Sakk-matt a baloldali liberálisok számára: a Fidesz-frakció kiáll az átláthatósági törvényjavaslat mellett.


Kiemelte, hogy ezenfelül "álcivil szervezeteket" és aktivistákat is támogatnak anyagilag, gyakran politikai szereplőket is finanszíroznak, mindezt azzal a szándékkal, hogy érvényesítsék saját hatalmi törekvéseiket. Szerinte ezt a jelenséget jól példázza a 2022-es év, amikor több millió dollárral járultak hozzá a baloldali összefogás kampányához.

Úgy gondolta, hogy az idei évben a USAID körüli botrány felkeltette a figyelmet, és lehetőséget teremtett az amerikai kormány számára arra, hogy végre megszüntesse ezt a gyakorlatot, elkerülve a további beavatkozást más országok demokratikus folyamataiba.

- tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a tervezett törvény kapcsán "aki tiszta lelkiismerettel dolgozik és nem titkol el semmit, valamint nem a közélet manipulálására, külföldi forrásokból, az ország függetlenségét veszélyeztetve végzi a tevékenységét, annak nincs miért aggódnia."

A javaslat elfogadásának kérdésére, miszerint Magyarország demokráciának tekinthető-e, Kocsis Máté válasza a következőképpen hangzott: ha az Egyesült Államokat így lehet kategorizálni, akkor Magyarország esetében sincs ok kétségbe vonni ezt a minősítést.

A sajtótermékekre vonatkozó javaslat kapcsán Kocsis Máté kifejtette, hogy a törvényjavaslat minden olyan szervezetre vonatkozik, amely három specifikus kritériumnak megfelel: tevékenysége a közélet befolyásolására irányul, külföldi forrásokból finanszírozott, és ez a magyar szuverenitást veszélyeztető hatást gyakorolhat.

Kifejtette, hogy a javaslat alapján...

Jogorvoslati lehetőségek is rendelkezésre állnak, az eljárás teljes mértékben összhangban áll a magyar alkotmányos és jogállami keretekkel – fogalmazott. Egy másik kérdésre válaszolva hangsúlyozta: visszamenőlegesen mindenképpen szükséges kivizsgálni, hogy ki részesült külföldi forrásokban, ugyanakkor a következmények nem alkalmazhatók visszamenőleges hatállyal.

Hangsúlyozta azt is, hogy a jegyzék nyilvános, nem titokban zajlanak ezek az eljárások. Hozzátette: a szankciók ezután következnek, több ütemben. Az első szankció, hogy aki ilyen szervezetet vezet, az kiemelt közszereplőnek minősül és vagyonnyilatkozat tételre köteles - ismertette Kocsis Máté. Szerinte ebben nincs semmi kivetnivaló, mert akik a politikát irányítani akarják, úgy, hogy vállaltan indulnak egy választáson, azok legalább akkora vagy sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk "egy nagy olvasottságú, vagy megtekintésű, külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál".

Kedd éjjel benyújtott átláthatósági törvényjavaslat kapcsán az ellenzék kritikái orosz példákra hivatkoznak, amire Kocsis Máté éles válaszban reagált. Szerinte az ellenzék egy amerikai demokrata mintájára megvásárolt politikai közösség, amely saját finanszírozott médiájával, propagandájával és álcivil szervezeteivel együtt dolgozik. Kocsis kiemelte, hogy ez a csoport elutasítja a magyar kormány háborúellenes és bevándorlásellenes politikáját, és mindent megtesz annak érdekében, hogy megbuktassa azt. Azt is hozzátette, hogy az ukrán gyorsított EU-csatlakozás ügyében a kormány által a magyar nép véleményének kikérése sem nyerte el a tetszésüket.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke és frakcióvezetője visszavonulásával kapcsolatosan Kocsis Máté kifejtette, hogy eddig csupán a feleségétől értesült erről a hírről, nem magától Gyurcsánytól. "Tehát nem tudom, hogy valóban visszavonult-e, vagy csupán eltűnt, esetleg arra kérték, hogy ne mutatkozzon" - tette hozzá Kocsis.

Szerinte azonban ha tényleg vissza is vonult, attól még "Gyurcsány pártja" itt marad a magyar közéletben, a parlament legnagyobb ellenzéki pártjaként, nem nagy minőségi váltás, hogy volt feleségének átadja a stafétát.

Related posts