Jelentős személyiségek tulajdonjogi bejegyzései: Az egyedülálló életutak és a birtoklás összefonódása A jelentős személyiségek, akik a történelem során maradandót alkottak, nem csupán a tudomány, a művészet vagy a politika terén hagyták maguk után nyomuk

Könyvdokumentumok a hónap műtárgyai 2025 márciusában Rimaszombat kulturális színterén 2025 márciusában Rimaszombatban különleges eseményre kerül sor, ahol a könyvdokumentumok nem csupán oldalak gyűjteményeként, hanem művészeti alkotásokként kerülnek a középpontba. Az esemény célja, hogy bemutassa a könyvek esztétikai értékét és kulturális jelentőségét, valamint hogy felhívja a figyelmet az írásos örökség megőrzésére. A hónap műtárgya program keretében különféle könyvek és dokumentumok lesznek kiállítva, amelyek a helyi történelem, művészet és irodalom sokszínűségét tükrözik. Látogatók számára lehetőség nyílik a ritka példányok megtekintésére, valamint az őket kísérő interaktív programokon való részvételre. A rendezvény nem csupán a könyvek iránt érdeklődőknek szól, hanem mindazoknak, akik szeretnék felfedezni a Rimaszombatban rejlő kulturális kincseket. A helyi művészek és írók is bemutatják munkáikat, ezzel gazdagítva a programot. Célunk, hogy a könyvek iránti szeretetet és tiszteletet erősítsük, valamint inspiráló élményeket kínáljunk a közönség számára. Várunk mindenkit szeretettel a hónap műtárgyai rendezvényre Rimaszombatban, ahol a könyvek életre kelnek!
Március hónap műtárgyát a Gömör-Kishonti Múzeum könyvtárának régi nyomtatványai között fellelhető tulajdonjogi bejegyzések alkotják, melyek a régió kiemelkedő személyiségeit idézik fel.
A rimaszombati múzeumban 2025. március 1. és 31. között az Ivan Daxner, Gömöry Olivér és Maróthy Margit, valamint Medveczky Sándor tulajdonosi bejegyzéseit tartalmazó válogatott könyvek kerülnek kiállításra.
A Gömör-Kishonti Múzeum könyvtárának megalapozása szorosan összefonódik a régió kiemelkedő személyiségeivel és intézményeivel, akik gazdag könyvadományaikkal járultak hozzá a gyűjteményhez. A könyvekbe írt bejegyzések pedig nemcsak a művek történetét őrzik, hanem a korábbi tulajdonosok nevét is felfedik, ezzel is életre keltve a múlt emlékét.
"A könyvdokumentumokban fellelhető tulajdonosi bejegyzések segítségével betekintést nyerhetünk az egyes könyvek életútjába. Megállapítható, hogy a régi nyomtatványok korábbi birtokosainak közös vonása a műveltség és a kulturális igényesség volt, amelynek következtében a könyveket szellemi kincsként, megőrzésre érdemes értékekként tekintették. Ráadásul a könyvek gyakran hosszabb életet élnek, mint az átlagos emberek, így a könyvtártörténeti dokumentumok sorsa különösen izgalmas, hiszen az évek során több, különböző korszakbeli tulajdonoshoz kapcsolódnak" – nyilatkozta Iveta Krnáčová, a múzeum könyvtárosa.
Kifejtette, a könyvek belsejében található tulajdonjogi bejegyzéseket ex librisnek (latinul "könyvekből") nevezik.
Mint megtudtuk, ezek lehetnek kézzel írott ex libris, pecsétlenyomat vagy a könyvbe ragasztott tipográfiai ex libris formájában.
"Amennyiben a tulajdonosi bejegyzés a könyvkötés külső oldalán található, azt supralibrosnak (vagyis super ex libris) hívjuk. Ez a bejegyzés lehet domborműves, vaknyomásos vagy akár tipográfiai formában is megjelenhet. Ritkábban előfordul, hogy a tulajdonjogi feljegyzések a könyvtáblán is fellelhetők. A könyvblokk bejegyzéseit leggyakrabban a kiemelt mű kötetében a címlapon, annak hátoldalán, vagy a könyv címlapján elhelyezve találhatjuk. Ezek a bejegyzések tartalmazzák a tulajdonos nevét, gyakran a beszerzés dátumát és helyét, a könyv árát, valamint néha az előző tulajdonos nevét is, akitől a könyvet megszerezte" - mondta Iveta Krnáčová, a múzeum könyvtárosa.
A Gömör-Kishonti Múzeum könyvtárának régi nyomtatványain található számos tulajdonosi bejegyzés közül a hónap tárgyaként idén olyan regionális személyiségek tulajdonosi bejegyzéseit tartalmazó könyveket mutatnak be, mint Ivan Daxner, Gömöry Olivér, Maróthy Margit és Medveczky Sándor.
"A múzeum könyvtárának egyik legfontosabb könyvgyűjteménye a Daxner-könyvtár, amelynek eredeti tulajdonosa Štefan Marko Daxner (1822-1892) volt.
A könyvtárat később fia, Ivan Daxner (1860-1935) örökölte, aki kulturális munkás, publicista és bankigazgató volt. Figyelembe véve Ivan Daxner családi származását, műveltségét és élethosszig tartó tevékenységét, feltételezhető, hogy jelentős tartalmi gazdagságú könyvtárral rendelkezett. Sajnos egy évvel halála után a könyvtárat tűzvész pusztította el. A könyvtárnak csak egy töredéke maradt meg.
Ivan Daxner könyvtárának sorsa több kéziratos feljegyzés révén vált ismertté, amelyek különféle könyvekben találhatók. Az egyik ilyen feljegyzés így szól: "Ez a könyv Ivan Daxner tiszóci könyvtárából származik, amely sajnos 1936-ban tűzvész áldozatául esett. E könyvtárban őrizték Daniel Lauček plébános könyveit is, aki Rimafűrész mellett szolgált." Ezen kívül megemlítendő Jano Bukva ex libris-e, aki Ivan Daxner unokájaként a családi örökség fontos részét képezte.
Kiemelkedő jelentőséggel bír Gömöry Olivér (1869-1920) ügyvéd könyvtára, amely a serkei nemesség örökségének fontos részét képezi.
Gömöry Olivér gazdag és sokszínű könyvtára a jog, politika, antropológia, mitológia és szépirodalom területeit öleli fel. A művek között számos tulajdonosi bejegyzést találunk, melyek pecsétlenyomat formájában hirdetik nevét: "Gömöry Olivér". Felesége, Maróthy Margit 1955-ös elhunytát követően a könyvtárat múzeumi gyűjteménybe helyezték, így öröksége a jövő nemzedékei számára is megmaradhatott.
Maróthy Margit híres budapesti színésznő volt. A jeles magyar író és publicista, Jókai Mór (1825-1904), akinek születésének 200. évfordulójáról idén emlékezünk meg, 1898-ban személyesen adta át neki frissen megjelent Levente című könyvét. A múzeumban látható a könyvbe írt értékes kéziratos dedikációja: "Maróthy Margitnak emlékül 1898 Jókai Mór" (Maróthy Margitné Jókai Mór emlékére 1898).
A Gömöry család serkei lakóháza ma már romokban van. A könyvtárukból származó könyveket azonban nagyon jó fizikai állapotban őrizték meg az irodalom, a tudomány és a művészet kedvelői számára.
A régi nyomtatványok másik gyűjtője vagy örököse Medveczky Sándor (1851-1926), rimaszombati közjegyző és az Ágostai Evangélikus Hitvallás Kishonti Szeniorátusának felügyelője, a neves szlovák írónő, Terézia Vansová, született Medveczky (1857-1942) testvére volt. Őt a pecsét lenyomata alapján azonosítják: "Medveczky Sándor ajandéka 1906 jul" (Medveczky Sándor ajándéka, 1906. július).
A könyvadományozás története Fábry János (1830-1907), a Gömör Megyei Múzeum akkori igazgatójának kezdeményezésére indult, amelynek célja az volt, hogy gazdagítsa a múzeum gyűjteményét különféle dokumentumokkal és régiségekkel. E felhívás 1906-ban a Gömör-Kishont című újság hasábjain látott napvilágot – tájékoztatott minket Iveta Krnáčová.