Sáskainvázióval nézünk szembe Magyarországon, és fontos, hogy felkészüljünk a védekezésre. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan óvhatjuk meg terményeinket és környezetünket e rovaroktól. 1. **Megfigyelés és azonosítás**: Először is, figyeljük meg a területü


A sáskák folyamatosan növekvő kihívást jelentenek a magyar kertek számára.

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy az éghajlatváltozás miatt olyan növények és rovarok is megjelenhetnek, elszaporodhatnak Magyarországon, amelyek korábban nem voltak jellemzőek hazánkra. A szélsőséges időjárás miatt a sáskák okoznak egyre nagyobb gondot, derül ki az Agrárszektor cikkéből.

A szélsőségesen meleg és száraz nyarak következtében idén ismételten tömeges sáskajárás várható Magyarországon. Különösen az Alföld forróbb, aszályos részein jelentkezhet ez a jelenség, figyelmeztet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A marokkói, olasz és vándorsáska elsősorban Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben okozhat jelentős károkat. Azonban gyors terjedésük miatt más területekre is könnyedén átjuthatnak, így érdemes fokozottan figyelni a helyzet alakulását.

A Nébih különleges szükséghelyzeti engedélyt bocsátott ki négy növényvédő szer alkalmazására, melyek segíthetnek a sáskák elleni védekezésben. Különösen a Karate Zeon 5 CS és a Mospilan 20 SG szerek kiskerti felhasználása is engedélyezett, így a házikertek tulajdonosai is hatékonyan védhetik növényeiket. Ez a speciális engedély július 10-től szeptember 30-ig érvényes, és kizárólag sáskák ellen alkalmazható. Fontos, hogy a felhasználók szigorúan kövessék az összes vonatkozó előírást, beleértve a dózisokat, a védősávok betartását és a méhek védelmét szolgáló technológiák alkalmazását is.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy a sáskák károkozása a tarrágás szintjére emelkedhet, különösen a zöldségtermesztés területén. Ezért a gazdák és a kerttulajdonosok számára kulcsfontosságú, hogy időben észleljék a sáskajárásokat, és szükség esetén intézkedéseket tegyenek a védekezés érdekében.

A 168.hu korábban beszámolt arról, hogy az Országos Magyar Méhészeti Egyesület figyelmeztetést adott ki, miután az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) megjelent Magyarország területén. Ez a faj rendkívüli fenyegetést jelent a méhállományra és a beporzók számára kedvező ökoszisztémára. A lódarázs hatalmas mértékben pusztítja a házi méheket, ami a természetes beporzási folyamatokat is súlyosan veszélyezteti – hívja fel a figyelmet az egyesület.

A lódarázs, amely eredetileg Ázsiából származik, 2022 augusztusában bukkant fel először hazánkban, Kimlén. Ez a rovar akár 2,5 centiméteres méretet is elérhet, és csípése rendkívüli fájdalmat okozhat. Különösen az allergiás egyének számára lehet rendkívül veszélyes, mivel súlyos reakciókat idézhet elő. Az egyesület felhívja a lakosság figyelmét, hogy amint ázsiai lódarazsat észlelnek, azonnal jelentsék azt.

Az Európai Bizottság már 2016 óta inváziós fajként tartja számon ezt a rovarfajt, ami komoly aggodalmakat vet fel. A magyar szakértők sem pihennek: a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem kutatói egy innovatív rádiótelemetriás eszközt fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi a lódarázsfészkek pontos felkutatását. Ezzel a fejlesztéssel a védekezési intézkedések hatékonysága növelhető, és a kolóniák felszámolása is eredményesebbé válik.

Related posts