Donald Trump ismételten megdöbbentő vámötletekkel rukkolt elő, amelyek új színt vihetnek a kereskedelem világába.
Az amerikai elnök tervei szerint a kanadai termékek vámját megduplázná, miközben a közösségi médiában újabb büntetővámok bevezetésével riogat. Emellett egy szokatlan javaslatot is tett: Kanada lehetne az Egyesült Államok 51. állama.
Donald Trump újabb lépést tesz a vámháború terén: március 12-től, szerdától 50 százalékra emeli a Kanadából importált acél és alumínium után kivetett vámot. A háttérben Kanada válasza húzódik meg, amely a korábbi amerikai lépésekre reagálva megemelte az Egyesült Államokból származó villamos energiára kivetett adókat. Bár ez a konfliktus alapvetően csak egy újabb összecsapásnak tűnhet az Egyesült Államok és szomszédai között, Trump a közösségi médiában való aktív jelenlétével tovább fokozza a feszültséget.
Követelte, hogy "Kanada AZONNAL szüntesse meg a felháborító, 250 és 390 százalék közötti anti-amerikai farmervámokat", amelyeket a tejtermékekre vetettek ki az Egyesült Államokból. Hangsúlyozta, hogy "hamarosan NEMZETI VÉSZHELYZETET hirdetek az érintett területen az elektromos áram miatt. Ez lehetőséget teremt arra, hogy az Egyesült Államok gyorsan reagáljon, és megtegye a szükséges lépéseket a KANADAI VISSZAÉLÉS megfékezése érdekében."
Hogy mi mindent kell tenni, azzal sem maradt adós: ha nem szűnnek meg az "elképesztő" vámok, akkor április 2-től megemelik az Egyesült Államokba érkező kanadai autók vámját, ami "GYAKORLATILAG VÉGLEG LEÁLLÍTJA a kanadai autógyártást. Azokat az autókat simán gyárthatjuk ITT, AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBAN!"
A lényegre azonban csak ezt követően tért rá a bejegyezésben. Trump számonkérte, hogy Kanada semmit sem költ katonai védelemre, az Egyesült Államok éveten 200 milliárd dollárral támogatja az országot. És erre az lenne az egyetlen megoldás: "Kanada váljon az imádott ÖTVENEGYEDIK ÁLLAMMÁ!" Ennek előnyeit is felsorolta: nincs vám, nincs felesleges adó, nagyobb biztonságban lenne mindenki, mint valaha. Megmaradna az O Canada, csak már nem himnuszként, hanem egy állam dalaként.
Ez akár egy gyenge vicc is lehetne, de érdemes megjegyezni, hogy ez a személy tárgyalásokat folytat Ukrajna és Oroszország között a fegyverszünet érdekében. Ráadásul ő az, aki azzal fenyegetőzik, hogy kivonja katonai erejét Európából, és a NATO jövőbeni támogatása csak azoknak az országoknak jár, amelyek a legnagyobb összegeket fordítanak a védelemre.