Meddig tekinthető elfogadhatónak a féltékenység? A jelenség nem csupán érzelmi, hanem komoly fizikai reakciókat is kiválthat.


17 millióan nézték meg azt a varázslatos videót, amelyben egy 8 hetes kislány bájosan cseveg az apukájával.

A féltékenység sötét árnyéka gyakran a bizonytalanságból táplálkozik, és az érzelmek viharát gerjeszti. Az, aki ezzel küzd, belső harcot vív, és nehezen hiszi el, hogy a másik valóban szereti őt. A félelem, hogy elveszíti a párját, furcsa és sokszor szégyenletes cselekedetekhez vezet. Elkezdi kutatni a szeretett személy zsebeit, mintha ott rejlenének a válaszok, vagy szagolgatja a ruháit, hogy felfedezze, van-e valaki más a háttérben. A telefonjára is ráveti magát, böngészi az üzeneteket, és a közösségi média aktivitásait figyeli, míg az autóban ülve nyomozza az útvonalát. Megfigyelő hívásokat indít, vagy akár helymeghatározásra is rákényszeríti magát, mindezzel a saját belső bizonytalanságát próbálva kezelni. Az ilyen viselkedés azonban csak tovább mélyíti a szakadékot a kapcsolatban, és a bizalom helyett a gyanakvást táplálja.

Többé nem látogat olyan helyeket a párjával, ahol vonzó, ellenkező nemű emberek bukkannak fel, és ő szeretné irányítani, hogy miként viselkedjen. Viselkedésével gyakran megsérti, féltékennyé teszi, vagy büntetésként egyszerűen figyelmen kívül hagyja.

A féltékeny egyén gyakran belső harcot vív önmagával, hiszen mélyen megveti saját gyengeségeit, amiért képes megalázni magát a másik ember szeretetéért és elismeréséért. Ez a kiszolgáltatottság azonban nem szűnik meg, bármennyire is szenved tőle. A féltékenység nem csupán egy átmeneti érzelem: súlyos következményekkel járhat, amelyek már jóval túlmutatnak a megszokott viselkedési normákon.

Keress bizonyítékot a gondolataidra!

Hogyan ismerheted fel, hogy a párod vonzóbbnak tart egy másik embert, és esetleg megcsal? Milyen nyomokat keresel? Még ha ez igaz is lenne, vajon azt jelentené, hogy te kevésbé vagy szerethető, vagy hogy egyáltalán nem vagy az? Valószínűleg ezt gondolod, de éppen ez az, ami nem helyes. Az értékedet ne a partnered cselekedetei alapján mérd!

Szabadulj meg az ártó gondolatoktól és ábrándoktól!

Képzeld el, hogy partnered másokkal tölti az idejét, és te e közben az elvesztés félelmével és féltékenységgel küzdesz. Ilyenkor fontos, hogy tudatosan irányítsd a gondolataidat. Amikor észreveszed, hogy negatív képek ugranak be a fejedbe, mondd magadnak: "Állj meg, ezek csak az én saját elképzeléseim!" Majd próbáld meg ezeket a gondolatokat pozitív képekre cserélni, amelyekben boldogan élvezed a közös pillanatokat a partnereddel. Ezzel visszanyerheted a kontrolt a gondolataid felett, és erősítheted a kapcsolatotokat.

Keress bizonyítékot partnered szerelmére!

Mit tekinthetnél bizonyítéknak arra, hogy szeret téged? Például mit tett ma érted és a kapcsolatért? Milyen bizonyítékot mutat a szerelmetekről?

Ha a féltékenységed gyökerén szeretnél dolgozni, elengedhetetlen, hogy megerősítsd az önbecsülésedet. Ez magában foglalja az önmagad elfogadását és a saját erősségeid tudatosítását. Elképzelhető, hogy a veszteségtől való félelem olyan múltbeli élményekhez kötődik, amikor megcsaltak vagy elárultak. Teljesen érthető, hogy ettől tartasz, hiszen ha valaki már átélt egy ilyen fájdalmas tapasztalatot, az mély nyomokat hagy. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a bizalom a kapcsolatok alapköve. Ha nehezen bízol meg magadban vagy a társadban, érdemes lehet szakemberhez fordulni, aki segíthet tisztázni a benned lévő érzéseket és félelmeket.

Related posts