sok esetben lehetőséget ad a még nyitva lévő pozíciók zárására.
Persze ez alól is vannak kivételek. 2020-ban, amikor a kormány és a Fed is komoly lépésekkel támasztotta meg a gazdaságot, és a piacokat friss pénzzel árasztotta el, akkor a pattanásból igazándiból nem jött újabb esés. Szóval, ha továbbra sem történik visszakozás vagy valamiféle beavatkozás - amelyet korábban Trump és Powell is kizárt - akkor lehet érvényes a fent vázolt szcenárió.
Tehát, kérem, a bukóban ülők ne essenek neki senkinek - nézzük meg a mérőműszert, ami a Dow Jones long és a Nasdaq short kombinációjából áll.
Értékalapú részvények vs. növekedési részvények
Ahogy az a piaci mozgásokból is kiderül, a jelentősebb visszaesés már az értékalapú részvényekre is kiterjedt, mivel ezek, a hagyományos iparágak képviselőiként, különösen érzékenyek az új vámterhek hatásaira. Ennek következtében hasonló zuhanásokat tapasztalhattunk mindkét index esetében, ami megakadályozta a képzeletbeli pozíciók további növekedését. A jelenlegi bizonytalan környezetben azonban akár pozitív lehetőségek is rejlenek. Én továbbra is ezt a különbséget tartanám az ideális pozíciónak. (forrás: ERSTE elemzés)