Idén a sertéságazat jelentős fejlődés előtt áll: a vágások számának növekedése és a kibővített export lehetőségek új erőt adnak az iparágnak. Az Agrárágazat legfrissebb hírei szerint a szektor dinamizálódása új lehetőségeket teremt a termelők számára.


Az év első kilenc hónapjában hét százalékkal nőtt az állatvágások száma a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. A külkereskedelem terén pedig figyelemre méltó fejlődés tapasztalható a sertéságazatban, hiszen az előző évhez képest jelentős fellendülés figyelhető meg.

A 2024-es év első kilenc hónapjában a magyarországi vágóhidakon 3,5 millió sertést vágtak le, ami 7%-os növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest, ezzel 229 ezer állattal több került levágásra - olvasható az AKI legfrissebb jelentésében. Az élősúly tekintetében összesen 412 ezer tonnányi sertést dolgoztak fel, míg a hasított súly 332 ezer tonnát tett ki. Ez mindkét súlyfajta esetében több mint 8%-os emelkedést mutat az előző év azonos időszakához viszonyítva. A sertésvágás havi átlagos élősúlya közel 46 ezer tonnára rúgott, a legmagasabb havi értékek pedig áprilisban és májusban meghaladták a 48 ezer tonnát. Érdekesség, hogy az anyakocák vágása is emelkedett: a tavalyi év első három negyedévében levágott 42 ezer állatról 45 ezerre nőtt a szám, ami 7,6%-os növekedést jelent szeptemberig.

A nagyságrendek megértéséhez érdemes néhány példát hozni Európából: az Eurostat statisztikái szerint Spanyolországban 35 millió állatot vágtak le, ezzel a legnagyobb számot produkálva. A második helyen Németország és Franciaország áll, ahol szintén jelentős számú állat kerül a vágóhidakra.

A legfrissebb adatok szerint az élő sertés kivitelének volumene jelentős növekedést mutatott, közel 23%-kal emelkedett. Ezzel szemben az import szinte változatlan maradt az előző évhez képest a vizsgált időszakban. Bár a forgalom 7%-os bővülése figyelemre méltó, mégsem elegendő ahhoz, hogy javuljon a külkereskedelmi mérleg, amely továbbra is kedvezőtlen. Szeptemberig az export mennyisége 23 ezer tonnára rúgott, míg az import elérte a 47 ezer tonnát. Az élő sertések többsége Szlovákiából, Horvátországból és Németországból érkezett, míg a kivitel főként Romániába, Ausztriába és Albániába irányult.

Ugyancsak jó hír, hogy a sertésállomány is nőtt. A KSH adatai szerint a 2,75 millió példány közel 200 ezerrel (+7,8%-kal) több a 2023. júniusinál, a 2023. decemberit pedig 137 ezerrel múlta felül. Az anyakocák száma 162,4 ezer volt 2024 júniusában, az állomány egy év alatt 13,6 ezerrel bővült (+9,1 százalék).

Related posts