Ki tudja megmondani, mennyi pénz lapul a családi kasszában?


Családon belül is gyakran elkerüljük a pénzügyi témák nyílt megbeszélését?

A pénzügyekről való diskurzus gyakran magától adódik, legyen szó egy boltban tett vásárlásról vagy arról a pillanatról, amikor a gyerekek megosztják álmaikat – mint például egy izgalmas utazás vagy egy kis házi kedvenc, mint egy kutya. Azonban a legtöbb szülő nem készül fel tudatosan ezekre a helyzetekre. Ez talán nem is olyan nagy probléma, hiszen, ahogyan a szexuális felvilágosítással kapcsolatban is elhangzott már, nem egyetlen átfogó beszélgetésre van szükség, hanem inkább sok apró információs cseppre és példára – magyarázza Stáhly Kata pszichológus szakértő.

A videóban szereplő Nilla ötévesen kezdett el kutyára gyűjteni (annak ellenére, hogy egy ötéves gyerek elég nehezen tud pénzhez jutni), Lóri pedig az iskolai büfé látogatása kapcsán kezdett el ismerkedni a dolgok árával és értékével.

Egy, a Cambridge-i Egyetemen készült kutatás szerint a gyerekek már háromévesen elkezdenek információkat gyűjteni a pénzről, és hétéves korukra nagyrészt kialakulnak a pénzzel kapcsolatos attitűdjeik, érzéseik. Fabriczki Rita kisfia már 5-6 évesen érdeklődött a házuk áráról és arról, hogy honnan volt pénzük rá - így tudott vele beszélgetni a hitelről is. Ezzel szemben Lóri például úgy emlékszik, ő ennyi idős korában még egyáltalán nem érdeklődött a pénz iránt. Itt pedig felmerül a kérdés, hogy szülőként egy fontos témát akkor is be kell-e hozni, ha egyébként a gyerek maga még nem tesz fel vele kapcsolatos kérdéseket.

Stáhly Kata véleménye szerint...

Nem szükséges mindenáron a témát erőltetni, de fontos, hogy figyelmesen hallgassuk meg a gyerekünket. Amikor kérdéseket tesz fel, érdemes egy lépéssel tovább gondolkodni, és megpróbálni megfejteni, mi is rejlik a kérdései mögött – mit szeretne igazán tudni vagy megérteni.

Ráadásul a pénz azért könnyű terep, mert a bevásárlástól a nyári terveken át az ajándékozásig számtalan olyan területe van az életnek, ahol felmerülnek a pénzügyi szempontok. Fabriczki Rita pedig azt mondja, transzparensnek kell lenni abban, hogy mi fér bele a családi költségvetésbe, és mire kell esetleg félretenni, várni - ők például közös családi gyűjtéssel valósították meg a kisfia egyik utazási álmát.

Az OTP Bank tavalyi felmérése szerint* a szülők 60 százaléka úgy érzi, nehezen tudja felhozni a pénzügyi témákat a gyerekével, annak ellenére, hogy ugyanezen felmérés szerint tízből nyolc szülő állítja: a pénzügyi tudatosság fejlesztésében a legmeghatározóbb a szülői minta. Stáhly Kata ennek kapcsán elmondta:

Mindig van lehetőség arra, hogy belevágjunk az ilyen jellegű diskurzusokba, és különösen a nagyobb gyerekek esetében érdemes lehet megkérdezni őket, hogy milyen témák érdeklik őket a legjobban. Ez nemcsak a tudásvágyukat segíti elő, hanem azt is, hogy aktívan részt vehessenek a beszélgetésben.

A legtöbb mai szülő kifejezetten szemérmes a saját pénzügyeit illetően, így

Sokszor inkább elkerülik a nyílt beszélgetést arról, ha egy drága koncert megvásárlása anyagilag nem fér bele a kereteikbe. Ehelyett inkább valamilyen időpontproblémára hivatkoznak, hogy elkerüljék a kínos helyzetet. Emellett még baráti körben sem feltétlenül osztják meg egymással az őszinte véleményüket a fizetésükről, mintha ez a téma tabunak számítana.

A pénz és a siker köré számos hiedelem és érzés fonódik, amelyek gyakran mélyen gyökereznek belénk. Szülőként fontos, hogy először saját magunkban tisztázzuk ezeket a gondolatokat és érzéseket. Ha belső világunkban rendet teremtünk, az nagyban megkönnyíti, hogy az erről szóló beszélgetéseket gyermekeinkkel is hatékonyan folytathassuk.

A fiatal korosztály képviselői azt mondják, közöttük nem akkora tabu az anyagi helyzet, így baráti társaságban megosztják azt is, ha valami nem fér bele nekik pénzügyi okokból - és olyan is van, hogy akár együtt oldják meg a kérdést.

Ha már konkrét számokat és béreket említünk: a tinédzserek számára sokkal fontosabb, hogy megértsék, egy-egy, általuk áhított dolog értéke hogyan viszonyul a mindennapi, állandó kiadásokhoz. Például, mennyi nagybevásárlás ára felel meg egy menő sneakerének, ahelyett, hogy a kenyérkiló pontos árát ismernék. Az értékek és arányok megértése segíti őket abban, hogy tudatosabb döntéseket hozzanak a pénzügyi világban.

A szülők kulcsszerepet játszanak abban, hogy irányt mutassanak a pénzügyi tudatosság terén, míg a fiatalok is hozzájárulhatnak a nyíltabb párbeszédhez. Ha úgy érzitek, hogy ti is azon szülők közé tartoztok, akik fontosnak tartják, hogy a gyerekek szabadon beszéljenek a pénzről, de nem tudjátok, hogyan kezdjetek neki, érdemes megnézni a beszélgetést, amely inspirációt nyújthat számotokra. Itt számos hasznos ötletet találhattok, amelyek segíthetnek a témába való belemerülésben.

Related posts