"Teljes körű offenzíva kezdődött a független magyar médiával szemben."

Mélységesen felháborítja a Magyar Újságírók Országos Szövetségét (MÚOSZ) "a szabad sajtó ellen indított legújabb brutális támadás" - erről adott ki közleményt néhány órával az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslat benyújtása után a szervezet. Azt írják, hogy a tervezett új szabályozás a külföldi támogatások megtiltásával kívánja ellehetetleníteni a független sajtót, és sok civil szervezetet. A szöveg szerint ugyanis a kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára rendeletben dönt azon szervezetek jegyzékéről, amelyek közélet befolyásolására irányuló tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti. A jegyzékre vett szervezetek külföldi támogatást a jövőben engedély nélkül nem fogadhatnak el, nem részesülhetnek a személyi jövedelemadó kedvezményből, a szervezetek irányítói vagyonnyilatkozatot tesznek és kiemelt közszereplőnek minősülnek. Emellett, ha mégis fogadnak el külföldről pénzt, a kapott támogatás huszonötszörösére is rúghat a bírság.
A MÚOSZ azt is felidézi, hogy közélet befolyásolására irányuló tevékenységnek minősül a tervezet szerint például a "demokratikus vita, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenység - ideértve az állam közhatalmi feladatait gyakorló személyek döntéshozatali eljárását befolyásoló tevékenysége". Valójában ugyanakkor minden információ befolyásolhatja a döntéshozatalt, tehát e szabályozás kellően rugalmas ahhoz, hogy bárkit kipécézzen a hatalom, listázza, büntesse, ellehetetlenítse. Megemlítik azt is, hogy bár évente több száz milliárd forintnyi állami pénz megy el kommunikációra - közvetlen vagy közvetett formában -, ebből a független sajtónak kevés jut, ilyen helyzetben a külföldi, nyilvános pályázatokon elnyert pénz a menekülő utat jelentette. De segítséget jelenthet az a pár ezer forintos adomány is, amely határon túl élő honfitársainktól érkezik, ez is külföldi pénz.
Az újságírói szervezet sürgeti a képviselőket – akár a kormányzó párt tagjai, akár az ellenzékhez tartoznak – hogy ne váljanak a szabad sajtó elleni támadások cinkostársaivá. A köztársasági elnököt arra figyelmeztetik, hogy ne írja alá a törvényt, ha a parlament elfogadná azt. Továbbá, minden magyar állampolgárt arra buzdítanak, hogy fejezzék ki ellenállásukat a demokráciát alapvetően fenyegető jogszabály ellen, és ha módjuk van rá, anyagilag is támogassák a szabad sajtó működését.