India és Pakisztán között nem fog megvalósulni a béke, amíg a kasmíri helyzet nincs rendezve, és sajnos ez a megoldás a közeljövőben nem tűnik elérhetőnek.


India gazdasági ereje és Pakisztán instabilitása egyre feszültebbé teszi a két ország közötti konfliktust, amelyet ezúttal sikerült ideiglenesen megnyugtatni. Azonban felmerül a kérdés: vajon a következő alkalommal is sikerül-e elkerülni a további eszkalációt?

Mióta 1947-ben India és Pakisztán útjai különváltak a függetlenség megszerzésével, a Kasmír kérdése folyamatosan feszültséget szül a két nukleáris hatalom között. A konfliktusok egyre élesednek, és a katonai összecsapások is fokozódnak; a legutóbbi események, amelyek a szombaton bejelentett tűzszünettel zárulni látszanak, jól példázzák ezt a tendenciát. Elemzők megjegyzik, hogy több mint 25 éve nem tapasztaltak ilyen intenzív harcokat a felek között, és India a 1971-es háború óta nem indított olyan széleskörű légicsapást Pakisztán területére, mint amilyet a múlt héten végrehajtott.

A harcokban fejlett technológiájú fegyvereket vetettek be, nyugati és kínai harci gépekkel küzdöttek egymás ellen. Mindkét fél elismerte, hogy föld-föld rakétákat indított, köztük olyanokat is, amelyek atomtöltet hordozására is képesek. Katonai támaszpontokat támadtak, az egyik célpont például közel volt a pakisztáni hadsereg központi parancsnokságához. Miközben a kasmíri ellenőrzési vonal - a de facto határ - mentén heves tüzérségi párbaj folyt, izraeli és török gyártású drónok százai is részt vettek a harcokban. Az áldozatok száma összesítve elérte a 66-ot.

És ha ez nem lett volna elég a globális biztonságért aggódók számára, az iszlámábádi állami média közlése szerint Sehbaz Sarif pakisztáni kormányfő összehívta azt a különleges parancsnokságot, amely felügyeli a pakisztáni atomfegyver-arzenált.

Related posts