Ékszerdoboz a város szívében? A lakásvásárlásba való fejest ugrás valóban ijesztő lehet, de ez a szótár segít eligibilálni a hirdetéseket és megérteni a rejtett jelentéseket.
Van értelme a nyugdíjasoknak kinyomtatott utalványokban odaadni a 30 ezer forintos élelmiszersegélyt?
Lakást venni ma Magyarországon nem kis vállalás. A húszas-harmincas éveiben járó fiataloknak hosszú ideje szinte elérhetetlennek tűnt a saját otthon, hacsak nem vállalt gyereket vagy nem segítették ki a szülők. Bár még sok részlet homályos, az Otthon Start program most új perspektívát nyit az első lakás vásárlása előtt állóknak - a kedvezményes hitel eddig ismert részleteiről ebben a cikkünkben írunk részletesen.
Miután túljutottunk a lakásvásárlás alapvető kérdésein, egy új világ tárul elénk, tele kihívásokkal. A lakáshirdetések dzsungelében könnyen elveszíthetjük a fonalat! Ezért összeállítottunk egy praktikus útmutatót, hogy elkerüljük a váratlan helyzeteket és magabiztosan navigáljunk a keresés során.
Aki valaha keresett albérletet, az jól tudja, hogy ez a folyamat gyakran tele van kihívásokkal és meglepetésekkel.
Ez az eladó lakásoknál sincs másképp, de nézzük a konkrétabb példákat.
Az persze érthető, ha a lakás eladói szeretnék minél jobb fényben feltüntetni az általuk kínált ingatlant.
A megvásárolni kívánt lakásunk legfontosabb szempontja kétségtelenül annak elhelyezkedése. A hirdetések gyakran találékony módon igyekeznek bemutatni a környék jellemzőit és előnyeit.
Mlinárik Márton, az ingatlanpiac szakértője, úgy véli, hogy a közelgő Otthon Start program ismét élénkítheti az ingatlanpiacot. Már most is tapasztalhatóak a jelek, hogy a kínálat szűkössége ellenére a kereslet növekedni fog. Aki fontolóra veszi az ingatlanvásárlást, annak első lépésként azt javasolja, hogy nézzen körül a hirdetések között. Ezzel felmérheti, hogy létezik-e az általa keresett ingatlan a kívánt paraméterekkel, és megtudhatja, hogy ez milyen árkategóriába tartozik.
Amennyiben ezzel a lépéssel végeztünk, célszerű egy bankfüggetlen hitelszakértő segítségét kérni, hogy áttekintjük a helyzetünket és megállapítsuk, hogy valóban alkalmasak vagyunk-e a hitelfelvételre. Érdemes megemlíteni, hogy a bevezetett kedvezményes programhoz kapcsolódó feltételek eddig csupán részben ismertek, viszont azok számára, akik már hosszabb ideje a hitelpiacon mozognak, nagyjából világos lehet, milyen irányba alakulhat a végleges konstrukció.
Mlinárik ajánlása szerint érdemes ingatlan közvetítő szakértelmét igénybe venni. Ennek oka, hogy a jelenlegi szűkös piacon rendkívül nehéz rábukkanni arra a néhány lakásra, amely valóban megfelel az igényeinknek. Ráadásul egy tapasztalt közvetítő segítsége nemcsak a megfelelő ingatlan megtalálásában segít, hanem számos egyéb kellemetlenségtől is megóv minket.
Az ingatlanspecialista szerint bár a hirdetésekben tényleg sok a marketinglózunk, de az egyéni helyzetek befolyásolják, hogy mitől kell valójában megijedni egy kiírástól, ugyanakkor vannak valóban kerülendő helyzetek, mint például a gyanúsan áron alul kínált ingatlanok.
Ezt leginkább százalékosan érzékelhetjük, mint amikor valami túlságosan olcsónak tűnik. Például, ha a zuglói Rákosfalva park környékén nézzük a kétszobás panellakásokat, azt látjuk, hogy a felújítandó ingatlanok ára általában 35-40 millió forint körül alakul, míg a felújítottak 55-65 millió forintért kelnek el. Az alsó árkategóriában elhelyezkedő, átlag alatt 10%-kal olcsóbb ajánlatok mindig gyanúra adnak okot. Ilyenkor érdemes elgondolkodni, miért nem találtak még gazdára? Ha valóban jó üzlet volna, már régen eltűntek volna a hirdetések közül – magyarázta egy ingatlan szakértő. De nem csupán az árakra érdemes figyelni a hirdetések során; a szokatlan tulajdoni viszonyok is figyelmeztető jelek lehetnek.
- Én fáznék azoktól a konstrukcióktól, ahol osztatlan közös tulajdonról van szó, vagy ha jelzáloggal terhelt ingatlanról van szó, bár utóbbit nem is nagyon szokták beleírni a hirdetésbe - közölte Mlinárik azzal együtt, hogy más fontos részletek sem derülnek ki ebből a szövegből, mert energetikai tanúsítványt sem szoktak feltétlenül csinálni előre, így a ház műszaki állapotáról sem lehet túl sokat tudni. Ugyanakkor a fotók, vagy azok hiánya is árulkodó lehet.
Ha a hirdetésben nem találunk sem belső, sem külső fényképet az épületről, akkor érdemes gyanakodni, hogy a helyzet nem éppen ideális. Ez különösen aggasztó, mivel a társasházak állapota nem túl könnyen javítható. Bár ritkán hallani arról, hogy Budapesten egy lakóépület összedőlne, a társasházak felújításának költségei bizonyára megterhelik a lakástulajdonosok pénztárcáját. Ha az épület leromlott állapotban van, az komoly problémákat okozhat, legyen szó akár beázásról, akár egy ólomcsőről a falban, ami bármikor meghibásodhat. Ráadásul a ház elektromos hálózata sem biztos, hogy elbírja a modern elektromos készülékek terhelését, ha nem esett át felújításon. Az pedig csak a kisebbik gond, ha az ember bekapcsolja a klímát, és közben mondjuk a tévé kikapcsol, de a tűzveszély is komoly kockázatot jelenthet - figyelmeztetett egy szakértő.
A hirdetések világában gyakran találkozunk irányárakkal, amelyek azt az illúziót keltik, hogy alkudni is lehet. Mlinárik azonban figyelmeztet, hogy ez nem mindig van így. Az ingatlan tulajdonosai ugyanis kiszámíthatatlanok, és a bejelentett 3%-os hitel lehetősége miatt még több potenciális vásárló érkezhet a piacra.
Az ingatlanpiac bonyolultsága miatt sok vevő számára kihívást jelent, hogy megértse, mikor van valóban kedvező helyzetben, és mikor nem. Az ingatlan szakértője hangsúlyozza, hogy bár jó érzés, ha a vevő pénztárcájában van elegendő forrás és elérhető olcsó hitel, a végső döntést mindig az ingatlan tulajdonosa hozza meg az eladás kapcsán. Elképzelhető, hogy a meghirdetett ár felett kell ajánlatot tenni, különösen, ha már nyolc érdeklődő várakozik a lakásra. Másrészről, egy régebb óta piacon lévő, de magasabb áron hirdetett ingatlan esetén a vevő számára kedvezőbb pozícióból lehet indulni. A szakértő véleménye szerint azonban a 3%-os hitellel rendelkező vevők esetében ez a helyzet ritkábban fordul elő.