A Gyűrűk Urát egyre inkább kihasználják a megfigyelőrendszerek fejlesztésében, mintha rongyosra használnák.


Várólistára már feliratkozhat Sauron mindent látó robotszemére, amennyiben megengedheti magának ezt a különleges technológiát, és nem zavarja, ha időnként olyan buta reklámszövegeket hall, mint például: "Sauron megőrzi otthonát és családját."

December elején egy 18 milliárd dolláros befektetést kapott egy Szilícium-völgyi startup, amely innovatív biztonsági és felügyeleti megoldásokat fejleszt a tehetős egyének otthonainak védelme érdekében, lényegében hi-tech erődökké alakítva azokat. Az egyik kiemelkedő termékük egy olyan érzékelőrendszer, amely autonóm drónokkal működik együtt, melyek keresőfénnyel felszerelve vadásznak a behatolókra, és valós időben, háromdimenziós formában ábrázolják a védett területet. A cég neve Sauron Industries, amely J. R. R. Tolkien A Gyűrűk Ura trilógiájának ikonikus főgonoszáról kapta nevét. Az alapítók elismerik, hogy a névválasztás kockázatos, de úgy vélik, hogy a "rossz embereknek" ez egy erőteljes üzenetet közvetít.

A "jó emberek" üzeneteit csak találgatni tudjuk, de a Sauron már megint egy olyan techcég, amelynek alapítói úgy tűnik, hogy kedvenc könyveik és filmjeik motívumait használják fel saját céljaik érdekében. Az ilyen nevek és fogalmak, amelyeket rajongásból választanak, gyakran csak felületesen vonzóak. Az ügy még izgalmasabbá válik, amikor kiderül, hogy a Sauron finanszírozásának egy része a Palantir Technologies nevű megfigyeléssel foglalkozó védelmi szállítótól származik. Ráadásul a Palantir most egy új együttműködést alakított ki a hasonló profilú Anduril Industries vállalattal, ami új dimenziót ad a helyzetnek.

Aki megteheti, az Sauronhoz fordul

A Gyűrűk Ura univerzuma iránt érdeklődők számára talán meglepő, de a katonai célú mesterséges intelligencia fejlesztésére szakosodott cégek nevei is a Tolkien-féle trilógiából erednek. Ez a márkaválasztás mindenképpen figyelemfelkeltő, és érdemes egybevetni a híreket a vállalatok tevékenységével. A résztvevő felek egy bizarr, de izgalmas partnerségről beszélnek, amelynek célja egy olyan akadály leküzdése, ami a mesterséges intelligencia nemzetbiztonsági célú alkalmazását korlátozza az Egyesült Államokban. A probléma gyökere, hogy a hadsereg nem tárolja és nem használja fel a járműveiből és fegyvereiből származó szenzoradatokat az MI-rendszerek betanításához. Emellett a biztonságos vállalati folyamatok hiánya is megnehezíti ezen adatok hasznosítását.

Visszatérve Sauron ambiciózus terveire, a startup saját szavainak megfelelően azokat az észlelési és autonóm technológiákat kívánja a lakosság biztonságának szolgálatába állítani, amelyek más iparágakban már jelentős előrelépéseket mutattak, mint például az önvezető autók vagy a robotika területén. A "lakosság" kifejezés alatt valójában a technológiai elit értendő, akiknek körében Sauron elképzelései különösen népszerűek, hiszen a biztonság a magánélet szempontjából is egyre fontosabbá válik számukra. Ennek eredményeként az olyan induló cégek is egyre nagyobb sikereket érnek el, amelyek a "technológiai alapú közbiztonság" terén tevékenykednek, és sok esetben már a rendvédelmi szervekkel is együttműködnek.

Related posts