Önreklám a Telexen: a portál tévesen állítja magát az élen.

Egy nemzetközi kutatásra hivatkozva a Telex a legolvasottabb politikai hírportálként tünteti fel magát, ám a tényleges adatok szerint valójában pár pozícióval lejjebb található. Meglehetősen furcsa, hogy a régóta a legjobban teljesítő tíz között lévő Mandiner nem is szerepel a felmérés eredményei között.
"A Telex Magyarország legtöbbek által használt online hírforrása a Reuters Intézet kedden publikált éves jelentése szerint. A tanulmányból az is kiderült, hogy továbbra is kirívóan alacsony a magyarok bizalma a médiában, és ez is egyre csökken" - írja a Telex, azonban a saját magára vonatkozó állítás nem igaz, mint az az alábbiakban kiderül.
Az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute for the Study of Journalism 48 országban vizsgálta a médiahelyzetet a YouGov közvélemény-kutató segítségével.
A Reuters jelentését a CEU Budapesten működő Demokrácia Intézetének munkatársa, Szakács Judit írta. Annyiban említi meg a Mandinert, amennyiben leírja: "a kormánypárti médiát tekintve a Mathias Corinus Collegium, egy magánintézmény, amit az adófizetők pénzéből finanszíroznak, többségi tulajdont szerzett a jónevű, de nem igazán befolyásos InfoRádió rádióállomásban és a jobboldali Mandiner újságban."
A Telex a legfrissebb felmérés eredményeit saját magára vonatkozóan emeli ki: „A tanulmányban szereplő adatok szerint a Telexet a magyar hírfogyasztók legnagyobb része heti rendszerességgel olvassa, ez a szám 28 százalékot tesz ki. Ezen kívül, amikor arról kérdezték a válaszadókat, hogy mely hírportálokat látogatják legalább három napon egy héten, lapunk kapta a legtöbb említést, elérve ezzel a 15 százalékos arányt.”
A mindennapos médiafogyasztást itthon mérő DKT-Gemius rendszerében azonban nem a Telex az első, azt rendszerint megelőzi a 24.hu és az Index. A telexes cikk megjelenésének napján, június 17-én például így alakult az első tíz politikai hírportál megnyitáson (views) alapuló sorrendje: Index, 24.hu, Telex, Origo, Blikk, Mandiner, HVG, 444, Borsonline, Magyar Nemzet. A Mandiner rendszerint ebben a ligában teljesít régóta.
A DKT legfrissebb adatai alapján 2025. január 1. és február 28. között, tehát a Reuters által végzett felmérés időszakában, a politikai hírportálok valódi olvasottsága tekintetében a Telex a negyedik helyen szerepelt, nem pedig az élen. Ezen időszakban a Mandiner a hetedik pozíciót foglalta el a rangsorban.
A Mandiner történetének legolvasottabb napja 2025. május 8. volt. Ekkor jelentette be Dobrev Klára Gurcsány Ferenc visszavonulását, ekkor állt elő Magyar Péter Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arra vonatkozó felvetésével, hogy a hadseregnek jobban kellene tudnia védeni a hont, és ekkor választották meg XIV. Leó pápát. Majd' 530 ezres olvasottságunkkal ekkor ötödikek voltunk a 24.hu, a Telex, az Index és a Portfólió mögött.
A Telex ezúttal sem zárta a versenyt az élen.
A Telex az eltérést az alábbiakkal indokolja: "Míg a Reuters Intézet által összeállított toplista az online olvasottságot más szemszögből közelíti meg, a DKT-Gemius hivatalos hazai mérései szerint (jelenleg) nem a Telex áll az olvasottsági rangsor élén. Ennek hátterében az áll, hogy a Gemius a látogatottságot egy mérőkód segítségével számolja, amely figyelembe veszi a Google-ből, Facebookról, applikációkból, vagy hirdetésekből származó egyedi kattintásokat is. Ezzel szemben a Reuters Intézet listája a tudatos hírfogyasztást célozza meg, és közvélemény-kutatásokra épül."
A "tudatos hírfogyasztás" fogalma a cikkből nem válik világossá, tehát a Telex némileg homályosít. Az olvasottsági adatok alapján pedig nem ők vezetnek a mezőnyben. A megfogalmazásból úgy tűnik, hogy tudatos hírfogyasztónak azokat tekintik, akik közvetlenül az adott weboldalt keresik fel a hírekért. Azonban már évek óta világos tendencia, hogy az olvasók egyre kisebb hányada írja be a hírportálok URL-jét a böngészőbe. Az olvasói bázis fragmentálódik, és a többség más forrásokból – mint például a Discover vagy a közösségi média – érkezik a hírportálokra, így a Telex esetében is. Ez azt jelenti, hogy ha csak azokat az olvasókat számítanánk, akik közvetlenül a telex.hu-ra látogatnak, a portál olvasottsága jelentősen csökkenne.
Természetesen meg lehet kérdőjelezni azt az állítást, miszerint a tudatos hírfogyasztás csupán annyira merül ki, hogy valaki közvetlenül hírportálokat keres fel a böngészőjében. Elképzelhető, hogy valaki a közösségi médián, például Facebookon követi a kedvenc hírforrásait, és onnan nyitja meg a cikkeket, ami szintén a tudatos tájékozódás egy formája.
Kérjük, értékelje az alábbi hírcsatornák megbízhatóságát! Használja az alábbi skálát: 0 jelenti, hogy "Egyáltalán nem megbízható", míg a 10 azt, hogy "Teljes mértékben megbízható".
Összességében azt mondhatjuk, hogy a Reutersnél reprezentatív közvélemény-kutatást végeztek, ami önbevalláson alapszik, miközben a DKT-Gemius a portálok valós olvasottságát vizsgálja. A reuterses felmérés 2025 január-februárban készült, s a Mandiner ekkor, mint említettük, összességében a hetedik helyen szerepelt a DKT-s adatok alapján, a Telexet pedig megelőzte a 24.hu és az Index is, ami a mai napig nem változott.
A Reuters által végzett felmérés eredményeit érdemes alaposabban megvizsgálni, mivel a megkérdezettek 28%-a egy adott csoporthoz tartozik, ami különös jelentőséggel bír. Emellett az Index 27%-kal szorosan a nyomukban jár, míg a 24.hu 24%-ot, a 444 pedig 23%-ot mutat. Ez alapján látható, hogy a Reuters felmérésében a különbségek nem túl jelentősek, és a verseny éles.