Kelemen Hunor: Az RMDSZ elkötelezett amellett, hogy visszahozza a józan észt a román kormányzati döntéshozatalba | Demokrata


A szövetségi elnök a Kultúrpalotában tartott ülésen elmondott politikai beszámolójában úgy értékelt: az RMDSZ 35 év után is meg tudta őrizni politikai súlyát a romániai politikában, ami annak köszönhető, hogy az erdélyi magyarok nem akarják, hogy nélkülük szülessen döntés róluk. A politikai szervezet megalakulásának 35. évfordulója kapcsán kijelentette: "Boldog születésnapot Romániai Magyar Demokrata Szövetség, hisz ez a 35 év nagy teljesítmény volt, sok eredményünk volt, és mindig tanultunk a hibáinkból!."

Elmondta: nem szerveztek külön ünnepséget, de nem is lehet "szó nélkül elmenni" a közelgő évforduló mellett, hiszen 1989. december 25-én megszületett a döntés, hogy a romániai magyarság egy olyan szövetséget alkot, amely vállalja a közösség érdekképviseletét, védelmét, politikai képviseletét. Aláhúzta: az erdélyi magyar közösség az idei parlamenti, önkormányzati és európai parlamenti választásokon is megerősítette ezen szándékát. Megértette, hogy csak közösen tudja irányítani sorsát, és Románia fordulóponthoz érkezett, ahonnan két irányba lehet menni, vissza a múltba vagy előre, és az utóbbit választotta.

Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy bár erős parlamenti képviseletünk van, az ország jövője bármikor megváltozhat. "Nem lehet biztosra venni, hogy az elmúlt 35 év vívmányai örökre megmaradnak. Az a tény, hogy valaki a periférián él, még nem jelenti azt, hogy veszélytelen környezetben van. A periféria nem mentes a kihívásoktól" - fogalmazott, utalva Románia geopolitikai helyzetére és a szélsőséges eszmék, például a fasiszta ideológiák terjedésére, különös tekintettel Calin Georgescu államfőjelölt első fordulós győzelmére.

Kiemelte: azok, akik a szélsőséges pártokra adták voksukat, nem feltétlenül szélsőségesek maguk, viszont a román parlamentbe választott képviselők között már megtalálhatók ezek a szélsőséges nézeteket képviselők.

"A magyarellenes erők, amelyek szélsőséges nézeteket és ideológiákat képviselnek, jelenleg 34%-os arányban vannak jelen a parlamenti üléseken, ami bő egyharmadot jelent. Ilyen helyzet 34 éve nem fordult elő, és ez komoly kihívást jelent számunkra."

Kelemen Hunor kifejtette véleményét.

Kiemelte, hogy a parlamenti helyzet "egy bonyolult politikai kirakós", amelyben a négy demokráciapárti alakulat - a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR), valamint az RMDSZ - és a nemzeti kisebbségek képviselői egy stabil, 64 százalékos többséget alkotnak. Ezzel együtt azonban a kormány létrehozásához szükséges program és a kormányzati gyakorlat összehangolása komoly kihívások elé néz.

Soha nem voltunk ilyen nehéz helyzetben - mondta az ország politikai helyzetére, a szélsőségesség előretörésére és a magas költségvetési hiányra utalva. A következő időszak legfontosabb feladatának egy működőképes koalíció létrehozását és a kormányprogram kidolgozását nevezte, valamint azt, hogy a demokráciapárti politikai szervezetek egy közös, a társadalom által elfogadott államfőjelöltet állítsanak.

Azt javasolta, hogy az RMDSZ-nek úgy érdemes nekilátni a kormányzásnak, hogy a számára kijáró két tárca segítségével támogassa a közösséget, hozzájáruljon az ország fejlődéséhez, javítsa az életkörülményeket, és előmozdítsa a fiatalok itthon maradását.

Arról is beszélt, hogy az ország nehéz költségvetési helyzetben van, és a 8 százalék körüli költségvetési hiányt a következő években 3 százalékosra kell csökkenteni. "Erről őszintén kell beszélni. Ezt nem szabad elhazudni. Ezt nem szabad elkenni. Ezzel a mostani kormánynak is a társadalom elé kell állnia, és a következő kormány nem kezdheti úgy a munkáját, a következő parlamenti többség nem kezdheti úgy a munkáját, hogy ezekről a számokról nem beszél őszintén a társadalommal" - húzta alá.

A helyzet sürgősségét hangsúlyozva, az államfőválasztást márciusra javasolta, mivel a társadalomban tapasztalható feszültség egyre nő. Kiemelte, hogy Klaus Iohannis, akinek mandátuma december 21-én véget ér, a szenátus elnökének kellene átadnia államfői jogkörét, miután az új elnököt megválasztották. Megjegyezte, hogy kockázatos lenne azt a benyomást kelteni, miszerint az államfő akár fél évig is kitolhatja a mandátumát, mivel ez csak tovább fokozná a feszültségeket az országban.

Kiemelte: a frissen alakuló koalíciónak olyan közös államfőjelöltet kell választania, aki képes egyesíteni a társadalmat, és hatékonyan tud kommunikálni vele.

Kelemen Hunor beszédében határozottan elítélte, hogy a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) bilincsbe verve vezette a törvényszékre Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármestert, akit korrupcióval gyanúsítanak. Kifejezte meggyőződését, hogy az elöljáró ártatlan, és hangsúlyozta, hogy az ilyen eljárásmódok elfogadhatatlanok.

Related posts