Ne engedjük, hogy az európai kultúra jelentős pillérei feledésbe merüljenek!


A hagyományos nemzeti kisebbség által lakott régiók kiemelt figyelmet érdemelnek

Az Európai Parlamentben, a magyar kezdeményezés nyomán indított Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért című európai polgári kezdeményezés plenáris vitája 2025. július 10-én zajlott le.

Több mint egymillió uniós polgár kérte, hogy az Európai Unió kohéziós politikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyek nemzeti, nyelvi, kulturális vagy etnikai sajátosságaik miatt külön odafigyelést és anyagi támogatást érdemelnek. A nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezés nem egy tagállam belügye, hanem egy mélyen európai ügy.

Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációjának vezetője és a Patrióták Európáért frakció első alelnöke, felszólalásában hangsúlyozta, hogy a kérdések, amelyekről beszélünk, nem elvont elméletek, hanem konkrét problémák, valós helyzetek és életek. "Célunk, hogy támogassuk a fiatalok boldogulását saját szülőföldjükön, megőrizzük kulturális örökségünket és hagyományainkat, valamint olyan fejlesztéseket valósítsunk meg, amelyek segíthetnek megelőzni a természeti katasztrófákat, mint például a székelyföldi árvizek vagy a parajdi sóbánya ügye" – fogalmazott a képviselő. Kifejezte aggodalmát, hogy a hagyományos nemzeti kisebbségek által lakott térségek Európa szerte hasonló kihívásokkal néznek szembe: a fiatalok kénytelenek elhagyni otthonaikat, mivel nem rendelkeznek egyenlő lehetőségekkel és világos jövőképpel.

"A megfelelő kohéziós politikák és jogszabályok révén az Európai Bizottságnak lehetősége nyílna arra, hogy támogassa ezeket a régiókat és az ott élő közösségeket" - fogalmazott a képviselő.

Deutsch Tamás, a Fidesz-KNDP európai parlamenti delegációjának vezetője a közelmúltban zajló parlamenti vitában hangsúlyozta, hogy elérkezett az idő, hogy az Európai Unió kohéziós politikája valódi, kézzelfogható támogatást nyújtson azoknak a régióknak, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási és nyelvi sajátosságok különböztetnek meg a környező területektől. "Fontos, hogy ezek a régiók egyenlő hozzáférést kapjanak az Unió strukturális és egyéb alapjaihoz, továbbá meg kell akadályozni minden olyan hátrányos megkülönböztetést, amely sajnálatos módon egyes tagállamokban tapasztalható" - emelte ki a delegáció vezetője.

Deutsch Tamás hangsúlyozta, hogy a régiók fejlődésének elősegítése az Európai Unió számára is kulcsfontosságú. Az Unió átfogó és kiegyensúlyozott fejlődése, valamint kulturális sokszínűségének megőrzése elengedhetetlenül összefonódik a nemzeti régiók prosperitásával.

Szekeres Pál, a petíciós szakbizottság elkötelezett patrióta koordinátora felhívta az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy a Minority SafePack kezdeményezés tapasztalatait figyelembe kellene venniük. Hangsúlyozta, hogy a nemzeti régiók és az ott élő közösségek érdekeit nem csupán figyelmen kívül hagyni lehet, hanem elengedhetetlen, hogy a megfelelő figyelmet kapják. Az ügy fontosságát nem szabad eltüntetni a politikai diskurzusból.

"A huszonnegyedik órában járunk, és nem engedhetjük meg, hogy békeidőben az európai kultúra lényeges védőbástyái eltűnjenek a szemünk elől, miközben az Európai Bizottság asszisztál ehhez" - emelte ki a képviselő a vita során.

Ferenc Viktória kárpátaljai származású képviselő hangsúlyozta: "A kezdeményezés sikeressége nemcsak az Európai Unió határain belül élő mintegy 50 milliónyi polgár számára létfontosságú, de reményt adhat az Unión kívül élő hagyományos nemzeti kisebbségek számára is, hogy az EU végre ténylegesen, a gyakorlatban is kiáll hagyományos kulturális és nyelvi sokszínűsége mellett.

Itt az alkalom, hogy a Bizottság valóban cselekedjen és támogassa az ügyet a gyakorlatban!

Related posts