Orbán: Putyin mindig hű maradt ígéreteihez, Magyarország bizalommal tekint Oroszországra.


Orbán Viktor miniszterelnök a Neue Zürcher Zeitung című lapnak adott interjúban hitet tett a többpólusú világrend mellett, bírálta az EU gyengeségét és kétszínű politikáját, valamint kifejtette, hogy Trumpban látja az új geopolitikai egyensúly lehetőségét. Megemlítette azt is, hogy jövő héten fogadja Alice Weidelt, az AfD társelnökét és kancellárjelöltjét.

Trump politikai színre való visszatérését a magyar miniszterelnök kedvező fejleményként értékelte, hiszen ezáltal csökkent a korábban fennálló brüsszeli és washingtoni nyomás.

Bírálta ugyanakkor az EU-t a gazdaság- és biztonságpolitikai gyengeségei miatt, miközben pragmatikus együttműködést szorgalmazott Oroszországgal, a szankciókat pedig hatástalannak nevezte.

Kiemelte, hogy Magyarország gazdasági jövője szempontjából elengedhetetlen, hogy ne csupán Európára építsen, hanem Kínával és egyéb feltörekvő hatalmakkal is szoros kapcsolatokat kell kiépítenie.

A lap Trump visszatérésével kapcsolatos kérdésére Orbán Viktor úgy reagált, hogy a világ tíz nap alatt olyan mértékben átalakult a "Trump-tornádónak" köszönhetően, ahogyan az korábban évek során sosem történt, és mindez Magyarország számára kedvező irányba mozdult el.

"Mi voltunk a Nyugat fekete báránya. Most kiderült, hogy amit Trump csinál, és amit mi csináltunk az elmúlt tizenöt évben, az a jövő" - fogalmazott.

Orbán Viktor a közelmúlt változásait figyelembe véve szorosabb együttműködést kíván kialakítani az Egyesült Államokkal, különösen a gazdasági szektorban. "Bízunk benne, hogy az amerikai befektetők ismét nagyobb mértékben fektetnek be hazánkban. Jelenleg még Kínától is lemaradtunk" - fogalmazott.

Kifejezte nemtetszését a demokraták Magyarországgal kapcsolatos attitűdjével kapcsolatban. "A demokraták gyűlöltek minket" - hangsúlyozta. Kiemelte, hogy éles nézeteltéréseink voltak olyan fontos témákban, mint a migráció, a nemi identitás kérdései és az ukrajnai konfliktus - részletezte.

"A miniszterelnök kifejtette, hogy Magyarországon minden olyan szervezetet és médiát támogattak, amely kritikát fogalmazott meg vele szemben. Trump azonban véget vetett ennek a gyakorlatnak."

Orbán Viktor az interjú során hangsúlyozta, hogy Európa jövője szempontjából kulcsfontosságú, hogy vonzó együttműködési lehetőségeket kínáljon az Egyesült Államoknak, különben nem számíthat a transzatlanti partnerségre.

"Ülni és várni nem megoldás. Ötletekkel kell előállnunk. Európa lehet, hogy gazdag, de gyenge is" - mondta. Az elmúlt évtizedek "békeosztalékának" Trump visszatérésével vége szakadt - tette hozzá.

Kiemelte, hogy Magyarország a Nyugat, Kína és Oroszország között egyensúlyi politikát folytat. Orbán Viktor megjegyezte, hogy az Egyesült Államok és Kína előbb-utóbb elérik a megegyezést, miközben a kisebb országok, például Magyarország, rugalmas megközelítést kell, hogy alkalmazzanak.

"A hidegháború idején nőttem fel. Az volt a tapasztalatom, hogy a két nagy játékos mindig megegyezik" - mondta. Oroszországgal bonyolultabb a helyzet, mivel az EU blokkolja a gazdasági együttműködést. "Az amerikai álláspont egyelőre tisztázatlan. Ki kell várnunk, és meglátjuk" - mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor az interjú során határozottan kifejtette véleményét a Nyugat gazdasági és politikai pozíciójának gyengüléséről.

"Gazdaságilag olyan világban élünk, ahol nincs nyugati felsőbbrendűség. Az EU folyamatosan veszít versenyképességéből. Nincs stratégiája és nincs vezetése. Kínos, ami itt történik. A világgazdaság dinamizmusa Keleten van" - fejtette ki. "Ha Magyarországnak csak Európával vannak gazdasági kapcsolatai, az őrültség" - fejtette ki Orbán Viktor.

Hozzátette, hogy Európának "visszafogottabb" megközelítést kellene alkalmaznia. "Az EU folyamatosan globális szereplőről beszél, de még a közvetlen szomszédságában bekövetkező eseményeket sem képes megfelelően kezelni. Sem az orosz-ukrán konfliktust nem tudtuk megelőzni, sem a Nyugat-Balkán integrációja nem valósult meg" - fogalmazott. Megjegyezte, hogy egy erős uniós külpolitika csak Németország és Franciaország határozott irányítása alatt lehetne megvalósítható, ám ez a vezetés jelenleg hiányzik.

Orbán Viktor kifejezte ellenérzését az Oroszország ellen bevezetett szankciókkal kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy ezek jelentős gazdasági nehézségeket okoznak Magyarország számára.

"A legutóbbi három év során 19,5 milliárd eurónyi veszteséget könyvelhettünk el, mivel kénytelenek voltunk korlátozni a kereskedelmi tevékenységeinket, és az energiaárak is folyamatosan növekedtek. Megállapítható, hogy Magyarország a szankciók következtében súlyosabb helyzetbe került, mint Oroszország" - fogalmazott.

Az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítására adott szavazatot a lap kérdésére Orbán Viktor azzal indokolta, hogy "biztosítékokat kaptunk arra, hogy Brüsszel támogatni fogja az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit újraindítását, továbbra is lehetővé teszi az olajszállítást". Az ígéretek ugyan "homályosak, de jobbak a semminél" - fogalmazott.

"A megújuló energiaforrások és a villamosenergia-ipar fejlesztését is szorgalmazzuk. Ugyanakkor Oroszország szerepe mint szállító elengedhetetlen számunkra" - hangsúlyozta Orbán Viktor.

"A legutóbbi évek során szinte minden szomszédos országban jelentős beruházásokat hajtottunk végre a vezetékes infrastruktúrába. Ezen kívül hamarosan megnövekvő mennyiségű gázt és olajat várunk Romániából, Azerbajdzsánból és Törökországból" - emelte ki a kormányfő.

Orbán Viktor hibásnak nevezte a nyugati stratégiát az ukrajnai háborúban. Nem tartja reálisnak az ukrán győzelmet, hacsak nem kerül sor totális háborúra, ami szerinte kizárt. Ehelyett tűzszünetre van szükség, amit csak egy olyan erős vezető, mint Trump tud megvalósítani - szögezte le.

"Amikor egy gordiuszi csomóval találkozol, elkerülhetetlen, hogy átvágd. Erős kézre van szükség, aki bátor és rendelkezik a megfelelő eszközökkel. Most már nem az ötleteink minősége számít, hanem a cselekvés. Trumpnak el kell ülnie Oroszország és Ukrajna vezetőivel, és nyíltan kell kijelentenie: 'Tűzszünetet kell kötnünk, fiúk.' Csak így van esély a megoldásra. A gyenge vezetők háborúkat szülnek, míg az erős személyiségek a béke útját tapossák." - idézte Orbán Viktor.

Orbán Viktor az interjú során kiemelte, hogy az évek folyamán sikerült szilárd és megbízható megállapodásokat kialakítania Putyinnal. Míg más nemzeteknek számos nehézséggel kellett szembenézniük Oroszországgal való együttműködésük során, Magyarország mindig is képes volt megóvni saját érdekeit.

"Számos megállapodást kötöttünk. Putyin mindig megtartotta a szavát. Az elmúlt tizenöt év tapasztalata az, hogy Magyarország megbízhat Oroszországban" - mondta, hozzátéve, hogy "de én nem vagyok oroszbarát, én magyarbarát vagyok". Orbán szerint az EU-nak jobban kell összpontosítania a diplomáciára, ahelyett, hogy az erkölcsi elveket helyezi előtérbe a gyakorlati megoldásokkal szemben.

Orbán Viktor véleménye szerint Brüsszel jelentette kihívások egyre fontosabbá válnak Magyarország számára, és ezek a nehézségek talán komolyabbak, mint amit Moszkva képvisel.

"Oroszországgal könnyű racionális megállapodást kötni. A brüsszeliekkel szinte lehetetlen." Kritizálta az EU-t, amiért beavatkozik a magyar belpolitikába, különösen a migráció és a jogállamiság terén. Emellett kettős mércét is alkalmaznak: míg Magyarországot büntetik a határvédelemért, addig más országok hasonló intézkedéseit elfogadják - mutatott rá.

A magyar miniszterelnök a közeljövőben egy felemelkedő európai jobboldali mozgalom lehetőségét látja. A Fidesz, a kormányzó párt, határozott lépéseket tett az Európai Néppártól (EPP) való elhatárolódás érdekében, mivel véleménye szerint az EPP balra tolódott. E helyett más jobboldali pártokkal, például a francia Nemzeti Tömörüléssel és az olasz Ligával kíván szövetségre lépni. "Európa arculata néhány év múlva radikálisan meg fog változni" - hangsúlyozta a miniszterelnök.

Orbán Viktor kifejezte véleményét a német Alternatíva Németországnak (AfD) pártról, hangsúlyozva, hogy számos aspektusát helyesli politikai irányvonaluknak. Emellett határozottan elutasítja a német belpolitikában érvényesülő elszigetelési stratégiát.

"Magyarországon nem létezik tűzfal. Amikor egy párt támogatást nyer, azt komolyan kezeljük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy közösen dolgoznánk velük. Az asztalhoz ülünk, és megbeszéljük a dolgokat. A tűzfal azonban leegyszerűsíti a politikai diskurzust" - hangsúlyozta.

Nincs tapasztalatunk az AfD-vel, és nem áll kapcsolatban velük. Az általuk javasolt program Magyarország számára vonzónak tűnik: adócsökkentés, a zöld politikák újragondolása, az atomenergia újraélesztése, valamint szigorú migrációs intézkedések. Ugyanakkor nem kívánok beleszólni a német belpolitikai kérdésekbe. Ezen kívül megemlítette, hogy Alice Weidel, az AfD társelnöke és kancellárjelöltje felkereste őt, és találkozót kért.

"Jövő héten fogadom őt Budapesten. Az AfD a szavazatok 20 százalékát szerezheti meg. Ha a vezetőjük beszélni akar velem, miért mondanék nemet?" - fogalmazott a miniszterelnök.

A Magyar Péterre vonatkozó kérdésre adott válaszában Orbán Viktor megjegyezte, hogy "egy demokráciában mindig fel kell készülni a politikai ellenfelekre. Még akkor is, ha - mint mi - a szavazatok majdnem felét megnyered, a többi másra megy. Ez nem szokatlan" - mondta.

Orbán Viktor elismerte, hogy az ellenfél hirtelen felbukkanása összefügghet a fokozódó gazdasági nehézségekkel. "Igen, ez így van. Az elmúlt három évben a háború és a szankciók rendkívül súlyos helyzetet idéztek elő, melyet magas infláció, megemelkedett energiaárak és csökkenő gazdasági növekedés jellemzett. A háborút számos ok miatt nem kedvelem, és ezek közé tartoznak a gazdasági következmények is" - részletezte a miniszterelnök.

"Az ügyészség sok gyanús ügyben nem indít nyomozást. Miért Magyarország az egyetlen uniós ország, amely nem hajlandó csatlakozni az Európai Ügyészséghez? Ez nagyobb bizalmat teremtene" - tette fel a kérdést a Neue Zürcher Zeitung.

Orbán Viktor a válaszában leszögezte, hogy itt a szuverenitás kérdéséről van szó.

"Az Európai Unió számos tagállamával ellentétben Magyarországon az ügyészség a parlamentnek van alárendelve, nem pedig a kormányzati hatalomnak. Ez a kérdés a szuverenitásunk védelméről szól. Nem tudom elfogadni azt a jogrendet, amelyben magyar állampolgárok ellen nem hazai hatóságok folytatnak eljárást. Még az alaptörvényünk is kizárja ezt a lehetőséget. Szovjet megszállás alatt éltünk, és akkor lemondtunk a büntetőeljárások feletti szuverenitásunkról. Számunkra ez egy alapvető elvi kérdés."

Related posts