Állampapír-kamatok: Amit feltétlenül érdemes tudnia!


2025-ben 1700 milliárd forint kamatkifizetés érkezik a lakossági állampapírok után. Megmutatjuk, hogyan használhatjuk fel költséghatékonyan az összeget.

2025-re várhatóan 1700 milliárd forintnyi kamatfizetés fog érkezni a lakossági állampapírok után. Ezen összegek a kincstári vagy banki értékpapírszámlákon maradnak szabad pénzeszközként, amelyeket a tulajdonosok szabadon kezelhetnek. Lehetőségük van arra, hogy a kamatokat bankszámlájukra utalják, vagy új állampapírok vásárlására is felhasználhatják. A money.hu szakértői alaposan feltárták, miként csökkenthetjük a nagyobb pénzmozgásokkal kapcsolatos tranzakciós költségeket.

A kincstári vagy banki befektetői számlánkra érkező kamatokat automatikusan nem fektetik be, így ha nem lépünk semmilyen irányba, akkor ez a pénz stagnál a számlánkon.

A kamatot felhasználhatjuk arra, hogy újabb állampapírokat vásároljunk, vagy átutalhatjuk egy másik befektetési szolgáltatóhoz, ahol értékpapírok beszerzésére nyílik lehetőség. Alternatívaként a saját bankszámlánkra is átutalhatjuk a kamatösszeget, így azt lakásvásárlásra vagy felújításra fordíthatjuk.

A befektetési szolgáltató nem természetes személy, ezért a művelet bár díjmentes, de 0,45 százalék (maximum 20.000 forint) tranzakciós illetéket kell fizetni rá. Ezzel szemben a kiutalás természetes személy ügyfélszámlájáról természetes személy fizetési számlájára nemcsak díjmentes, de a tranzakciós illeték is 0 százalék. Vagyis a bankszámlánkra utalás nem kerül pénzbe.

Ettől kezdve, amint a kamatösszeg megérkezik a bankszámlánkra, az utalásaink után banki díjat és illetéket is kötelesek vagyunk megfizetni.

Innentől nem mindegy, hogyan intézzük az utalást, mivel 2025-ben nőtt a tranzakciós illeték mértéke. Utalásonként 0,45 százalék tranzakciós illetéket kell fizetni, maximum 20 ezer forintot, amit egy 4,5 millió forintos tranzakciónál érünk el, ennél nagyobb értékű utalás esetén már nem nő tovább az illeték. A bankszámlastop miatt a bankok tavaly a meglévő csomagoknál nem emelhettek díjat, és 2024-ben csak a korábban érvényben lévő 0,3 százalékos illetéket terhelhették az ügyfélre. 2025. január 1-től ez a korlátozás azonban megszűnt.

Az új szabályozás életbe lépésével a lakossági ügyfelek számára az illetékmentes átutalások maximális összege 20 ezer forintról 50 ezer forintra nőtt. Ez azt jelenti, hogy mostantól csak az 50 ezer forintot meghaladó tranzakciók esetén kell illetéket fizetni.

Két alternatívánk van, amennyiben nem akarunk tranzakciós díjat fizetni az 50 ezer forintos limit felett:

Ezek a szolgáltatások egy jelentősebb összegű átutalás esetén akár 20 ezer forint megtakarítást is eredményezhetnek számunkra. Ugyanakkor lényeges megemlíteni, hogy a tranzakciók illeték alól mentesülnek, viszont a bank által előírt utalási díjakat minden alkalommal rendezni szükséges.

A banki átutalásnál az 1 millió forint feletti összegek már nagy összegnek számítanak, és ha nem is utalunk gyakran ilyen összegben, az utalási díjak mindenképp fontos költségei egy bankszámlának.

Van olyan bank, amelyik teljesen átvállalja az illetéket is utalásnál egyes számlacsomagok esetében, van, amelyik havonta egy darab díjmentes 1 millió forintos utalást biztosít, és olyanra is van példa, hogy havi előfizetési díjért cserébe adja bizonyos összeghatárig a díjmentes utalások lehetőségét a pénzintézet. Nagyon fontos tehát, hogy bankolási szokásainkhoz illeszkedő számlacsomagot válasszunk, hiszen a bankok is a leggyakoribb tranzakciók alapján áraznak, és nagyon nem mindegy, hogy egy számla a készpénzfelvételt előnyben részesítőknek való, vagy azoknak, akik többnyire utalással intézik a pénzügyeiket" - mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.

Related posts