Az Aquincumban felfedezett Mithras-szentély különleges figyelmet kap, hiszen egyedülálló betekintést nyújt a római vallásgyakorlatokba és kultúrába.


Az aquincumi katonaváros Mithras-szentélye különleges figyelmet kap, hiszen a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) szakértői nemrégiben megkezdték a romfalak kiemelését. Csütörtökön, egy daru segítségével indult el a munka, amely során az óbudai építkezés befejezéséig a felfedezett maradványokat gondosan tárolják. Ezt követően egy védőépületben tervezik bemutatni őket a nagyközönség számára, lehetőséget adva arra, hogy a látogatók közelebbről is megismerhessék ezt a történelmi értéket.

Láng Orsolya, a BTM Aquincumi Múzeum régész-főmuzeológusa csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy különleges figyelemben részesítik és bemutatják az aquincumi katonaváros legelső ismert Mithras-szentélyét. Ezt a jelentős régészeti leletet egy új lakópark területén bukkanták fel nemrégiben.

Csorba László, a BTM főigazgatója hangsúlyozta, hogy jelenleg olyan partnerekkel dolgozhatnak együtt, akik segítségével hatékony megoldásokat találhatnak az értékőrzésre. Hiszen egy közösség létezése szorosan összefonódik azzal, hogy megőrizzük az értékeinket. "Elengedhetetlen, hogy amit felfedezünk, az tartós maradjon, és továbbra is támogassa identitásunk kialakítását" - tette hozzá. Emellett kiemelte, hogy a mai világ számos kihívást jelent, amelyeket figyelembe kell venni a céljaink megvalósításakor. Ennek eredményeként lehetőség nyílik arra, hogy az örökségünkből származó tudást és érzelmi élményeket modern technológiák segítségével széles körben hozzáférhetővé tegyük.

Kutasi Gábor, a Biggeorge Property fejlesztési igazgatója, aki a területen végzett beruházásokért felel, elárulta, hogy az építési helyszínen 2017 óta zajló régészeti kutatások során 2023 őszén a múzeum szakemberei felfedezték a Mithras-szentélyt. A múlt év végén befejeződtek a feltárási munkálatok, és a héten megkezdődött az értékes emlékek kiemelése, valamint azok biztonságos raktárakba történő szállítása, ahol megfelelő védelmet kapnak.

A területen zajló fejlesztések részeként a Waterfront City ötödik ütemének befejezése után, 2027-re tervezik a restaurált Mithras-szentély bemutatását. Az épület egy parkosított környezetben, megfelelő védelmet élvezve fog helyet kapni. Ez a római kori emlékhely nemcsak a történelem iránt érdeklődők számára lesz elérhető, hanem bárki számára szabadon látogatható, ezzel új kulturális központtá alakítva a területet.

A Mithras-szentély felfedezése kapcsán Milbich Tamás és Budai Balogh Tibor, az ásatások vezető régészei, részletes tájékoztatást nyújtottak a leletegyüttes jelentőségéről és összefüggéseiről.

Ahogy azt már említették, az egykori Óbudai Szeszgyár területén, ahol jelenleg lakópark épül, római kori romokra bukkantak, amelyek mélyen, több méterrel a jelenlegi talajszint alatt helyezkednek el. Ennek következtében a bemutatásukhoz szükséges, hogy azokat magasabb pozícióba emeljék. A romfalakat ezért a helyszínen „felszeletelik” és daru segítségével kiemelik. Az építkezés befejezéséig, ami körülbelül másfél évet vesz igénybe, ezeket szakszerűen tárolják, majd egy erre a célra tervezett védőépületben mutatják be a nagyközönség számára.

A kis területű, teljes mértékben 2024-ben felfedezett szentélyt Mithras, a misztikus vallás egyik központi alakja iránti tiszteletből emelték több mint 1800 évvel ezelőtt. A helyszín története során egyszer átépítésen is átesett, de a 260. évben bekövetkezett szarmata inváziót követően a zűrzavaros idők hatására a szentély működése is leállt, ahogy a környező külváros is elnéptelenedett.

A szentély értékes berendezési tárgyait, beleértve a kultuszképet és a kultuszedényeket, elszállították, majd az épület teteje beszakadt, falai pedig a többi római kori rommal együtt föld alá kerültek. Noha az Óbudai Szeszgyár építése, bővítése és közművesítési munkái során a területet alaposan megbolygatták, a Mithras-szentély meglepően jó állapotban vészelte át az elmúlt másfél évszázadot.

A feltárás során a falakon kívül négy, stukkó- és festéknyomokat megőrző oltárkőre bukkantak. Különösen figyelemre méltó, hogy az egyik oltárkőn megmaradt a festett TRA(n)SITO(!) felirat, amely az "Istenség Áthaladásának" kultuszával áll kapcsolatban, és a Mithras-kultusz egyik fontos elemét képviseli. Emellett egy fríg sapkás alakokat megjelenítő ólomvotív is napvilágra került, amely fogadalmi ajándékként funkcionált. A felfedezések között szerepel még egy nagy patás háziállat koponyája is, amely alatt egy háromlyukú mécses és egy kőtál töredéke rejtőzik. A szentély falát egykor díszítő falfestmény leomlott darabjainak összeillesztése nyomán egy férfi portréja bontakozott ki, aki valószínűleg maga Mithras volt.

Bár Aquincum környékén már számos Mithras-szentélyt felfedeztek, az egykori katonaváros területén ez az első olyan maradvány, amely a kultuszhoz köthető. Mithras kultusza különösen népszerű volt a katonák körében, és a misztériumkultuszok közül kiemelkedett, hiszen a kereszténység is sok elemet átvett belőle.

Related posts