Fedezzük fel az észak-balkáni hellenisztikus rezidencia legfrissebb építészeti és epigráfiai felfedezéseit! Az újonnan feltárt emlékek nem csupán a korabeli építkezési technikák sokszínűségét tükrözik, hanem az akkori társadalmi és kulturális élet gazdags

Tharais ismét reflektorfénybe került - egy bizánci város romjaira bukkantak a Holt-tenger partvidékén.
A Kumanovói Múzeum legfrissebb feltárásai során Észak-Macedónia területén, Mlado Nagoričane falu közelében, egy Kr. e. 4. századi nemesi rezidencia nyomaira bukkantak. A lelőhely Staro Nagoričane település határában, a Gradishte nevű régészeti területen helyezkedik el. A kutatók figyelme egy domb irányába összpontosult, amelyet a település egykori akropoliszaként azonosítottak, ezzel új fénybe helyezve a vidéki nemesség életét és kultúráját az ókorban.
A feltárt rezidencia a korszakban szokatlanul fejlett kialakításról tanúskodik. Egy központi udvar köré építették, amelyet oszlopcsarnok vett körül. A belső falakat festett vakolattal díszítették, ami arra utal, hogy a lakóhely egy befolyásos helyi nemesé lehetett.
Az építészeti részletek és a fürdő harmóniája: A tér varázsa Az építészeti részletek nem csupán a struktúrák esztétikai vonzerejét szolgálják, hanem a tér funkcionalitását és hangulatát is meghatározzák. Egy fürdő esetében különösen fontos, hogy a dizájn és a kényelem kéz a kézben járjon. A gondosan megtervezett fürdőszobai elemek – mint például a csaptelepek, a csempe mintázatok vagy a világítás – mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a fürdőzés élménye ne csupán szükséglet, hanem igazi rituálé legyen. A természetes anyagok, mint a fa, a kő vagy a kerámia, segítenek megteremteni a nyugalom és a harmónia érzését. A világos, tágas terek és a rejtett tárolási megoldások biztosítják, hogy a fürdőszoba ne csupán funkcionális, hanem esztétikailag is vonzó legyen. A megfelelő világítás pedig kiemeli a részleteket, és segít abban, hogy a fürdőzés minden pillanata igazán különleges legyen. Így válik a fürdő nem csupán a napi rutin helyszínévé, hanem a pihenés és feltöltődés szentélyévé, ahol az építészeti részletek és a design találkozása egyedülálló élményt nyújt.
A leglenyűgözőbb részletek közé sorolhatók a vakolattal díszített, tökéletes állapotban megmaradt ión oszlopfők és oszlopalapok. Ezek a hellenisztikus korszak északon fellelhető legkiemelkedőbb példái, melyek a régió művészeti és építészeti örökségét hirdetik.
Az egyik helyiség fürdőként funkcionált, simára vakolt padlójával és jól kiépített vízellátó rendszerével. Ez a megoldás a korabeli infrastrukturális ismeretek fejlettségére utal. A régészek emellett bronzból készült, díszes ajtótöredékeket is felfedeztek, amelyek hasonlóságot mutatnak a macedóniai Agía Paraskeví és Lángaza síremlékein látható mintázatokkal.
A leletek között számos importált kerámiatöredék található, köztük nyugati stílusú díszkerámiák, thásziai amforák és unguentariák (parfümös edények) is, mindezek a Kr. e. 4-3. századból származnak. Különösen figyelemre méltó egy helyben készült kerámiatöredék, amelyen egy vulgárgörög graffito olvasható: "Ψωλή κύ...". Ez a rejtélyes felirat az ókori görög világ egyik legészakibb ismert példája, amely újabb izgalmas színfoltját jelenti a régészeti kutatásoknak.
Rétegek és múltbeli nyomok Az életünk olyan, mint egy bonyolult rétegződés, ahol minden egyes réteg egy újabb történetet mesél el. Az előzmények, amelyek formálják a jelenünket, gyakran rejtve maradnak a felszín alatt. Minden tapasztalat, élmény és emlék egy-egy színes szőttes, amely hozzájárul identitásunk kialakulásához. Ezek a rétegek nem csupán időben helyezkednek el egymás fölött, hanem érzelmi és szellemi dimenziókat is hordoznak. A múlt eseményei, legyenek azok boldog pillanatok vagy nehézségek, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ki vagyunk ma. Ahogy egy geológiai rétegződés is árulkodik a Föld történetéről, úgy mi is hordozzuk magunkban a múltunk lenyomatait. Érdemes időt szánni arra, hogy felfedezzük ezeket a rétegeket, hiszen a múlt megértése segíthet abban, hogy tudatosabb döntéseket hozzunk a jövőnkkel kapcsolatban. Minden egyes réteg egy újabb lehetőséget kínál arra, hogy tanuljunk, fejlődjünk és gazdagítsuk életünket.
A rezidencia területén a kutatók impozáns kőfalakat fedeztek fel. Ezek a falak valószínűleg az épület egy korábbi, szintén magas rangú célokat szolgáló részéhez tartoztak. A pontos időpont megállapítása azonban még nem egyértelmű, mivel a rétegtani összefüggések bonyolultak és tisztázatlanok.
A Gradishte lelőhely korábbi ásatásai során felfedeztek egy belső erődítményfalat, amely stilobátus-szerű emelvényként emelkedik ki a környezetéből. Ezen kívül napvilágra került egy sziklába vájt szentély is, amely párhuzamba állítható a korinthoszi Rachi szentélyével.
A 2025-ös feltárás vezetését Dejan Gjorgjievski, a Kumanovói Múzeum projektvezetője vállalta magára. Tevékenysége tovább gazdagítja azt a képet, amely szerint a hellenisztikus világ hatása nem csupán kulturális értelemben, hanem építészeti szempontból is jelentős távolságokat tett meg a Balkán északi vidékein. Az itt fellelt leletek új perspektívát nyújtanak a térség antik történelmének mélyebb megértéséhez.