Éjfél után nem sokkal életbe lépett a kormány új rendelete, amely a pedagógusok bérének emeléséről szól.


Szilveszterre virradó éjjel döntött a kormány az emelt bérekről, bár érdekesség, hogy erre a pénzügyminisztert szólítják fel, miközben ilyen tisztség elsejétől nem is lesz. Íme a részletek.

A Hvg.hu részletesen elemezte a legújabb rendeletben található információkat. Az emelés nem csupán a hagyományos pedagógusokat érinti, hanem kiterjed a pedagógus szakképzettséggel vagy képesítéssel rendelkező, a nevelő-oktató munkát közvetlenül támogató munkatársakra is. Emellett a gyermekvédelmi intézményekben és bölcsődékben dolgozó, felsőfokú végzettséggel rendelkező alkalmazottakat is magában foglalja. A bér fogalma alatt pedig a köznevelésben dolgozó tanárok havi illetménye értendő, amely magában foglalja az esélyteremtési illetményrészt, a mesterfokozat és a különböző tantárgyak után járó illetménynövekedéseket, valamint a pályakezdést követő bérfejlesztéseket, továbbá a tartós pótlékokat és megbízási díjakat is.

A legfontosabb összegek (zárójelben az eddigi összeg):

A havi illetmény mértéke, az esélyteremtési illetményrészt nem számítva, az alábbiak szerint alakul: pedagógus I. kategóriában 653 100 forinttól 1 290 800 forintig (korábban 538 000 - 1 065 000 forint), pedagógus II. kategóriában 660 400 forinttól 1 375 600 forintig (korábban 555 000 - 1 135 000 forint), mesterpedagógus esetén 716 900 forinttól 1 654 400 forintig (előzőleg 630 000 - 1 365 000 forint), míg kutatótanárként 840 000 forinttól 1 781 600 forintig terjedhet (ez a korábbi 750 000 - 1 470 000 forintot jelenti).

Továbbá, a különösen támogatott hiányszakmák tanítói, mint a matematika, digitális kultúra, természettudomány, integrált természettudomány, fizika, kémia, biológia és földrajz esetében a pótlék mértéke 4%-ról 7%-ra emelkedik.

Az emelés vonatkozik minden nem állami köznevelési intézményre is, de ezeknél az állam közelebbről nem ismertetett eltérő részletszabályokat is előírhat. A rendelet hangsúlyozza, hogy "a pedagógus életpálya vonzerejét erősítő, részben az Európai Unió által biztosított forrásokból történő béremeléshez biztosított központi költségvetési többletforrásokat" kizárólag a béremelésre és annak közterheire szabad fordítani.

A rendelethez kapcsolódó kormányhatározat kimondja, hogy a béremelésben érintettek átlagos illetménye érje el a felsőfokú végzettségűek 2025. évre várható "átlagbéréhez viszonyított arányának" legalább a 80%-át. Egyúttal - bár összeg megjelölése nélkül - a kormány egyetért az ehhez szükséges pénz rendelkezésre bocsátásával. Érdekesség: erre a pénzügyminisztert szólítják fel (határidő: az adatok rendelkezésre állását követően azonnal), pedig Újév napján nulla órától ilyen tisztség nem létezik, a feladat már a nemzetgazdasági miniszteré. Úgy látszik, a kormánynak is idő kell, hogy ezt megszokja.

A kormányrendelet értelmében a tanárok bérét intézményi szinten átlagosan 21,2%-kal emelik meg. Ha azonban alaposabban megvizsgáljuk a számokat, világossá válik, hogy a legtöbb pedagógus ennél alacsonyabb, 21,2%-nál kisebb mértékű emelésben részesül. Ennek ellenére elmondható, hogy ez a bérnövekedés valóban jelentősnek számít. Az Európai Unió által biztosított források révén valósulhat meg ez a változás.

Related posts