Nostradamus próféciái mindig is titokzatosak és figyelemfelkeltőek voltak, de most Japánban egy különösen aggasztó figyelmeztetésre készülnek: egy megaföldrengés lehetősége fenyegeti a szigetországot. A tudósok és a szakértők szerint a múltbeli események


Fotó: Getty Images – Japánban 2024 januárjában készült felvétel a földrengés utáni helyzetről.

A legfrissebb kutatások szerint akár 82% esély van arra, hogy a következő három évtizedben Japánt egy 8-as vagy 9-es magnitúdójú megaföldrengés érje. Ezt a megállapítást egy új felmérés támasztja alá, amelyet a japán kormány megbízásából végeztek el.

A Földrengéskutató Intézet korábban 74 és 81 százalék közé becsülte egy ilyen katasztrófa valószínűségét, ezt emelte meg legújabb kutatásában 75 és 82 százalék közé.

Az összeállítók egyúttal kiemelik, hogy egy ilyen földrengés a szigetország keleti partjainak jelentős részére kiterjedne, veszélybe sodorna mintegy 300 ezer embert, és hatalmas anyagi károkkal járna.

Az intézet részéről rámutattak arra, hogy 79 év telt el a legutóbbi, rekordméretű földrengés óta, és évről évre körülbelül egy százalékkal nő a valószínűsége egy újabb hasonló katasztrófának.

A 2012-es kormányzati becslések alapján a Japánhoz tartozó kisebb szigeteket egy jelentős földrengés következtében akár 30 méter magas cunami is megárthatja. E szökőár rendkívüli sebességgel, szinte azonnal elérheti a népesebb szigeteket, mint például Honsú és Sikoku, komoly veszélyt jelentve a lakosságra.

A Japán központi részét alkotó Honsú szigettől délre mintegy 800 kilométer hosszúságban húzódó Nankai-árkot kiemelten figyelik, ugyanis már több pusztító hatású - 8-as és 9-es magnitúdó közötti - földrengés indult el onnan az utóbbi két évszázadban. Ezek a rendszerint párosával előforduló megaföldrengések gyakran cunamit is előidéznek, tovább súlyosbítva a pusztítást.

Több mint két évszázada, 1707-ben a Nankai-árkot végig rázó rengések egy hatalmas földrengést idéztek elő, amely Japán történetének második legerősebb földmozgása volt. Ezt követte a Fudzsi-hegy legutóbbi kitörése, amely szintén összefüggésben állt e földmozgással. 1854-ben újabb két megaföldrengést regisztráltak az ország területén, és ezt követően 1944-ben, valamint 1946-ban is hasonló intenzitású rengések következtek be.

Japánban tavaly január 5-én egy jelentős földrengés rázta meg a területet, amelynek erőssége 7,5 fok volt (a japán skála szerint 7,6). A rengés epicentruma Isikava prefektúrában található, Vadzsimától mindössze 30 kilométerre északkeletre.

2025. január 13-án is 6,9-es erősségű földrengés rázta meg Japán délnyugati részét. A földrengés után cunamiriadót adtak ki a Kjúsú szigetén fekvő Miyazaki prefektúrára, valamint a Shikoku szigetén fekvő Kochi prefektúrára. Az érintett területeken élőket felszólították, hogy hagyják el otthonaikat, több vonatjáratot leállítottak.

Related posts