Történelmi váltás előtt áll a magyar labdarúgás, amely óriási lehetőségeket rejt magában a válogatott számára. Ez az átigazolás nem csupán a csapat erősségét növelheti, hanem új irányt is adhat a jövőbeli teljesítményének. A magyar fociválogatott számára

Amennyiben Nikitscher Tamás, a Real Valladolid legújabb szerzeménye, sikeresen beilleszkedik az új csapatába, úgy hosszú távon kulcsszereplővé válhat a válogatottban.
Már egy ideje keringtek a pletykák, de szerdán végérvényessé vált, hogy a magyar válogatott középpályás, Nikitscher Tamás a spanyol élvonalbeli Real Valladolidhoz igazol. Az NB I-es Kecskemétet elhagyó játékos 2028. június 30-ig írt alá új klubjánál. A hírek szerint a Valladolid körülbelül 1 millió eurós összeget fizet a KTE-nek a középpályás játékjogáért.
Az átigazolás eddig csupán egyetlen akadályba ütközött: a La Liga jóváhagyásába. A felek már hetekkel ezelőtt minden részletben megállapodtak, azonban az üzlet nem válhatott valóra, amíg a Valladolid nem teremtett elegendő helyet a klub bértömegében. A megoldást végül a Manchester City kínálta, amely kedden hivatalosan bejelentette, hogy leigazolja Juma Bahot a spanyol csapattól, majd azonnal kölcsön is adta őt a francia Lensnek.
Nem meglepő, hogy a La Ligában magyar játékosokat is láthatunk, hiszen a 2010-es évek elején középpályásaink viszonylag nagy népszerűségnek örvendtek Spanyolországban. Pintér Ádám és Vadócz Krisztián is három évet tölthetett el ott: Pintér, aki az MTK-ból igazolt, 2010 és 2013 között 44 alkalommal lépett pályára a Real Zaragoza színeiben, míg Vadócz 2008 és 2011 között 71 mérkőzésen szerepelt az Osasunában. Jelenleg is van egy magyar futballista, aki spanyol élvonalbeli csapatnál játszik: Yaakobishvili Antal tavaly debütált a Gironában. Bár idén nem került be a bajnoki keretbe, a kupában már lehetőséget kapott.
Nikitscher Tamás 1999. november 3-án látta meg a napvilágot Zalaegerszegen, ahol első lépéseit a labdarúgás világában tette meg. Az MLSZ adatbankjának adatai szerint 2007 őszén, a mindössze ezer fős Teskánd település helyi csapatánál kezdte el a sportág alapjait elsajátítani. Két év elteltével a megyei futball színterének egyik legnagyobb klubjához, a ZTE-hez szerződött. A ZTE Akadémia mellett a szombathelyi Illés Akadémián is edzett, majd 2017-ben Debrecenbe költözött, ahol új kihívások elé nézett. Többségében a DVSC tartalékcsapatában kapott lehetőséget, de a 2020-2021-es idényben kölcsönjátékosként az NB II-es DEAC színeiben szerepelt, az idény zárásaként pedig Makón folytatta a pályafutását.
Egy évvel később a pécsiek figyelme a fiatal tehetségre, Nikitscherre terelődött, és a döntésük bizonyítottnak bizonyult: a játékos alapemberré vált a PMFC színeiben. Az NB II-ben 37 mérkőzésen lépett pályára, játéka pedig felkeltette az élvonalbeli Kecskemét érdeklődését is. Első éve kibontakozó sikerekben gazdag volt új klubjánál, hiszen a KTE a Ferencváros mögött a második helyen végzett a bajnokságban. Ekkor már több külföldi érdeklődő is akadt, de ő hű maradt csapatához. Úgy tűnt, hogy a karrierje jó úton halad, megtalálta a számításait, ám a következő szezont megelőző nyári felkészülés tragikus fordulatot hozott: elszakadt a térdszalagja, így csak 2024 tavaszán tudott visszatérni az edzésekhez.
A kihagyás szinte nem is érződött a játékán, sérülése után is fontos láncszem volt a kecskeméti csapatban, teljesítményével pedig kiérdemelte, hogy Marco Rossi meghívja a magyar válogatottba. 2024. szeptember 7-én, a németek ellen 5-0-ra elveszített Nemzetek Ligája-mérkőzésen kapott először lehetőséget, és habár csúnyán kikaptunk Düsseldorfban, boldog volt, hogy bemutatkozhatott a válogatottban, még ha nem is jutott neki sok idő a pályán (a 82. percben váltotta Nagy Ádámot).
Bennemben egy különös érzelmi zűrzavar zajlik. Gyerekként mindig is arról álmodtam, hogy egyszer a magyar válogatott mezében léphetek pályára – és most, hogy ez végre valóra vált, szívem tele van hálával és örömmel. Tavaly ilyenkor még a térdemet kötöttem át, a sérülés utáni rehabilitáció nehézségeivel küzdöttem, de most itt vagyok. Mégis, az 5-0-ás vereség után nehéz szavakat találni; csak sajnálatot tudok kifejezni azok felé, akik szurkoltak nekünk, akik időt és pénzt nem sajnálva jöttek el, hogy támogassanak minket. Az előadásunk kritikán aluli volt, és ezt el kell ismerni.
- A német mérkőzés után értékelést adtam az NSO TV-nek.
A németek ellen csupán néhány percnyi játékra volt szüksége ahhoz, hogy Rossi már a három nappal későbbi, bosnyákok ellen megrendezett hazai mérkőzésre a kezdőcsapatba nevezze őt. Teljesítménye pedig megkérdőjelezhetetlen volt: védekező középpályásként remekül végezte el a feladatát, hiszen a magyar csapat nem kapott gólt. Igaz, hogy a gólruha nem került a hálóba, de az összesített teljesítményt figyelembe véve nem véletlenül emeltük ki azt, hogy...
Nikitscher Tamás megjelenése a középpálya szívében az egyik legkiemelkedőbb esemény volt a két mérkőzés során a magyar válogatott számára.
Bár mindössze hat mérkőzés áll a háta mögött a válogatottban, nem túlzás kijelenteni, hogy eddigi szereplésével biztosította helyét a kezdőcsapatban. Nem meglepő, hogy a Valladolid lecsapott rá. A tavaszi szezonban hasonló kihívásokkal néz szembe, mint amit Kecskeméten is tapasztalhatott volna, hiszen mindkét lila-fehér gárda az utolsó helyről várja a folytatást. 21 forduló után a Valladolid 6 pontos hátrányban van a 17. helyen álló Alaveshez képest, amely még bentmaradónak számít. Talán nem szükséges hangsúlyozni, hogy nem csupán Nikitscher Tamás, hanem a válogatott szempontjából is kulcsfontosságú lenne, ha a Pucela (ahogyan a spanyol csapatot nevezik) megőrizné első osztályú státuszát. Ez lehetőséget adna arra, hogy a magyar középpályás hétről hétre komoly kihívásokkal nézzen szembe. Ha a 25 éves játékosnak sikerül beilleszkednie ebbe az új környezetbe, hosszú távon meghatározó alakja lehet a nemzeti csapatnak.
Nikitscher átigazolása már most is történelmi jelentőségű eseménynek számít, hiszen az M4 Sport összegzése alapján először fordulhat elő, hogy egyazon szezonban magyar labdarúgó szerepel az öt legnagyobb európai bajnokságban (angol, francia, német, olasz és spanyol). Jelenleg Angliában Szoboszlai Dominik (Liverpool) és Kerkez Milos (Bournemouth) képviseli hazánkat, míg Olaszországban Balogh Botond (Parma) futballozik. Németországban Gulácsi Péter, Willi Orbán (mindketten Lipcse), Schäfer András (Union Berlin) és Dárdai Bence (Wolfsburg) játszik. Franciaországban Loic Nego (Le Havre) öregbíti a magyar focit, Spanyolországban pedig Nikitscher Tamás lesz az új név a listán.
Szavakkal nem lehet leírni, hogy ez mit jelent nekem, biztosan kell még idő, mire tudatosul bennem. Elképesztően hálás és boldog vagyok, hogy megvalósulhatott ez a dolog. Az egyik szemem sír, a másik nevet, mert Kecskemét a második otthonom lett, melyet most elhagyok. Nem is könnyű helyzetben ráadásul, ami miatt különösen fáj a szívem. Ugyanakkor egy olyan lehetőséget kínált nekem az élet most, amit ha nem próbálok meg, biztosan ott motoszkált volna mindig a fejemben
Nikitscher Tamás e szavakkal búcsúzott a kecskeméti közönségtől: "Csak hálával tartozom Kecskemétnek, hiszen itt valósítottam meg álmaimat. Itt váltam NB I-es labdarúgóvá, majd képviselhettem hazámat a válogatottban is. Még a nehéz időkben is, amikor sérülésekkel küzdöttem, a klub és a szurkolók állandó támogatását élvezhettem, ami segített abban, hogy még erősebben térhessek vissza a pályára."
A magyar középpályás már belevetette magát az edzésekbe új csapatánál, hiszen a Valladolid közösségi oldalán büszkén osztotta meg Nikitscher első labdaérintéseit.