Kik vihetik haza idén a kupát? | ma7.sk

FA Kupa. Copa del Rey. Coppa Italia. DFB-Pokal. Coupe de France. Ezek az öt legkiemelkedőbb kupasorozat az európai labdarúgás színpadán, és valóban, a Magyar Kupa vagy a Slovnaft Cup nem éppen azok a versenyek, amelyek lázba hozzák a kontinens futballrajongóit. De vajon idén mely csapatok neve kerülhet be a futballtörténelem aranykönyvébe? Mielőtt azonban a jövőbe tekintenénk, nézzük meg egy pillanatra a múltat.
Kupagyőztesek Európa-kupája (KEK) évtizedek óta csak az előbb említett sporttörténelemkönyvekben létezik, pedig megvolt a sorozatnak a létjogosultsága. Az UEFA (Európai Labdarúgó-szövetség) 1999-ben lesöpörte a porondról, maradt két széria, majd eltelt több mint húsz év, és az UEFA életre hívott egy harmadik - számú - kupát Konferencia Liga néven. Emlékszik még valaki az utolsó KEK-döntőre?
Birmingham szívében, Villa Park gyepén zajlott a mérkőzés, amelyet az osztrák Günter Benkö irányított. A találkozó végül a Mallorca és a Lazio összecsapását hozta, ahol a rómaiak 2-1-es győzelmet arattak. A Lazio soraiban olyan neves játékosok feszítettek, mint a legendás Pavel Nedvěd, a tehetséges Mancini, a gólvágó Vieri, valamint a chilenai Salas. A csapatban helyet kapott a már elhunyt Mihajlović és Stanković is, akik a klub történetének szerves részét képezték. A kispadról pedig Sérgio Conceição, Lombardo és Fernando Couto léptek a gyepre, hogy hozzájáruljanak a sikerhez.
A csapatkapitány, aki utoljára a magasba emelhette a trófeát, nem más volt, mint Alessandro Nesta. A Lazio tizennyolc benevezett játékosára éppen úgy emlékszik az író, mint a Mallorca keretének tagjaira, akik viszont már nem hagytak olyan maradandó nyomot a memóriájában. És a vezetőedzők! A Mallorca kispadján az argentin Héctor Cúper foglalt helyet, aki a következő két idény során a Valenciát vezette a Bajnokok Ligája döntőjébe, ám mindkétszer a vereség keserű ízét kellett megkóstolnia - talán joggal nevezhetnénk őt "az örök másodikok trénereként". A Laziót a tavaly elhunyt Sven-Göran Eriksson irányította, aki 2000-ben a római csapattal megnyerte az olasz bajnokságot, az olasz kupát és az olasz szuperkupát. De ez csak egy része a történetének, hiszen 1998-ban már olasz kupát és szuperkupát nyert, valamint ugyanebben az évben UEFA-kupa-döntőt játszott, míg 1999-ben az UEFA Szuperkupát is a vitrinjébe tette.
A múltból ugorjunk a jelenbe. Az UEFA a KEK megszüntetésével értelemszerűen rákényszerült arra, hogy a kupagyőzteseket a második számú sorozatba erőltesse bele. Az Európa-ligában indul az angol, a spanyol, a német, a török, a norvég, a dán, a magyar és a szlovák kupagyőztes is, persze gyakran előfordul, hogy a kupagyőztes a BL-ben szerepel, ezért a bajnokságokból töltik fel csapatokkal a második számú európai kupasorozatot.
Miként alakul a 2025-2026-os Európa-liga mezőnye? (A döntőre 2026. május 20-án kerül sor az isztambuli Beşiktaş Stadionban.) Az FA-kupa elődöntői izgalmas összecsapásokat ígérnek, hiszen csupa első osztályú csapat mérkőzik meg egymással. Április 26-án a Crystal Palace az Aston Villával találkozik, míg másnap, április 27-én a Nottingham Forest a Manchester City ellen lép pályára a Wembley gyepén.
A döntő izgalmas eseménye május 17-én zajlik a híres londoni stadionban. Tavaly a Manchester derbi hozta el a meglepetést, amikor az United legyőzte a címvédő csapatot, míg egy évvel korábban a City diadalmaskodott a városi rivális felett. A DFB-Pokal fináléja május 24-én kerül megrendezésre a berlini Olimpiai Stadionban, ahol a harmadik ligás Arminia Bielefeld és a Stuttgart csap össze. Érdekesség, hogy a berlini kupadöntőre 1.66 millió valós érdeklődő regisztrált jegyigénylést, ami példa nélküli, hiszen korábban még soha nem volt ekkora lelkesedés a finálé iránt. Az Arminia a címvédő Leverkusent, míg a Stuttgart a Leipziget búcsúztatta az elődöntők során. A Stuttgart már háromszoros német kupagyőztes, de legutóbb 1997-ben hódította el a trófeát, azóta pedig kétszer is elbukott a döntőben, 2007-ben és 2013-ban. Ezzel szemben az Arminia Bielefeld számára ez az első alkalom, hogy ilyen messzire jutott a DFB-Pokal történetében.
Álomrajt a Copa del Rey döntőjében, április 26-án, Sevillában! A 2024-2025-ös szezon csúcseseményén a Real Madrid és a Barcelona feszül egymásnak. Az előbbi csapat a huszonegyedik, míg az utóbbi a harminckettedik trófeáját célozza meg a spanyol Királykupában. Két óriásküzdelem, ahol a történelem új fejezetet írhat!
A Coppa Italia izgalmas elődöntőinek visszavágói közelednek. Az április 1-jén rendezett első mérkőzésen az Empoli 0-3-as vereséget szenvedett el a Bolognától, míg a következő napon a milánói derbiben az AC Milan és az Internazionale 1-1-es döntetlent játszott. A Bologna és az Empoli összecsapását április 24-én bonyolítják le, míg az Inter és a Milan egy nappal korábban mérkőzik meg egymással. Kérdés, hogy ki jut el a május 14-i döntőig a római Olimpiai Stadionba? Az Internazionale már 9, a Milan 5, míg a Bologna 2 kupagyőzelemmel büszkélkedhet, de míg az Inter legutóbb 2023-ban, a Milan 2003-ban, a Bologna pedig 1974-ben emelhette a magasba a Coppa Italiát. Az Empoli eddig még sosem jutott el a döntőig. A Coupe de France idei döntője is közeleg, ahol a Paris Saint-Germain és a Reims feszül egymásnak. A május 24-i párizsi fináléban a PSG a másodligás Dunkerque-et, míg a Reims a negyedligás Cannes-t búcsúztatta az elődöntő során. A PSG a tizenhatodik, a Reims a harmadik kupáját szerezheti meg, de a reimsiek már 1958 óta várnak egy újabb kupasikerre.