Szegeden is megrendezésre kerülne a Pride, és a szervezők azt állítják, hogy akkor is vonulnának az utcákon, ha esetleg betiltanák az eseményt. Az esemény célja, hogy hangsúlyozza a sokszínűséget és az egyenlőséget, valamint hogy felhívja a figyelmet a kö


A Partiscum Egyesület már hosszú évek óta dédelgeti azt az álmát, hogy Szegeden megrendezze saját pride-ját. Annus Szabolcs Sammy, a helyi LMBTQ-közösség egyik prominens alakja, elmondta, hogy eddig elsősorban anyagi korlátok álltak az esemény megvalósítása útjában. A felvonulás költségei akár egymillió forintra is rúghatnak, miközben az egyesület éves költségvetése csupán néhány tízezer forintra rúg.

Most viszont fordulópont jöhet: az egyesület közhasznúvá vált, így jogosulttá lett az egyszázalékos adófelajánlások fogadására. Hogy ez pontosan mekkora bevételt jelent majd számukra, csak ősszel derül ki.

A szegedi közösség tagjai és támogatóik eddig folyamatosan képviselték magukat a budapesti és pécsi pride rendezvényeken, élénk színekkel és lelkesedéssel hozzájárulva a sokszínűség ünnepléséhez.

Annus kifejtette, hogy "valóban csupán a forráshiány lehet az, ami megakadályozhatja a rendezvény megtartását". Hozzátette, ha a szegedi pride-ot egyszer bejelentik, és a hatóságok megpróbálják betiltani, ők akkor sem hátrálnak meg, és nem riadnak vissza a lehetséges büntetésektől. Az elszántságukat szerinte tovább fokozta a kormány által hozott, az LMBTQ-közösségeket érintő korlátozó jogszabályok és üzenetek.

A vidéki pride-ok közül eddig csak Pécsett rendeztek hasonlót: ott idén ősszel már ötödik alkalommal szerveznek felvonulást - ha a rendőrség máshogy nem dönt, vagy ha a helyiek nem fogadják el a döntést.

A budapesti pride felvonulás jövő szombaton kerül megrendezésre a főváros közreműködésével. A rendezvény körüli feszültség azonban fokozódott, mivel a rendőrség három alkalommal is megakadályozta négy jogvédő szervezet – az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ – részvételét a menetben. Bár a Kúria korábban kétszer is megsemmisítette a rendőrségi tilalmat, legutóbb azonban megerősítették a korlátozást, ami újabb kérdéseket vet fel a szólásszabadság és a gyülekezési jog védelme kapcsán.

A szervezetek együttes nyilatkozatukban a következőképpen nyilatkoztak: "A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Mi Hazánk szabadon hirdetheti kirekesztő és az emberi méltóságot sértő nézeteit a közterületeken. Ugyanakkor, az egyenlőség és az emberi méltóság védelmében való kiállás ezen a napon nem megengedett."

Related posts