Furcsa és meglepő információk láttak napvilágot a Titanic tragikus sorsáról.
"Te mindörökre a szívünkben élsz, velünk maradsz!" - Csepregi Éva szívhez szóló szavakkal idézte fel fia édesapját.
Az új dokumentumfilm lebilincselő módon tárja elénk azt a modellt, amely bemutatja, hogyan hullott darabokra az egykor "elsüllyeszthetetlennek" titulált, 270 méter hosszú hajó, miután 113 évvel ezelőtt jéghegynek ütközött. A televíziós különkiadás nemcsak a tragédia körülményeibe, hanem az RMS Titanic legénységének néhány bátor tagjának emlékezetes tetteibe is bepillantást enged, felfedve a hősies erőfeszítéseket, amelyek az életmentés érdekében történtek.
"Az exkluzív hozzáférést kihasználva a legmodernebb víz alatti szkennelési technológiához, beleértve 715 000 digitálisan rögzített képet, a különkiadás bemutatja a Titanic valaha készült legpontosabb modelljét: egy teljes méretarányú, 1:1 digitális ikertestvért, amely a szegecsekig valósághű" - írta a National Geographic a Titanic: A digitális feltámadás című dokumentumfilmről szóló nyilatkozatában.
A Titanic, a híres óceánjáró, az Atlanti-óceán mélyén pihen, mintegy 3 800 méterrel a víz felszíne alatt, ahogyan azt a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) is megerősítette. 2022-ben a Magellan mélytengeri térképező csapata forradalmian új szonárfelvételek segítségével alkotta meg a hajó roncsáról készült 3D-s digitális modellt, amely a dokumentumfilm középpontjába került. Az Atlantic Productions filmkészítői különleges lehetőséget kaptak, hogy nyomon követhessék a Magellan csapatának munkáját, akik három héten át végeztek részletes szkennelést a hajóroncsról, ezáltal megvalósítva a legnagyobb víz alatti szkennelési projektet. A digitális rekonstrukciót a Magellan és az Atlantic Productions 2023-ban mutatta be először a nagyközönségnek.
A dokumentumfilmben a kutatók a digitális rekonstrukció révén újabb részleteket fedeztek fel a Titanic tragikus végzetéről. A csapat például összeillesztette a hajótest különböző darabjait, hogy megértsék, vajon a Titanic erőszakos módon szakadt-e szét, vagy elegánsan, két részre. Emellett rábukkantak egy nyitott gőzszelep nyomaira, amely megerősíti a szemtanúk beszámolóit, miszerint a hajó mérnökei a süllyedés közepette is folytatták a munkájukat. Ezek a bátor szakemberek a saját életüket áldozták fel azért, hogy másoknak esélyt adjanak a menekülésre, miközben biztosították az áramellátást, lehetővé téve a vészjelek továbbítását.
A csapat alaposan átvizsgálta a roncsban fellelt több száz személyes tárgyat, beleértve zsebórákat, pénztárcákat és egy különleges cápafog medált is. Ezek a tárgyak szoros kapcsolatban állnak az eredeti tulajdonosaikkal, így minden egyes darab egy-egy történetet rejt magában.
A Titanic: A digitális feltámadás premierje pénteken (április 11-én) lesz a National Geographic-on - írja a Livescience.