MSI MAG X870 Tomahawk WiFi alaplapteszt - A Ryzen teljesítményének új dimenzióihoz vezető úton Az MSI MAG X870 Tomahawk WiFi alaplapja a Ryzen processzorok barátainak álma, hiszen nemcsak a legújabb technológiákat vonultatja fel, hanem a stabilitás és a


Az inteles testvérmodell után megérkezett hozzánk egy állig felszerelt AMD-s példány, amit kifejezetten úgy alkottak meg, hogy az X3D-s processzorok túlhajtása se jelentsen problémát.

Bár még nem érte el a csúcskategóriát, a MAG-sorozat specifikációi mégis azt sugallják, hogy kiváló alapokkal, széleskörű tudással és sokféle tuninglehetőséggel rendelkezik. Talán túlozunk? Dehogyis! Inkább arról van szó, hogy a prémium alaplapok iránti vágyakozás természetes, és sokan szívesen álmodoznak róluk. Ugyanakkor érdemes megfontolni a józan ész szavát, mert ezek a megoldások valóban figyelemre méltóak és praktikus alternatívát kínálnak.

Az MSI Tomahawk család friss fejlesztésű Intel Z890-es verziójának kipróbálása során a kellemes meglepetésekből a tesztidőszak végére elismerő bólintások lettek, nehezen indokolható bármi más, ami magasabb összeget tartalmazó árcédulával található meg a boltok polcain. Hasonló a helyzet az AMD X870 lapkakészletre épülő típussal, ami ugyan nem a platform maximális PCIe 5.0 képességeit hordozza magán, mégis bőven elegendő, és akár a házon belüli inteles ajánlat ellenében is megfelelő (vagy akár jobb!) alternatíva.

Ha visszaemlékszel, a Z890-es lapnál kissé szokatlanul éreztük a processzor táplálásához tervezett kettős tápcsatlakozók pozicionálását. Az AMD-s változathoz képest a két 8-tűs csatlakozó helyét a masszív VRM-hűtő közelébe helyezték, ami jelentősen megkönnyítette a RAM-foglalatok feletti terület szerelhetőségét. Bár elsőre apróságnak tűnik, ez a módosítás lényegesen felgyorsíthatja a PC-építési folyamatot. Az X870-es Tomahawk tehát mostantól nagyon jól teljesít ezen a téren.

Kiemelésre érdemes, hogy a Debug LED kódsor valódi kincs, főleg egy olyan platform esetében, amely éppen új processzorgenerációt üdvözöl, és a DDR5 sebességeit is próbálja maximálisan kihasználni. Volt már nálunk olyan AMD alaplap, ahol a hibakeresés során nagy hasznát vettük volna egy kijelzőnek, azonban hasonló árszinten (sőt, néhány esetben még drágábban is) nem találkoztunk ezzel a funkcióval. Ráadásul az alaplapi nyomtatott áramkörök komplexitása sem mindenhol éri el azt a szintet, amit az MSI mérnökei itt megalkottak. Az alaplap nyolc rétegből készült, ami nemcsak masszívabb érzetet kelt, hanem hosszú távon valószínűleg megbízhatóbb jeltovábbítást is biztosít, mint a kevesebb réteget alkalmazó alternatívák. Mindezek tetejébe a 14+2+1 elosztású tápvezérlés is biztató, amely a Ryzen processzorok teljesítményigényeit figyelembe véve bőven elegendőnek bizonyul.

Érdekes megfigyelni, hogy az Inteles testvérmodellhez hasonlóan a tervezés során egy extra 8-tűs PCIe tápcsatlakozóra is figyelmet fordítottak. Bár jelenleg talán nem tűnik sürgető szükségletnek, a jövőben, különösen a nagy áramigényű PCIe 5.0-s videokártyák megjelenésével, ez a megoldás hasznos lehet. Lehet, hogy nem tekinthető elterjedtnek, de a mérnökök részéről egyfajta túlbiztosításként értelmezhető, ami mindenképpen dicséretet érdemel. A kategória elvárásainak megfelelően az M.2 SSD-k bővítőhelyei is ügyesen lettek megtervezve, mindegyiket alumínium borda védi, ami a kevesebb tapasztalattal rendelkező felhasználók számára is egyszerűsíti a szerelést. Az X870 lapkakészlet révén a felső két slot PCIe 5.0 sebességre képes, közvetlen kapcsolatban áll a CPU-val, míg az alsó helyek a lapkakészlet PCIe 4.0-s képességeit tükrözik. Fontos megjegyezni a különbséget az X870 és az X870E között; utóbbi modellek esetében az 5.0-s szabvány támogatása több PCIe-sávon keresztül valósul meg.

Fontos megemlíteni az alaplap RAM-kezelését, ami egészen széles skálán mozog, de azért nem árt figyelembe venned pár gyártói javaslatot. A sebesség elméletileg 8400 MT/s-en tetőzik, de természetesen efölött is próbálkozhatsz, ha érted a BIOS memóriabeállításokra vonatkozó nyelvezetét. A jó hír, hogy a Ryzeneket egy ponton túl nem hajtja tovább a plafonig emelt RAM-sebesség, viszont erősen ajánlott olyan modult választanod, ami EXPO-profilokkal rendelkezik. Az elsősorban a legújabb Intel processzorokhoz passzoló CUDIMM memóriák támogatása sem lehetetlen, ám ezen modulok kizárólag Bypass módban működnek, vagyis épp az újonnan bevezetett Clock Driver frekvenciaszabályzását nem fogod kihasználni (a jelenlegi 7000/8000/9000-es CPU-kal legalábbis nem). A sebesség ettől még elérhető, de ne lepődj meg, ha az alaplap elsőre nem képes bootolni, majd ezt követően manuális BIOS finomhangolásokkal kell bíbelődnöd.

Ami az Intel világában Thunderbolt 4 néven ismert, az itt USB4-ként mutatkozik be, és a hátsó panelen rögtön két 40 Gb/s-os USB Type-C port áll rendelkezésedre, így élvezheted a szabvány elméleti maximumát. Ne feledd azonban, hogy ha a második M.2 bővítőhelyen PCIe 5.0 SSD-t használsz, az adatátvitel nem fogja elérni az USB4 maximális sebességét, mivel a két vezérlő azonos sávszélességen osztozik. Ez a helyzet viszonylag ritkán fordul elő, de még ebben az esetben is ott van egy 20 Gb/s-os Type-C port, ami egy külső tároló esetében is elképesztő sebességeket kínál.

A hátlapon összesen tizenkét USB-port várja, hogy kihasználhasd őket, és ha mindet feltöltöd, egy elismerő biccentés jár tőlünk. Valószínűleg azonban előbb az 5 GbE Realtek LAN teljesítményét veszed majd igénybe, vagy az integrált Wi-Fi 7 vezeték nélküli vezérlő képességeivel ismerkedsz meg, bár érdemes az otthoni hálózat többi részét is korszerűsíteni. Ne feledd, az antenna, amely fokozza a vételt, természetesen a doboz mélyén lapul, akárcsak az M.2 SSD-foglalatokhoz tartozó szerelékek, a LED-vezérléshez és LCD-kijelzőkhöz szükséges kábelek, valamint a drivereket tartalmazó pendrive sem maradt ki a csomagból.

A Z890-es modell esetében is tapasztalt gördülékeny indulás az AMD új Ryzen 7 9800X3D processzorral felszerelt rendszernél sem maradt el. A bootolás folyamata zökkenőmentesen zajlott, és a BIOS frissítése is probléma nélkül ment végbe. Ahogy a hírekből is értesülhettél, az MSI folyamatosan dolgozik a frissítéseken, hogy javítsa a Ryzen processzorok teljesítményét. Esetünkben a játékélményt fokozó turbó módot és a Granite Ridge család összes tagjára vonatkozó késleltetést csökkentő mikrokód-javítást kínálnak.

A tesztlaborunkban vendégeskedő Kingston Fury Beast DDR5-6000-es modulokkal a tesztágy első csettintésre indult, és a később átszerelt DDR5-8000 MT/s RAM-ok sem kottyantak meg a lapnak. Megszokott reboot, profilbetöltés, és újraindulást követően minden várt érték aktiválódott. Miért emeljük ki ezt ennyiszer? Aki ún. "early adopterként" teszi le a voksát valamelyik új platform mellett, pontosan tudja, hogy még hónapokkal később sem fenékig tejfel a PC-s élet, üdítő megélni, hogy egy-egy típusnál a tortúra szinte nem is létezik, vagy csak nagyon minimális.

Az éppen 140 ezer forint körüli árcédula első pillantásra talán soknak tűnik, de ha alaposabban megvizsgálod az AMD által kínált lehetőségeket, könnyen beláthatod, hogy igazából nem is olyan elrugaszkodott. Igen, léteznek olcsóbb X870-es alaplapok is, azonban ha csak rápillantasz az alternatívák képeire, azonnal szembetűnővé válik, hogy a kedvezőbb árért cserébe bizonyos funkciók és teljesítmény terén kompromisszumokat kell kötnöd. A MAG X870 Tomahawk WiFi ugyan nem hibátlan, és a korlátait az "E" lapkakészlet alkalmazásával orvosolhatnánk, de a felmerülő árnövekedést inkább érdemes más alkatrészek beszerzésére fordítani.

Egy nyolcmagos Ryzen processzorral és EXPO-memóriákkal hihetetlen teljesítményű számítógépet alkothatsz, amelyet nem csupán a BIOS, hanem az MSI Center alkalmazás segítségével is irányíthatsz, sőt, akár mesterséges intelligencia alapú funkciókat is integrálhatsz. Bár ezek a lehetőségek nem feltétlenül reprezentálják a jövő igazi AI-élményét, bizonyos programfunkciók mégis hasznosak lehetnek. Ahogyan a Z890-es alaplap kapcsán említettük, az MSI Center-nek jól jönne egy frissítés, amely révén jobban illeszkedne a rendkívül fejlett hardverekhez, tervezési lehetőségekhez és az MSI által kínált megoldásokhoz.

Related posts