Olaszország egyik legértékesebb műkincsgyűjteménye különleges turnéra készül, amely lehetőséget ad a nagyközönségnek, hogy testközelből tapasztalhassa meg e páratlan kincsek szépségét és jelentőségét.

Jövőre a Torlonia-gyűjtemény római szobrai első ízben kerülnek bemutatásra az Egyesült Államokban és Kanadában. A szakértők véleménye szerint ez a műtárgycsoport a legértékesebb görög-római régiségeket tartalmazza, amelyek jelenleg is magántulajdonban léteznek. Az antik műkincsek kiállítása különleges eseménynek számít, hiszen eddig soha nem láthattuk őket Európán kívül.
Az időszámításunk előtt készült római műalkotások lenyűgöző turnéra indulnak, amely márciusban kezdődik a chicagói Művészeti Intézet falai között. Ezt követően szeptemberben a Fort Worth-i Kimbell Művészeti Múzeum fogadja be a kiállítást, míg a harmadik megálló a montreali Szépművészeti Múzeum lesz, ahol a tárlat jövő márciusban várja a látogatókat.
A kiállított művek keletkezési ideje az i. e. 5. századtól az i. e. 4. század elejéig terjed, a legtöbb mű a Római Birodalom császárkorából származik - írja a Kultúra.hu a The Art Newspaper cikke alapján.
Alessandro Torlonia herceg 1875-ben alapította meg magánmúzeumát Róma Via della Lungara utcájában. Akkor 517 szobor szerepelt a gyűjteményben, majd 1884-re 620-ra nőtt a műalkotások száma. A második világháború után a nagyközönség számára hozzáférhetetlenné vált gyűjteményt az 1970-es években költöztette a palota három szobájába az akkori Alessandro Torlonia. Az olasz állammal folytatott több évtizedes tárgyalás után a család 2016-ban hivatalosan is beleegyezett a művek kiállításába.
A Bulgari luxus ékszermárka támogatásával restauráltak 92 kiválasztott tárgyat, amelyeket 2020-ban nagy kiállításon mutattak be a római Capitoline Múzeum Villa Caffarelli épületében. Carlotta Loverini Botta, a gyűjteményt felügyelő Torlonia Alapítvány igazgatója elmondta, hogy a szervezet megnyitotta a Laboratorio Torloniát a Torlonia Múzeum eredeti helyszínének közelében, ahol a 620 szobrot mindig is őrizték.
Loverini Botta szerint az alapítvány végső célja az, hogy a római Torlonia Múzeum véglegesen megnyílhasson a nagyközönség.
Folyamatos párbeszéd zajlik az olasz Kulturális Minisztérium, a család és az alapítvány között a megfelelő helyszín meghatározása érdekében, amelyről eddig nem született megállapodás
- fejtette ki.
Vittorio Sgarbi, a neves olasz művészettörténész, a római kiállítást követően egy merész javaslattal állt elő: szerinte az olasz kormánynak érdemes lenne megvásárolnia a gyűjteményt, amelynek értékét 250 millió euróra becsülte. Emellett felmerült az az izgalmas ötlet is, hogy a szobrok saját múzeumot kapjanak Rómában, ezzel gazdagítva a város kulturális örökségét. Jelenleg a Torlonia-műkincsek egy részét a párizsi Louvre-ban csodálhatják meg a látogatók.