Milák Kristóf nem éppen az a figura, akit a legtöbben szabadságharcosként próbálnának feltüntetni.


A magyar úszósport izgalmas időszakát éli, és az események egyre inkább felerősítik a közéletben zajló diskurzusokat. Ezen a héten különös figyelmet kapott a Széchy Tamás életéről szóló könyv, amely felkeltette a közvélemény érdeklődését és indulatokat gerjesztett. A hullámok egészen Hosszú Katinka szintjéig értek el, aki nyílt levélben határolódott el a Batházi Tamás által megfogalmazott pedofil vádaktól, amelyek Széchy korszakos edzői munkásságát célozták meg. Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke, aki maga is Széchy olimpiai bajnoki tanítványa volt, a Nemzeti Sportnak adott interjújában Bob Bowmanhez, Kós Hubert edzőjéhez hasonlította Széchyt, mint valakit, aki sosem elégedett meg az elért eredményekkel. A történet fonala pedig tovább szövődik, hiszen Milák Kristóf is a középpontba került.

Tavaly, a párizsi olimpia forgatagában, amikor Milák Kristóf a 200 méteres pillangóúszás döntőjében alulmaradt a francia Léon Marchanddal szemben, Hosszú Katinka nem tűrte tovább a helyzetet. Nyíltan támadást indított a Wladár által irányított Magyar Úszó Szövetség elnöksége ellen, kijelentve, hogy Milákot elárulták azzal, hogy nyíltan nyilatkozták, nem a legjobb formájában van, és gyenge az állóképessége. Ezzel pedig a rivális edzője, Bob Bowman kezébe adták a kulcsot, hogy pontosan tudja, miként tudja legyőzni a magyar úszó klasszist.

- Szögezzük le, hogy ő (Milák Kristóf - a szerk.) nem az a szabadságharcos, akinek sokan szeretnék beállítani - jelentette ki az interjúban Wladár. - Ő egy csendes fiú fantasztikus képességekkel, aki a maga útját járja. Tagadhatatlan, volt egy bizonyos kör, amelyik akkor lépett elő és szólalt meg szemrehányóan, amikor Kristóf ezüstérmet szerzett kétszáz pillangón Párizsban - ezt a hullámot szerették volna meglovagolni és felesleges feszültséget szítani.

Az odaszúrás célpontja nyilvánvaló, még ha kimondatlanul is: Hosszú Katinka és csapata, köztük Batházi Tamás, akik a legnagyobb hévvel álltak ki Milák elárulásának elmélete mellett.

Mint azt a Nemzeti Sport felvetette, a Párizsban olimpiai bajnok Kós Hubert sikerét is sokan amerikai, nem pedig magyar eredménynek akarták beállítani, hiszen azután lett belőle világklasszis úszó, hogy Bob Bowman átvette az felkészítését 2023-ban.

- Csak néhány hónappal az edzőváltás után ünnepelhettük a világbajnoki címet, majd másfél évvel később az olimpiai győzelmet - reagált Wladár. - Kós Hubert a magyar sport közösségét gazdagítja, örömöt és büszkeséget hoz a magyar nemzet számára. Ha a fenti vélemények alapján gondolkodunk, akkor Szoboszlai Dominik, Sallai Roland és Gulácsi Péter sem tekinthető magyar sportolónak, hiszen nem Magyarországon edzenek? Talán Marco Rossinak is érdemes lenne figyelmeztetni, hogy ne hívja őket a válogatottba, mivel nem magyar edző irányítja a mindennapi munkájukat...

- Meggyőződésem, hogy a 2024-es évre méltán lehetünk büszkék, hiszen egy rendkívül sikeres évet tudhatunk magunkénak, amely során negyvenhárom érmet szereztünk a világversenyeken - fejtette ki Wladár. - A belgrádi Európa-bajnokságon huszonnégy érmet gyűjtöttünk be, köztük tíz aranyérmet, és elnyertük a legjobb csapatnak járó kitüntetést. Párizsban pedig a hat magyar győzelemből hármat az úszók hoztak el. Ha az olimpiát és a paralimpiát együttesen nézzük - és miért ne tennénk ezt, hiszen a sportágak közötti munka mindkettőnknél releváns - akkor világosan látható, hogy a tizenegy magyar aranyéremből hatot az úszók szereztek meg. Ezek nem csupán az én gondolataim, más is kifejezte már ezt, de bátran kijelenthetem, hogy 2024-ben a magyar sport aranyfedezete az úszósport volt.

Related posts