SZOLJON - Jézus születése: A 31. Betlehemi Jászol kiállításon bemutatkozik a jászfényszarui textilszobrász lenyűgöző alkotása is.


Pető Vencelné, ismertebb nevén BorKa, isteni ihletet merítve alkotta meg különleges műveit, amelyek nem mindennapi technikával készültek. Nemrégiben nyílt meg önálló kiállítása "Kedves Szentjeim és mások" címmel a jászfényszarui Régi Parókia Galériában. A tárlat fénypontja egy lenyűgöző kép, amely Jézus születésének misztériumát idézi meg. Ez a mű december közepétől a budapesti Szent István Bazilika Lovagtermében megrendezésre kerülő 31. Betlehemi Jászol kiállításon is látható lesz, így még szélesebb közönség előtt bontakozik ki ennek a csodának a varázsa.

A Bedekovich Lőrinc Népfőiskolai Társaság immár harminc éve szervez ünnepséget Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére. November 17-én különleges kiállítással emlékeztek a középkor egyik legismertebb és legkedveltebb szentjére, aki a szegények, elesettek pártfogójaként és a betegek ápolójaként mutatott példát embertársainak. Szent Erzsébet ünnepéhez kapcsolódva Kedves Szentjeim és mások címmel nyílt meg Pető Vencelné, BorKa jászfényszarui textilszobrász önálló kiállítása a Régi Parókia Galériában, mely zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel. Megálmodta és újrahasznosított textilből elkészítette a betlehemi jászol misztikus csodáját is.

A "Kedves Szentjeim és mások" című kiállítás megnyitóján Kovács Béláné Pető Magdolna, a Bedekovich Lőrinc Népfőiskolai Társaság elnöke üdvözölte a résztvevőket, majd Kollár Csaba, a Jászfényszarui Római Katolikus Egyházközség elnöke méltatta az Isten üzenetét közvetítő műveket. Baffi István, boldogi plébános a kereszténység neves alakjaira emlékezett, megidézve Szent Erzsébet, Szent Márton és Szent Ferenc inspiráló életútját.

Dr. Farkas Kristóf Vince, a Jász Helytörténeti Kör elnöke hangsúlyozta, hogy a jászok vallásossága mély gyökerekkel bír, különösen a római katolikus hit iránti elkötelezettség, amely a kiállításon is egyértelműen megjelenik. "A sarokban egy lenyűgöző, könyvből kiemelkedő kép látható, amely Jézus születésének jelenetét ábrázolja. Érdemes megjegyezni, hogy ez az egyedülálló alkotás csupán egy napig lesz megtekinthető Jászfényszarun, mivel azt követően Budapestre utazik. Ott a Magyar Kézművességért Alapítvány Betlehemi Jászol kiállításán, a Szent István Bazilika Lovagtermében lesz látható december közepétől egészen január 5-ig" – tette hozzá Dr. Farkas.

A történész hangsúlyozta, hogy a jászfényszarui kiállításon bemutatott művek Tari Ildikó textilszobrász TikoTex néven ismert védett technikájával készültek. Ez az innovatív eljárás eredetileg Nyugat-Európából származik, de Pető Vencelné kreatív megközelítése révén a helyi környezethez is sikeresen alkalmazta. A technika lényege, hogy fenntartható módon, újragondolva alkothatunk, hiszen a művek hulladékból, a modern világra reflektálva jönnek létre. Így a feleslegessé vált textil új életre kel, értékké alakul át. A kiállításon feltűnnek azok a szentek is, akik nem csupán a jászok, hanem az egész magyarság és a világ számára is inspiráló példát mutathatnak. Szent Erzsébet és Szent Ferenc mellett olyan híres festmények is szolgáltak ihletként a textilszobrász számára, mint Munkácsy Mihály Rőzsehordó nő című alkotása, amelyet ő textil formájában újraértelmezett. Ezen gondolatokkal nyitotta meg a tárlatot Dr. Farkas Kristóf Vince. A rendezvény különleges pillanatait Maczkó Mária, eMeRTon-, Magyar Örökség-, KÓTA Tanári és Príma Primissima-díjas népdalénekes, Magyarország Érdemes Művésze tette emlékezetessé. A kiállítás január 25-ig látogatható a Régi Parókia Galériájában, előzetes egyeztetés után.

Related posts