Merik ezt vállalni? Bármikor lecsaphatnak Moszkva gyenge pontjára.

Ezzel Ankara és Baku befolyása alá helyezné az Európa számára egyre fontosabbá váló Kaszpi-tenger térségében található energiahordozók szállítását.
- hangsúlyozta Kránitz Péter Pál, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) vezető kutatója, aki rámutatott, hogy 2022 óta már megkezdődtek azok a folyamatok, amelyek ezt a fejlődést elősegítik. Szerinte az azeri-orosz konfliktus háttere szorosan összefonódik az ukrajnai invázió eseményeivel.
A helyzetet rendkívül feszültté tette két azeri állampolgár halála, akiket az orosz hatóságok oroszországi gyilkosságokkal kapcsolatosan tartóztatott le. Ezen felül, a decemberi baleset, amely során az Azerbaijan Airlines utasszállító repülőgépe lezuhant, tovább növelte a feszültséget, hiszen Baku Moszkvát vonja felelősségre az eseményekért.
Oroszország az ukrajnai hadműveletek kezdete óta csökkentett képességgel bír az erőkivetítés terén a Dél-Kaukázusban. E térségben a felemelkedő Azerbajdzsán és Törökország, mint két fontos türk nemzet, bizonyos mértékig átveszi az orosz nagyhatalmi befolyás szerepét.
- fogalmazott az MKI vezető kutatója.
Miközben az azeri-orosz kapcsolatok egyre mélyebb válságba kerülnek, az orosz-örmény viszonyok terén éppen ellenkező tendencia figyelhető meg: itt a normalizálódás jelei mutatkoznak.
Május 9-én Moszkvában, a katonai parádén személyesen találkozott Nikol Pasinján, az örmény miniszterelnök, és Vlagyimir Putyin, az orosz elnök. Ezzel egy időben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Jerevánba látogatott, ahol hangsúlyozta, hogy Moszkva elkötelezett a kétoldalú katonai együttműködés helyreállítása mellett.
Fontos figyelembe venni a szakértő véleményét, miszerint...
Örményországban található a legnagyobb orosz katonai kontingens, amely külföldön állomásozik, mégpedig a déli parancsnokság irányítása alá tartozó 104. hadosztály formájában.
Az irániak aggodalommal figyelik az azerbajdzsáni aktivitásokat, amelyek esetlegesen még mélyebb behatolást jelenthetnek Dél-Örményország területére. Ez a lépés komoly fenyegetést jelenthet számukra, mivel elvághatja a szárazföldi összeköttetést Oroszországgal. Az iráni vezetés fegyveres beavatkozással is megfenyegette az azerieket, és ennek érdekében 2021-2022 folyamán 50 ezer katonát vezényeltek az örmény-iráni határra, hogy demonstrálják elkötelezettségüket a terület védelme mellett.