Az arcbőr pirosodása figyelmeztető jel lehet súlyos autoimmun betegségre. Érdemes komolyan venni ezt a tünetet, mivel komolyabb problémákra is utalhat.
Az arc kipirosodása mögött számos betegség és állapot állhat, de ha ez a jelenség rendszeresen jelentkezik, érdemes komolyabban is megfontolni, mivel akár autoimmun betegségre is utalhat.
A lupus egy rendkívül összetett autoimmun betegség, amely a test különböző szöveteit és szerveit is támadhatja. Az egyik legfeltűnőbb jele az arc bőrén megjelenő pillangó alakú bőrpír, amely leggyakrabban az orr és az orcák környékén bukkan fel. Ez a különleges bőrelváltozás nem csupán esztétikai gondot jelent, hanem fontos jelzés a betegség jelenlétéről és aktivitásáról is.
A szisztémás lupus erythematosus (SLE) krónikus autoimmun-betegség, mely a belső szervek gyulladását és különböző mértékű károsodását okozhatja. Tünetei közé tartozhat a szimmetrikusan jelentkező, jellemzően a kisebb ízületeket érintő gyulladás, a láz, vagy hőemelkedés, és a laborvizsgálatok is különbözőeltéréseket mutathatnak.
A legszembetűnőbb jelenség a pillangó alakú bőrpír, amely az arcon tűnik fel. Hasonló bőrtünetek figyelhetők meg a kézfejeken és a körömágyak környékén is. Ezek a tünetek a bőr fényérzékenysége következtében a napfény hatására felerősödhetnek. Az ultraviola sugarak nem csupán a bőrre gyakorolnak káros hatást; a napfény a betegek általános közérzetét is rontja. Ez a folyamat a tünetek fellángolásához vezethet, ami láz, ízületi fájdalmak megjelenését, valamint a szervezetben zajló gyulladásos reakciók fokozódását idézheti elő.
A fényérzékenység eltérő fokban jelentkezhet, de a megelőzést minden beteg számára egyaránt javasoljuk. A betegek figyelmét minden esetben felhívjuk arra, hogy fokozottan ügyeljenek a fényvédelemre. Minimum 30-as, vagy annál magasabb faktorszámú fényvédő krém használata javasolt télen napsütéses időben is, de az első tavaszi napsugarak megjelenésétől mindenképp, ha a szabadban tartózkodnak. Lényeges, hogy komplex védelmet nyújtó terméket válasszanak.
Korábban úgy tartották ugyanis, hogy a lupusos betegekre csak a bőrégést okozó UV-B sugarak jelentenek veszélyt. Mára azonban bebizonyosodott, hogy az UV-A és UV-B sugarak egyaránt súlyosbíthatják a tüneteket. Ne feledjük, hogy a napvédő krémeknek legalább fél órára van szükségük ahhoz, hogy hatásukat kifejtsék, ezért indulás előtt, időben gondoljunk használatukra!
A lupus bőrtünetei, köztük a kiütések, leggyakrabban a napfénynek leginkább kitett testrészeken – mint az arc, nyak, mellkas, karok, valamint a kéz- és lábfejek – jelentkeznek. Ezért fontos, hogy ezeket a területeket megfelelően védjük a napsugaraktól, akár ruházattal is. Amennyiben a betegek munkájuk vagy más okok miatt hosszabb időt töltenek a napon, célszerű UV-szűrő tulajdonságokkal rendelkező ruhadarabokat választaniuk, hogy megelőzzék a bőrtünetek fokozódását.
Bizonyos irodai berendezések, mint például a fénymásolók, halogén- és kompakt fénycsövek működés közben UV-fény kibocsátására is képesek. Sőt, az ablak mellett ülve sem érezhetjük magunkat teljesen védettnek. Az irodákban, autókban és otthonokban a káros UV-sugarak könnyedén áthatolhatnak az ablaküvegen, ezért érdemes árnyékolókat használni a védelem érdekében.
A szisztémás lupus erythematosus, bár nem gyógyítható, megfelelő és időben megkezdett kezeléssel jelentősen csökkenthető az állapotromlás kockázata, valamint a szövődmények kialakulásának valószínűsége is. A kezelés fő célja a gyulladásos reakciók enyhítése és a szervi károsodások elkerülése. Ehhez gyakran alkalmaznak szteroidokat és immunmoduláló gyógyszereket. A bőrproblémák kezelésére pedig kortikoszteroid tartalmú krémek ajánlottak, amelyek hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez.
- Bizonyos készítmények, gyógyszerek fényérzékenységet okozhatnak, így felerősíthetik a meglévő panaszokat. Érdemes ezért erről minden esetben a kezelőorvossal konzultálni - figyelmeztet dr. Kádár János. Említsük meg azt is, ha korábban nem tapasztaltuk, de most úgy érezzük, hogy a fény is ront az állapotunkon. Ilyen esetekben akár a gyógyszer cseréje is megoldást jelenthet.