Tokaj is megérzi Trump vámháborújának hatásait, de a legnagyobb csapást nem ők fogják elszenvedni - Agro Napló


Európában a borászatokat érintheti leginkább kedvezőtlenül Trump új sebességre kapcsoló vámháborúja, de a sajt- és húskészítmény-export is megszenvedi várhatóan a megváltozó feltételeket. Magyarország agrofood-szektora esetében a generális hatás nem jelentős, de az egyes szereplők - így például a Tokaji aszú termelői rosszul járnak a döntéssel. Az igazán nagy arculcsapást így is az amerikai farmerek szenvedik el, ám még Európában is lehetnek problémák a beragadt készletek miatt.

Donald Trump magyar idő szerint szerda éjjel bejelentette új vámháborús intézkedéseit, amelyek radikálisan átformálják a globális kereskedelmi tájat.

Az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, így az EU-ra és Kínára is durva importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami jelentősen megdrágíthatja az USA-ba irányuló exportot. Bár a gazdasági diskurzusban főként az ipari termékek, azon belül az autógyártás van a fókuszban, a döntés súlyosan érinti a mezőgazdasági- és élelmiszer-termékek kereskedelmét és így annak termelését is.

Az olasz és a francia borágazatot kifejezetten negatívan érintik a bejelentések, a franciák esetében egyéb italkategóriákat, így a konyak, valamint a pezsgő exportját is.

Több európai országban jelentős nehézségekkel nézhetnek szembe a sajtkivitel terén, különösen Olaszország, Franciaország és Hollandia esetében. Ezen kívül Spanyolország is hátrányos helyzetbe kerülhet bizonyos hústermékek miatt. Lengyelország szintén jelentős agrárexportot folytat a tengerentúlon, az utóbbi években dollármilliárdos nagyságrendben szállítanak az amerikai piacon - nyilatkozta az Agrárszektornak Raskó György agrárközgazdász. Példaként említette az Eataly-t, egy népszerű olasz élelmiszereket forgalmazó üzletláncot az Egyesült Államokban, ahol várhatóan jelentős áremelkedés következik be szinte azonnal.

A magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar általánosságban nem érinti jelentősen az intézkedés, azonban vannak olyan specifikus területek, amelyek a negatív következményekkel néznek szembe. Például a Tokaji borvidék, ahol több termelő is prémium borokat exportál az Egyesült Államokba, kiemelt figyelmet érdemel.

Raskó György egyik vállalkozása, a Royal Tokaji évente körülbelül másfél millió dollár értékben exportál aszúborokat az Egyesült Államokba. A jelenlegi vámok azonban kedvezőtlen hatással vannak erre a tevékenységre - tájékoztatott a szakember.

Ebben az évben megúsztuk, mert a várható vámemelés miatt a szerződéseket és a kiszállítást is lebonyolítottuk korábban. Az egész évre az USA-ba szánt mennyiség már a tengerentúlon van. Jövő évtől persze bennünket is negatívan fog érinteni a vám.

Az agrárközgazdász hangsúlyozta, hogy számos borászat kínálatában szerepel bor az Egyesült Államok számára, és bizonyos hústermékek is átkerülnek a tengerentúlra. Bár az ágazati szinten ez a forgalom nem képvisel jelentős részesedést a teljes magyar agrofood-exportban, az érintett vállalkozások számára a legújabb döntés mindenképpen kedvezőtlen hírt jelent.

Raskó György véleménye szerint az amerikai farmerek most egy komoly kihívással néznek szembe, mivel az Egyesült Államok jelentősen többet exportál mezőgazdasági termékekből, mint amennyit behoz.

Az Egyesült Államok mezőgazdasági termelői által termesztett különböző növények, különösen a kukorica, a kalászos gabonák és a szója, eddig jelentős részesedéssel bírtak a nemzetközi piacokon. Jelenleg azonban a várható viszontvámok és a meglévő vásárlók új lehetőségek keresése miatt ezeknek a termékeknek az értékesítése várhatóan nehézségekbe ütközik.

Ez a helyzet a terményárak csökkenéséhez vezethet, az Egyesült Államok belpiacának árai pedig akár drámaian lejjebb is süllyedhetnek. A legnagyobb vesztesek ebben a forgatókönyvben az amerikai farmerek lesznek, ami különösen érdekes, hiszen ők általában Trump támogatói közé tartoznak. Ugyanakkor a gazdák aránya a szavazók között csupán 1 százalék körüli, így politikai szempontból az elnök valószínűleg nem aggódik a következmények miatt.

A helyi gazdák számára a jövőbeli kilátások nem túl rózsásak, mivel egyre inkább piacvesztéssel kell szembenézniük. Más országok, különösen Dél-Amerika, mint például Brazília, Argentína és Uruguay, könnyedén átvehetik az Egyesült Államok eddigi domináns szerepét a globális kereskedelmi színtéren.

Más kérdés, hogy az európai mezőgazdaságra, azon belül a magyar ágazatra miképpen hatnak majd közvetetten a vámok révén kialakuló változások. Ezeket a hatásokat nehéz ma még felmérni, de tény az, hogy az eddig Amerikába szánt termékek és alapanyagok új piacokat kereshetnek,

Amíg ezek a dolgok a felszínre kerülnek, Európában lehetőség nyílik egyfajta többlet kialakulására.

Ez a prémium sajtok, húskészítmények mellett leginkább az italokat érinti, elsősorban borokat és különböző típusú konyakokat. Ezekből ideiglenesen sok beragadhat, vagyis az egyébként is értékesítési problémákkal küzdő európai borászatoknak további nehézséget jelent majd a globálisan megváltozott kereskedelmi rendszer.

Related posts