Magyarország komoly kihívásokkal néz szembe, Szijjártó Péter véleménye szerint a fenyegetések mértéke folyamatosan növekszik.

A tárcavezető szerdán találkozott görög kollégájával, Jorgosz Gerapetritisszel, ahol fontos megbeszéléseket folytattak. A közös sajtótájékoztatón kiemelték, hogy a jelenlegi veszélyes időszakban, amikor Európában és közvetlen környezetében pusztító háborúk zajlanak, egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a stabil, megbízható és baráti kapcsolatok. Ilyen kapcsolatnak tekinthető a Magyarország és Görögország közötti viszony is, amely most különösen értékesnek számít.
A miniszter a legutóbbi találkozói után bejelentette, hogy délután részt vesz egy jelentős energetikai konferencián is. Véleménye szerint Magyarországot jelenleg komoly fenyegetések érik Brüsszel és Kijev irányából. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a Von der Leyen-Zelenszkij-terv súlyos kockázatot jelent hazánk energiaellátásának stabilitására, mivel ennek következményeként az energiaárak akár a duplájára is emelkedhetnek.
Sérelmezte, hogy az olcsón és könnyen hozzáférhető oroszországi energiaforrások importjának betiltása védtelen, súlyosan függő helyzetbe hozná Magyarországot, mindez ráadásul sérti hazánk szuverenitását, minthogy a nemzeti energiamix összeállítása kizárólagos tagállami hatáskör.
A REPowerEU csomag jelentős változásokat hoz a Magyarországra érkező olajvezetékek tekintetében, hiszen a jelenlegi kettő helyett már csak egy vezeték marad, ráadásul a legnagyobb kapacitású földgázbevezetőt is le fogják zárni – hívta fel a figyelmet az érintett. Ezen túlmenően a kezdeményezés képmutatását is éles kritikával illette, emlékeztetve arra, hogy Magyarország, Bulgária, Görögország, Szerbia és Szlovákia együttesen már korábban az Európai Bizottsághoz fordult, hogy pénzügyi támogatást kérjenek a délkelet-európai csőhálózat fejlesztésére, azonban kérésük elutasításra került.
Szijjártó Péter így fogalmazott: "Egyrészt kénytelenek vagyunk fokozatosan kivonni bizonyos energiaforrásokat, másrészt pedig egyáltalán nem támogatják azt, hogy újabb szállítási útvonalak és újabb források jöjjenek létre. Ezért is szeretném határozottan védelmembe venni Görögországot, amely gyakorlatias megközelítést képvisel az energiaügyben, kész az együttműködésre, illetve nem hagyja, hogy az energiakérdéseket túlságosan átpolitizálják és átideologizálják."
Szijjártó Péter kifejtette, hogy Magyarország és Görögország egyöntetűen osztja a nézetet az uniós külső határok védelmének jelentőségéről. Rámutatott, hogy Magyarország szigorúan elutasítja az illegális migrációt, jelenleg pedig 16 magyar rendőr segíti a görög határvédelmet. A miniszter a két ország közötti kapcsolatok sikerességét hangsúlyozta, hiszen tavaly a magyar export Görögországba rekordot döntött, és körülbelül 100 ezer görög turista látogatott el Magyarországra – tudósít az MTI.