A Spar forradalmasította beszállítói láncát, lehetőséget teremtve számos helyi kistermelő számára, hogy termékeik közvetlenül a vásárlókhoz jussanak. Ezzel nemcsak a helyi gazdaságot támogatják, hanem a friss, minőségi élelmiszerek elérhetőségét is növeli

Több mint 100 hazai kistermelő számára nyíltak meg értékesítési lehetőségek, és új munkahelyek is létesültek a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft.-nél, köszönhetően a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) határozott beavatkozásának – áll a GVH legfrissebb közleményében. A nemzeti versenyhatóság már 2020 decemberében felfedte, hogy a hollandiai központú nemzetközi élelmiszer-kereskedelmi lánc magyarországi ága visszaélt jelentős piaci erejével a helyi beszállítók hátrányára. A legutóbbi utóvizsgálat során azonban megállapították, hogy a Spar eleget tett az előírásoknak: a tervezett 1,7 milliárd forintos költségvetésnél jóval többet fektetett be a regionális beszállítói rendszer kiépítésébe, sőt, összesen hét regionális beszállító központot alakított ki, ezzel túlteljesítve az előírásokat, és azóta is fenntartja a működésüket.
A GVH közleménye szerint mintegy 1,7 milliárd forintos, a hazai beszállítókat, illetve kkv-kat támogató intézkedéscsomag végrehajtását rendelték el. A most zárult utóvizsgálat ennek értékelésére irányult. Kiderült, hogy a GVH beavatkozása elérte a célját, a Spar ugyanakkor mulasztásokat követett el a végrehajtott intézkedések igazolásával kapcsolatban, ezért 5 millió forint bírságot kell fizetnie.
A 2020 decemberében lezárult nyomozás során a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) feltárta, hogy a Spar jelentős piaci erejével visszaélt a magyar beszállítóival szemben. Az eljárás során kiderült, hogy a Spar bónuszrendszere indokolatlanul és egyoldalúan határozta meg a díjakat a beszállítók számára, amelynek célja az volt, hogy termékeik a bolthálózat polcaira kerülhessenek. A GVH Versenytanácsa a jogsértés megállapításán túl egy komplex, körülbelül 1,7 milliárd forint értékű intézkedéscsomag végrehajtását írta elő a vállalatnak. Ennek eredményeként nem szabtak ki bírságot, és a csomag részeként új, eddig nem létező munkahelyek létrehozása is szerepelt.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárásának következtében a Spar elkötelezte magát, hogy létrehoz hat regionális szállítói központot Magyarországon, nevezetesen Győrben, Hódmezővásárhelyen, Nyíregyházán, Pécsett, Székesfehérváron és Zalaegerszegen. Ezzel a lépéssel a cég célja, hogy támogassa a helyi kistermelők értékesítési lehetőségeinek bővítését. A Spar a GVH ajánlása alapján azt is vállalta, hogy a regionális központok 90%-ban új mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára biztosít lehetőségeket. Továbbá, a cég a minőségellenőrzés, logisztika, raktározás és marketing területein is képzéseket kínál a beszállítók számára, hogy hozzájáruljon tevékenységük fejlesztéséhez.
A GVH a most zárult utóvizsgálat során megállapította, hogy a Spar az előírt, regionális beszállítói rendszer kialakítását célzó kötelezést végrehajtotta: az előírt 1,7 milliárd Ft-os költségvetésnél többet fordított erre, eggyel több, összesen hét regionális beszállító központot hozott létre, mint ami elő volt írva és azóta is működteti a rendszert.
A GVH beavatkozásának eredményeként a 2021-2023. időszakban több mint 100 új helyi kistermelő jutott értékesítési lehetőséghez, marketing támogatáshoz, az új beszállítók aránya meghaladta a kötelezésben előírt 90%-os minimum értéket. A Spar a GVH kötelezésének eredményeként a regionális beszállítói központokhoz kapcsolódóan 23 új munkahelyet is létrehozott.
A GVH Versenytanácsa megállapította, hogy a Spar nem teljesítette megfelelően az igazolási kötelezettségeit a 2022-es és 2023-as évekre vonatkozóan. Ennek következtében a Versenytanács 5 millió forintos bírság megfizetésére kötelezte a vállalatot.
A nemzeti versenyhatóság minden egyes esetben alaposan és következetesen ellenőrzi a kötelezettségek végrehajtását. A GVH ezúton szeretné felhívni a vállalkozások figyelmét arra, hogy a határozataikban meghatározott kötelezettségeket precízen és teljes körűen kell teljesíteniük. Amennyiben a vállalkozások nem teljesítik ezeket a követelményeket, vagy hiányzik az igazolás, a GVH szigorú bírságot szabhat ki az érintett cégekre.