A baloldal pánikba esett: kifogytak a mozgásban lévő dollárok | Demokrata

Úgy tűnik, hogy Magyar Péter és a baloldali pártok 2026-ban nem igazán számíthatnak jelentős külföldi anyagi támogatásokra. Ez a helyzet pedig aggodalommal tölti el a baloldal prominens képviselőit, akik most már nyíltan kifejezik, mennyire érzékenyen érinti őket a források csökkenése.
A 2022-es baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter úgy véli, hogy Magyar Péter számára nem lesz egyszerű feladat a kormánypártok kihívása a választások során, bármennyire is próbálja ezt másképp bemutatni. A hódmezővásárhelyi polgármester elsősorban matematikai érvekre támaszkodva fejtette ki véleményét erről a kérdésről.
Ahogy fogalmazott, "1,86 milliárd forint érkezett külföldről, amit az ott élő magyarok adtak össze". Ezen kívül "nyolcszázmilliót mi gyűjtöttünk össze itthon, ennek a felét önök, a másik felét pedig tehetős támogatók adták" - mondta Márki-Zay egy február eleji ellenzéki fórumon a hallgatóságának. Emellett megemlítette, hogy az ellenzék jelentős támogatóiként említhetjük például Bojár Gábort és Bige Lászlót. Ráadásul az ellenzéki pártok további egymilliárd forintot fektettek a kampányba.
Márki-Zay Péter kifejtette, hogy az a célja, hogy a 2022-ben itthon összegyűjtött adományokat most megduplázzák, és elérjék az 1,6 milliárd forintot. Ezt azért tartja fontosnak, mert szerinte Amerikából „valószínűleg nem fog érkezni támogatás”. Más szavakkal: hogyan is állunk a számokkal? Hát nem túl biztatóan. Míg nekünk egy 3,5 milliárd forintos kampányunk volt, Magyar Péter számára most legfeljebb a felére számíthat. Nos, ez nem éppen rózsás helyzet - összegezte Márki-Zay.
Tóta W. Árpád, a HVG neves publicistája, határozottan felemelte szavát a külföldi pénzforrások elzárása ellen. Írásában azonban meglepő módon nem említette, hogy mindez a saját életére is kihatással van.
Egy balliberális újságíró véleménye szerint komoly problémát jelentene, ha a Soros-hálózat nem maradna Magyarországon. Megjegyezte, hogy a kormány céljainak eléréséhez alapvető uniós jogok felfüggesztésére lenne szükség. Részletesen kifejtette Sorosék médiafinanszírozásának jelentőségét: "A fennmaradó sajtó természetesen - akárcsak Rákóczi kurucai vagy a korai Fidesz - kihasználta a rendelkezésre álló lehetőségeket, beleértve az amerikai pályázatokat is. Ezek hiányában sokkal nehezebb dolguk lesz. Figyelembe véve az Európai Unió reakcióidejét, ennek a támogatásnak a pótlása akár évekig is eltarthat."
Tóta W. jól tisztában van azzal, miről van szó. A publicista ugyanis létrehozott egy politikai propagandalapot gyermekek számára Kispolgár néven, amely jelentős külföldi támogatásokra tett szert, például a Soros György által finanszírozott Action for Democracy jóvoltából. Ez a szervezet 2022-ben hárommilliárd forintnak megfelelő dollárral támogatta a magyar ellenzék kampányát - emlékeztet a Magyar Nemzet.
Február közepén Simonyi András, Gyurcsány Ferenc washingtoni nagykövete, a Klubrádió mikrofonja előtt fejtette ki véleményét a USAID forrásainak befagyasztásáról. Simonyi hangsúlyozta, hogy a USAID kulcsfontosságú eleme az Egyesült Államok külpolitikai eszköztárának, bár szerinte a szervezet több területen is megújulásra szorul. Kiemelte, hogy a USAID az amerikai hatalom "soft" megközelítése, amely lehetővé teszi bizonyos társadalmakhoz való eljutást, szemben a "kemény" erőszakkal, amely csupán a katonai erőre támaszkodik. "Egy szőnyegbombázás nem a megfelelő módszer a USAID szétverésére" - tette hozzá, aláhúzva a diplomáciai eszközök fontosságát a nemzetközi kapcsolatokban.
A téma kapcsán a korábbi nagykövet többször is kifejezte álláspontját a Klubrádióban, hangsúlyozva, hogy nem osztja azt a nézetet, miszerint az USAID intézményének megszüntetése indokolt lenne, mint az amerikai külpolitika egyik eszköze.
Juhász Péter, egykori liberális politikai szereplő, mostanában baloldali influenszerként tevékenykedik, és nemrégiben az MSZP-hez közel álló Hírklikk csatorna műsorában osztotta meg gondolatait a külföldi finanszírozás leállításának kérdéséről.
Az egykori politikus elmondta: szerinte a politika befolyásolása civil tevékenységnek számít. Éppen ezért aggályos, hogy a kormánypártok elzárnák a civil szervezetek felé áramló brüsszeli és külföldi pénzek útját.
A saját szerepére kitérve hangsúlyozta: boldogan vállalja, hogy ő maga a külföldről pénzelt hálózat része és várja a Soros-, valamint a USAID-pénzeket. Juhász elmondta, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársaként kezdett a közélettel foglalkozni, majd több kezdeményezése is volt, például az Egymillióan a Sajtószabadságért mozgalom. Mire Bajnai Gordon ismét visszatért volna, a korábbi miniszterelnök megkereste Juhászt, hogy támogassák. - Akkor te is a Datadat része vagy? - kérdezte Németh Péter, a Hírklik műsorvezetője Juhásztól, amire az úgy válaszolt: igen és ő mindezt boldogan vállalja.
Donald Trump amerikai elnök a következőképpen fogalmazott: "Egy őrült pszichopata irányítja Amerikát, aki egyfajta Putyin-imádatban szenved."
Úgy tűnik, hogy bármennyire is igyekeznek a baloldali aktivisták, influenszerek, valamint jelenlegi és volt politikai szereplők tagadni a helyzetet, a külföldi támogatások elapadásának lehetősége egyre inkább nyomasztó terhet ró rájuk. Ezt a jelenséget legjobban az mutatja, hogy szinte kizárólag erről folyik a diskurzusuk.