Lázár János és csapata úgy véli, hogy "kipukkadt a lufi", ezért indokolt lépés volt a tárcát bíráló munkatárs eltávolítása.

A Közszolgálati Döntőbizottság megállapítása szerint az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) jogszerűen döntött, amikor érdemtelenségre hivatkozva megszüntette Bátonyi Péter jogviszonyát. Ezt a tárca szombaton közzétett közleménye tartalmazza, amelynek figyelemfelkeltő címe: "Kipukkadt a Bátonyi lufi". Bátonyi, aki műemléki referensként dolgozott, tavaly novemberben a Partizánnak adott interjújában éles kritikákat fogalmazott meg a szakág vezetésével kapcsolatban, ami a későbbi elbocsátását eredményezte.
A Lázár János által vezetett tárca legfrissebb közleménye szerint a döntőbizottság megerősítette, hogy Bátonyi műemlékvédelemről tett nyilatkozata szándékosan a kormányzati igazgatási szerv negatív megítélésére irányult, valamint korábbi kollégái szakmai kompetenciáját is megkérdőjelezte. Az eljárás során Bátonyi maga is elismerte, hogy ellentétes véleménye miatt nem érték hátrányos megkülönböztetés a tárcánál, és önként vállalta, hogy nyilatkozatot ad. A közlemény hangsúlyozta, hogy Bátonyi Péter a nyilvánosság előtt valótlan állításokat fogalmazott meg a műemlékvédelem területén dolgozó kollégáira, az illetékes államtitkárra, és az Építési és Közlekedési Minisztériumra vonatkozóan. A tárca részletesen cáfolta a nyilatkozatban elhangzott hamis állításokat. A minisztérium döntése értelmében Bátonyi munkaviszonyát 2024. november 25-én érdemtelenség miatt, azonnali hatállyal megszüntették. Ezt követően Bátonyi panaszt nyújtott be a Közszolgálati Döntőbizottsághoz, amely a panasz elutasításáról határozott, indoklásában pedig több lényeges megállapítást tett az ügy elbírálása szempontjából - olvasható a közleményben.
A Döntőbizottság hangsúlyozta, hogy a tárca álláspontja szerint Bátonyi nyilvános megnyilatkozása "negatív kritikaként" értelmezhető, és egyértelműen az volt a célja, hogy a kormányzati igazgatási szervet kedvezőtlen színben tüntesse fel. Ezen nyilatkozatokkal kétségbe vonta a műemléki szakterületen dolgozók szakmai kompetenciáját. A bizottság megállapította, hogy a megfogalmazott vélemények alkalmasak voltak arra, hogy súlyosan károsítsák a kormányzati igazgatási szerv hírnevét és aláássák a közigazgatás iránti bizalmat. Továbbá megerősítették, hogy Bátonyi Péter felmentésének indoka egyértelműen és megalapozottan az érdemtelenség volt. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a kormányzati igazgatásról szóló jogszabályok értelmében, ha egy kormánytisztviselő magatartása megfelel az érdemtelenség jogi kritériumainak, a kormányzati igazgatási szervnek nincs mérlegelési lehetősége, és köteles megszüntetni a jogviszonyt.
Lázár Jánosék szerint még érdekesebb fejleményeket hozott maga az eljárás. - Bátonyi a felmentésével összefüggésben saját "leleplező" státuszára hivatkozott, kiemelve, hogy a munkáltatói intézkedés a véleménynyilvánításának elfojtására irányult. Az eljárás során azonban nemcsak a Döntőbizottság állapította meg, hogy a panaszos nem bizonyított olyan magatartást a kormányzati igazgatási szerv részéről, amely alkalmas a joggal való visszaélés megállapítására, de Bátonyi maga adta elő, hogy a kormányzati igazgatási szervvel ellentétes véleményét évek óta hangoztatta a minisztériumban, vezetői és kollégái előtt egyaránt, az eljárás során pedig nem merült fel olyan körülmény, amely szerint őt emiatt bármilyen hátrány érte volna. A Döntőbizottság megjegyezte, hogy a panaszos azt sem igazolta, hogy a kormányzati igazgatási szerv szervezeti rendszerén belüli bármikor is jelzéssel élt volna az egyes műemlékvédelem alatt álló épületekkel kapcsolatos aggályait illetően, ellenben elismerte, hogy 2024 augusztusában ő maga keresete meg a Partizán online médium főszerkesztőjét, hogy szeretne interjút adni - tették hozzá.
Nem csupán Bátonyi volt az egyedüli, akit elbocsátottak a tárcától; ugyanezen sorsra jutott a Tisza EP-képviselője, Tarr Zoltán felesége, Jékely Berta is.