Moldován András, a neves magyar sertésipari szakember, merész kijelentésekkel állt elő, amelyek felkeltették az agrárium figyelmét. Az Agro Naplóban megjelent interjú során András nemcsak a szektor kihívásairól beszélt, hanem a jövőbeli lehetőségekről és


Az utóbbi években a növénytermesztők számára olyan gazdasági helyzet alakult ki, amelyben hihetetlen mértékű nyereséget realizáltak. Azonban az ukrán háború következtében az utolsó két évben drámai változások léptek életbe. A gabona ára jelentősen csökkent, mivel a piacon sürgető szükség volt a pénzbevételre, így a terményeket olcsón értékesítették világszerte. Moldován András, befektető, startupper és sertésmogul a Partizánnak adott interjújában kifejtette, hogy sokan a "bármit megtehetünk" mentalitás keretébe illesztették a földek kiaknázását, ami a rendkívüli profitérdekek miatt történt. A beszélgetés során András említést tett az állatjólét és a sertéstenyésztés jövőbeli kilátásairól is, amely témákra szintén érdemes figyelmet fordítani.

A kapolyi telepen jelenleg 12 500 jószág található, és az integráció évente 150 ezer állatot termel ki. Moldován András véleménye szerint az előállított mennyiség idén tovább növekedhet, jövőre akár 250 ezer emberi takarmány előállítására is képesek lesznek. Emellett hangsúlyozta, hogy az állatjólét kiemelt figyelmet kap a telepen.

Egy neves sertéstenyésztő látogatott meg nemrég, és azt mondta, hogy nálam egy igazi állatkert található. Kifutó, szalma, lánc és különféle játékok várják a jószágokat. Ráadásul van egy kameránk is, hogy bármilyen probléma esetén azonnal tudjunk segíteni. Számunkra az állatjólét kiemelten fontos. Persze, a pénz is motivál minket, legyünk őszinték. Ha az állatok jól érzik magukat, akkor jobban híznak, ami végső soron több bevételt jelent számomra.

Moldován András a növényi alapú fehérjék témáját is érintette. Kiemelte, hogy ezen termékek ökológiai lábnyoma – a sok gázolaj és egyéb anyagok felhasználása miatt – nem feltétlenül kisebb, mint a hagyományos, állati eredetű alternatíváké. Emellett hangsúlyozta a vegyes étrend és a rendszeres mozgás fontosságát, valamint arra figyelmeztetett, hogy el kell kerülni a szélsőségeket: mindent érdemes mértékkel és tudatossággal fogyasztani.

Az interjú során kiderült az is, hogy az elmúlt években fordulatok történtek a termelést illetően. Erről a szakembernek határozott véleménye van:

Az utóbbi években a növénytermesztők számára egy olyan gazdasági környezet alakult ki, amelyben rendkívül magas profitot tudtak elérni. Azonban az elmúlt két év eseményei, különösen az ukrán háború következményei, gyökeresen megváltoztatták ezt a helyzetet. A gabonapiac értéke jelentősen csökkent, mivel a termelők kénytelenek voltak gyorsan pénzhez jutni, és ezért olcsón értékesítették terményeiket a nemzetközi piacon. Ezen időszak alatt sokan úgy érezték, hogy a "mindent szabad" mentalitás uralkodik, és a várható óriási haszon érdekében sokan túlságosan is kiaknázni kezdték a földeket.

Related posts