Az új év küszöbén a kínai elnök figyelemre méltó jövőképeket vázolt fel, amelyek komoly ambíciókat tükröznek.

A 2024-es év során a kínai gazdaság várhatóan látványos fejlődésnek indul, mivel az ország vezetése célzott és előrelátó intézkedéseket készít elő a gazdasági fellendülés előmozdítása érdekében. Hszi Csin-ping, Kína elnöke, újévi beszédében bizakodóan fogalmazott a jövőbeli lehetőségekről, még akkor is, ha az ország számos kihívással kénytelen szembenézni. Az optimizmus azonban arra utal, hogy Kína elkötelezett a stabilitás és a növekedés irányába vezető úton.
Hszi Csin-ping, Kína elnöke, az újévi beszédében bejelentette, hogy a tervek szerint az ország bruttó hazai terméke (GDP) 2024-re várhatóan átlépi a 130 ezermilliárd jüant, ami körülbelül 17,8 ezermilliárd dollárnak felel meg. Az elnök kiemelte, hogy 2025-től Kína egy proaktívabb gazdaságpolitikai irányvonalat kíván képviselni, amelynek célja a gazdasági növekedés ösztönzése és fenntartása.
A világ második legnagyobb gazdasága idén komoly kihívásokkal nézett szembe az erőteljes fellendülés elérése érdekében. Az ingatlanpiac tartós visszaesése, a növekvő önkormányzati adósság és a fogyasztói bizalom gyenge állapota mind-mind akadályozta a fejlődést. Ezen felül az export, amely hagyományosan a gazdaság motorja, a jövőben magasabb vámokkal is szembesülhet, ha Donald Trump januárban visszatér a Fehér Házba.
Hszi elnök televíziós beszédében hangsúlyozta, hogy Kína alkalmazkodott a folyamatosan változó hazai és nemzetközi környezet által támasztott kihívásokhoz.
A jelenlegi gazdasági rendszer új kihívásokkal találkozik, amelyek közé tartozik a külső környezet instabilitása, valamint a régi növekedési motorokról az új, innovatív megoldásokra való áttérés kényszere.
- Tedd különlegessé a mondandódat - jelentette ki az elnök. Majd folytatta:
De kemény munkával győzedelmeskedhetünk. Mint mindig, szélben és esőben is növekedünk, és a nehéz időkben is erősebbek leszünk.
A kínai kormány szeptember óta számos ösztönző intézkedést alkalmaz, amelyek között kiemelkedő szerepet játszik a kamatok jelentős csökkentése és a lakásvásárlásra vonatkozó szabályok enyhítése.
Ezek a lépések az ingatlanpiac fellendítésére és a hazai kereslet ösztönzésére irányulnak.
Egy másik újévi ünnepségen Hszi elnök kifejtette, hogy Kína bruttó hazai terméke (GDP) idén várhatóan körülbelül 5%-kal bővült, ami arra enged következtetni, hogy az ország elérheti a 2024-re megfogalmazott hivatalos növekedési célkitűzését.
A közelmúltban a kínai kormány bejelentette, hogy 2025-re "megfelelően laza" monetáris politikát kíván alkalmazni, ami 14 év óta az első alkalom lenne, amikor ilyesfajta lazítást vezetnek be. A jövő évi gazdasági növekedés serkentése érdekében a vezetés elkötelezte magát a fogyasztás fellendítése és a kötvénykibocsátás fokozása mellett.
A Reuters forrásai szerint a kínai hatóságok megállapodtak abban, hogy 2025-ben rekordösszegű, 3 billió jüan (411 milliárd dollár) értékű különleges államkötvényt bocsátanak ki. Az ország költségvetési hiánya 2025-re várhatóan a GDP 4%-ára emelkedik, miközben a kormány 5% körüli növekedési célt tervez fenntartani.