Nem vagy képes technológiát importálni? Keresd meg az eredeti forrást, és még többet nyerhetsz!


Ezeket a lépéseket tették azok a kínai vállalatok is, amelyek az Egyesült Államok fokozódó exportkorlátozásai miatt nem tudják megszerezni az új technológiákat.

Washington már évek óta különféle adminisztratív intézkedésekkel igyekszik megakadályozni, hogy Kína felzárkózzon az amerikai technológiai szektorhoz. Ennek legfőbb megnyilvánulása a fejlett technológiák exportjának fokozódó korlátozása.

A kínai vállalatok azonban rátaláltak egy ideiglenes megoldásra, sőt, értékes előnyre is szert tettek: hozzáférést nyertek a Szilícium-völgy szellemi tőkéjéhez. Ez a stratégia világosan tükrözi, hogy a globális gazdaságban a technológiákat gyakran nem lehet teljesen elzárni még a legnagyobb riválisok elől sem. A kölcsönös gazdasági függőség még a konfliktusban álló nemzetek - mint például Kína, az Egyesült Államok és Tajvan a technológiai szektorban, vagy Oroszország és Ukrajna az olajpiacon - között is szoros kapcsolatokat teremt.

A tudás kútjánál

A Financial Times beszámolója szerint nagy kínai technológiai cégek folyamatosan bővülő kutató-fejlesztő csapatokat működtetnek a Szilícium-völgyben. Ezek a leányvállalatok ugyanis mentesülnek a kiviteli tilalom alól, járulékos hozadékként pedig közel kerültek a szakma legjobb koponyáihoz, akiket igyekeznek is szerződtetni. Az Alibaba, a ByteDance és a Meituan egyaránt ezt az utat követi. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis még a száz százalékban kínai vállalatok tulajdonában álló amerikai entitásokra sem vonatkozik az exporttilalom, így akár a legújabb, csúcskategóriás MI-csipekhez is hozzáférnek.

Az Alibaba a legkiemelkedőbb tehetségeket célozza meg, és belső források szerint az OpenAI szakértői - mérnökök, termékmenedzserek és mesterséges intelligencia kutatók - után érdeklődik, méghozzá vonzó ajánlatokkal. Ezt egy névtelenül nyilatkozó korábbi OpenAI kutató is megerősítette. Elmondása szerint a kínai technológiai vállalatok folyamatosan árasztják el őket különféle ajánlatokkal. Az Alibaba azonban nem csupán informális megkeresésekkel próbálkozik; az állásportálokon és a LinkedIn-en is aktívan toboroz matematikusokat, gépi tanulási mérnököket és más szakembereket, hogy támogassák az e-kereskedelmi platformjának, az Accionak a fejlesztését.

A Meituan, amely talán kevésbé ismert a környéken, de rendkívül innovatív étkezési kiszállító startup, Kaliforniában alakítja meg MI-csapatát. A cég vezetősége úgy érezte, hogy a hazai csapat fejlődése nem elég ütemes, és attól tartanak, hogy lemaradnak a piacon versenyző riválisok mögött.

A ByteDance több dinamikus csapata is tevékenykedik a Szilícium-völgy szívében, ahol az MI-funkciók TikTokba való integrálásán dolgoznak. Ezen kívül egy különleges csapat foglalkozik a Doubao névre keresztelt nagy nyelvi modell (LLM) fejlesztésével. A vállalat, hasonlóan az Alibabához, elsősorban olyan tehetségeket keres, akik már bizonyítottak a régió vezető amerikai cégeinél és kutatóintézeteinél az MI-laboratóriumokban, hozzájárulva ezzel a legújabb innovációkhoz.

De nem csak a nagyok választják ezt az utat. A tavaly Pekingben alapított, de már unikornis státuszú Moonshot AI egyik alapítója kínai születésű, de régóta Kaliforniában él és dolgozik. Bevonásának oka valószínűleg az lehetett, hogy MI-kutatóként megfordult a Metánál és a Cruise-nál, majd a Google Brain multimodális MI-kutatásainak egyik kulcsfigurája lett. Utóbbi projekt tapasztalatait valószínűleg a Moonshotnál is tudja kamatoztatni, mivel ott is nagy multimodális modelleken dolgozik.

Fontos megjegyezni, hogy nem mindenki találta meg a számításait a kaliforniai éghajlatban. A Baidu korábban egy olyan mesterséges intelligencia kutatólaboratóriumot üzemeltetett a Szilícium-völgy szívében, amely a nagy amerikai technológiai cégekkel versengett. 2017-re a hírek szerint már több száz szakember dolgozott itt, köztük a neves MI-szakértő, Andrew Ng vezetésével. Az amerikai-kínai kapcsolatok feszültsége azonban aggodalommal töltötte el a céget, amely azóta jelentős mértékben csökkentette a kaliforniai kutatás-fejlesztési csapatának létszámát, miközben belső problémákkal is küzdött.

Related posts