Aszteroidák fenyegetése: Kína és Európa már bolygóvédelmi csapatokat toboroz A világűr mélyéből érkező aszteroidák veszélye egyre sürgetőbbé válik, így Kína és Európa is komolyan veszi a bolygónk védelmét. A két régió aktívan keres olyan szakembereket és


Sajtóforrások értesülései alapján Kína elindította a bolygóvédelmi erők toborzását, miután kockázatelemzések nyomán aggodalmaik merültek fel: a várakozások szerint 2032-re egy aszteroida ütközhet a Földdel. A kínai félelmek megalapozottságáról Szabó Olivér Nortont, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagászát kérdeztük.

A két esemény, tehát a bolygóvédelmi erők toborzása és az aszteroidabecsapódás véletlen egybeesés - mondta Szabó Olivér Norton. A NASA 2024. december 27-én észlelte a 2024 YR4 kódnevű aszteroidát, amely két százalék eséllyel becsapódhat 2032-ben. Ettől függetlenül Kína most elkezdte a saját bolygóvédelmi irodájának a felfejlesztését - mondta a csillagász, de jelezte, a nagy űrügynökségeknek mind van ilyen alegységük, így az Európai Űrügynökségnek vagy a NASA-nak is.

A bolygóvédelmi egységek fő feladata az, hogy azonosítsák és folyamatosan nyomon kövessék azokat a kisbolygókat, amelyek potenciális veszélyt jelenthetnek a Föld számára. Amennyiben egy aszteroida valóban közelít felénk, kidolgozniuk kell egy stratégiát, amely lehetővé teszi az eltérítését. "Az egyik legelterjedtebb módszer az ütköztetés, amelyet az amerikaiak már sikeresen teszteltek, míg Kína is tervez egy hasonló küldetést 2027-re" - fejtette ki a szakértő. Emlékeztetett arra, hogy a NASA 2022-ben már sikeresen eltérített egy körülbelül 170 méteres kisbolygót. A mostani célpont viszont kisebb, mindössze 54 méteres, így a technológia adott ahhoz, hogy biztonságosan "semlegesítsék" a fenyegetést.

A toborzás során a helyzet hasonló ahhoz, mint amikor egy vállalat álláshirdetést tesz közzé. Itt azonban kifejezetten olyan fiatalokat keresnek, akik 30 évesnél fiatalabbak, és természettudományos vagy mérnöki végzettséggel rendelkeznek. Fontos szempont, hogy a jelentkezők hazafiak legyenek, hiszen a cél a nemzet megvédése - fejtette ki Szabó Olivér Norton. Hozzátette: "Az Európai Űrügynökség éppen most hirdet toborzást, így azok számára, akik szeretnék megóvni a bolygót, itt a remek lehetőség."

"Nem szükséges Kínába látogatnia."

A csillagász megjegyezte, hogy Kína az űrverseny színpadán új nagyhatalommá vált. Az ország már rendelkezik saját űrállomással, és 2030 előtt embereket tervez küldeni a Holdra. Emellett a marsi küldetéseik is rendkívül előrehaladottak; a tervek szerint idén elindítanak egy küldetést, amelynek célja kőzetek visszahozatala a vörös bolygóról, ezzel történelmi mérföldkövet jelentve. Szabó Olivér Norton úgy véli, hogy negyven-ötven éven belül Kína is szeretne emberi jelenlétet kialakítani a Marson. "A kínai ambíciók rendkívül figyelemre méltóak, és teljesen összevethetők a nyugati víziókkal" - tette hozzá a csillagász.

Related posts