A NASA történelmi mérföldkövet lépett át, hiszen eddig soha senki nem jutott olyan közel a Naphoz, mint most.

Az amerikai űrügynökség által üzemeltetett Parker Solar Probe névre keresztelt űrszonda néhány napig csendben maradt, ám csütörtök este végre sikerült kapcsolatot teremteni vele a földi irányítóközpontban. Az űrszonda friss mérései alapján kiderült, hogy karácsony éjjelén csupán 6,1 millió kilométer távolságra haladt el a Nap felszínétől.
A NASA űrszondája, a Parker Solar Probe, karácsony estéjén merészkedett bele csillagunk külső légkörébe, ahol elképesztő hőmérsékletek és szélsőséges sugárzás várt rá. Az amerikai űrügynökség célja az volt, hogy mélyebb betekintést nyerjen a Nap működésébe, ám ahogy a szonda elérte a Nap légkörének határvonalát, a kapcsolat a földi irányító központ és a Parker között hirtelen megszakadt.
A Parker végül napokkal később, csütörtök éjjel adott magáról ismét életjelet, amelyből kiderült, hogy történelmet írt, ugyanis mindössze 6,1 millió kilométerre haladt el Nap felszíne mellett. Ennyire közel még korábban soha semmi nem közelítette meg a csillagunkat, úgy hogy túl is élje a bevetést.
A kezdetben óriásinak tűnő 6,1 millió kilométeres távolság sokkal érthetőbbé válik, ha figyelembe vesszük, hogy a Naphoz legközelebbi bolygó, a Merkúr mindössze 57,9 millió kilométerre található a csillagunktól, míg a Föld távolsága 149,6 millió kilométer.
A Föld és a Nap közötti távolság körülbelül 149,6 millió kilométer, ami hihetetlenül nagy távolság. Ha ezt a hatalmas távolságot egy méterre zsugorítanánk, akkor a Parker Solar Probe, a világ leggyorsabb űrszondája mindössze 4 centiméterre lenne a Naptól. Ez már egészen közelinek számít, hiszen egy lépés, és már ott is vagyunk a Nap tűzforró közelében!
- nyilatkozta Dr. Nicola Fox, a NASA tudományos igazgatója a BBC beszámolója alapján.
A NASA legfrissebb jelentése szerint az űrszonda biztonságban működik, még úgy is, hogy elképesztő, 692 000 kilométer/órás sebességgel haladt. Ez a teljesítmény új rekordot állít fel, hiszen ember által készített eszköz még soha nem mozgott ilyen gyorsan. Hogy érzékeltessük a sebességet: ez olyan, mintha a London és New York közötti távolságot mindössze 30 másodperc alatt tennénk meg. Emellett a szonda képes volt elviselni a rendkívüli, 980 Celsius-fokos hőmérsékletet is!
A Nap közeli vizsgálata lehetőséget ad a Parker Solar Probe számára, hogy olyan méréseket végezzen, melyek segítik a kutatókat abban, hogy mélyebb betekintést nyerjenek abba, miként melegszik fel az anyag ebben a rendkívüli hőmérsékletű régióban, ahol a hőmérséklet több millió fokra emelkedik. Emellett lehetőség nyílik a napszél, vagyis a Napból folyamatosan kiáramló anyag forrásának nyomon követésére, valamint a rendkívül gyorsan, közel fénysebességgel mozgó energetikai részecskék felgyorsulásának megértésére is.
- közölte a NASA.
A tudósok azt remélik, hogy mivel az űrszonda áthaladt csillagunk külső légkörén - a koronáján -, olyan adatokat gyűjtött, amelyek megoldanak egy régóta fennálló rejtélyt.
A korona rendkívül forró, és a hőmérséklete igencsak rejtélyes, hiszen a Nap felszíne körülbelül 6000 Celsius-fokos, míg a korona, amely a Nap külső légköre, több millió fokra emelkedik - ráadásul ez a réteg jóval távolabb helyezkedik el a Nap forró középpontjától. Mi állhat tehát e különös hőmérséklet-emelkedés hátterében? A tudományos közösség számos elméletet felvetett, de a pontos mechanizmus, amely ezt a légkört ilyen extrém módon felmelegíti, továbbra is rejtély marad.
„Milyen érdekességeket rejtenek a csillagok?” – tette fel a kérdést Dr. Jenifer Millard, a walesi Fifth Star Labs szakértő csillagásza.
A küldetésnek segítenie kell a tudósoknak abban is, hogy jobban megértsék a napszelet - a koronából feltörő töltött részecskék állandó áramlását. Amikor ezek a részecskék kölcsönhatásba lépnek a Föld mágneses mezejével, az égbolt káprázatos sarki fényben ragyog. De ez az úgynevezett űridőjárás is okozhat problémákat, kiiktatva az elektromos hálózatokat, az elektronikát és a kommunikációs rendszereket.
A Parker Solar Probe 2018-ban kezdte meg lenyűgöző küldetését, hogy felfedezze a Nap titkait. Eddig már 21 izgalmas közelítést hajtott végre a csillagunk mellett, folyamatosan csökkentve a távolságot. Azonban a karácsony estéjén végrehajtott látogatása különösen emlékezetes volt, hiszen új rekordot állított fel a Nap körüli utazásai között.