Új számítógépet szeretnél? Vásárolj kész konfigurációt, vagy merülj el a saját összeállítás izgalmas világában!


2024-ben is aktuális a kérdés: számítógép vásárlásakor komplett konfigurációt válassz-e, vagy jobban jársz, ha alkatrészenként építed meg a masinát? Segítünk eldönteni, te melyikkel jársz a legjobban.

A mai negyvenes generáció, sőt, talán a harmincasok is sok esetben saját kezükkel szerelték össze számítógépüket, míg a mai tinédzserek többsége már talán azt sem tudja, mi fán terem az alaplap. Ez persze nem a fiatalok hiányossága; inkább azt mutatja, hogy a világ folyamatosan átalakul. Ma egy számítógépnek egészen más elvárásoknak kell megfelelnie, mint két évtizeddel ezelőtt. Az átlagos felhasználói igényeket a nagy gyártók, illetve a szaküzletek által összeállított, polcról levéve is elérhető kulcsrakész gépek tökéletesen ki tudják szolgálni. Így a PC vásárlás tényleg gyerekjáték lett! Ugyanakkor megvan az előnye annak is, ha saját magunk rakjuk össze a gépet az alkatrészekből – és persze ott van az a különleges érzés is, hogy a számítógép a mi kreativitásunkat tükrözi. Én személy szerint tisztán emlékszem, hogy tizenhat évesen fél Budapestet bejártam egy TV-vevő kártyáért, és egy már rég elfeledett boltban hosszú órákat álltam sorba egy videokártyáért. Ma már ez szinte elképzelhetetlen, hiszen a webes vásárlások világában a csomagautomata sokkal kényelmesebb és időtakarékosabb megoldást kínál.

A komplett konfiguráció kulcsrakész megoldást jelent, azaz egy olyan számítógépet, amely azonnal működésre kész, amint bedugtad a konnektorba - és persze csatlakoztattad hozzá a szükséges perifériákat. A Dell, a HP vagy a Lenovo gépek esetében garantáltan nincs gond a kompatibilitással, az operációs rendszer azonnal tettre kész. Előny a gyorsaság, de előfordulhat, hogy árban is jobb a kész konfiguráció - ráadásul ha a PC-t a gyártótól rendeled, nem pedig a polcról veszed le a dobozt, sok esetben arra is van lehetőséged, hogy a legfontosabb komponenseket (processzor, videokártya, RAM és SSD mérete) az egyéni igényeidhez igazítsd. Vannak persze hátrányok is: gyakori például az, hogy a gyártók egyedi komponenseket használnak, ami később korlátozhatja a bővítési lehetőségeket, a gépház jellemzően a garancia elveszítése nélkül nem megbontható, a tápegység sokszor ki van centizve, azt pedig általában még csak megtippelni sem lehet, hogy az egyes alkatrészeket valójában ki gyártja. Ez utóbbi pedig azért gond, mert sokszor az ár győzedelmeskedik az ár/érték arány felett, ami szélsőséges esetben a komponensek élettartamára is hatással lehet. Kivételek persze vannak, így ha komplett PC vásárlása mellett döntesz, érdemes előnyben részesíteni azokat a gyártókat, amelyek közlékenyebbek az alkatrészek pontos típusát illetően.

Ha saját kezedbe veszed a konfiguráció összeállítását, akkor teljes mértékben szabadon választhatod ki az alkatrészeket, ami számos előnnyel jár. Ez különösen kedvező, mert lehetőséged nyílik arra, hogy ott spórolj, ahol csak szeretnél. Például dönthetsz egy megfizethetőbb alaplap mellett, cserébe pedig egy nagyobb kapacitású SSD-t választhatsz, vagy te magad határozhatod meg, hogy a CPU és GPU közül melyik legyen a prémium kategóriás. A kedvenc márkáid előtérbe helyezésével biztosíthatod, hogy az általad preferált termékek kerüljenek a rendszerbe, és az alkatrészekre vonatkozó garancia is külön-külön érvényes, így nem kell aggódnod, ha például fél év múlva bővítenéd a RAM-ot. Azonban érdemes figyelembe venni, hogy az összeszerelés és a szoftverek telepítése időigényes folyamat lehet. Ezen kívül, ha bármilyen probléma merül fel, akkor szinte teljesen magadra maradsz, és legfeljebb az internet nyújthat segítséget a megoldás megtalálásában. Az alábbiakban részletesebben is áttekintjük a költségeket, a felhasználási szokásokat, az időráfordítást és az általános tudásodat, hogy a legfontosabb tudnivalókat megismerhesd.

Az előre összeállított számítógépek - azonos paraméterek mellett - általában valamivel drágábbak, de természetesen könnyedén összeválogathatjuk a saját igényeinknek megfelelő gépet olyan alkatrészekből, amelyek a prémium szegmensbe tartoznak, ezzel megfordítva a költségek mérlegét. Ez különösen érvényes, amikor a teljesítményfelhasználás túllépi az átlagot; egy maximálisan optimalizált játékgép vagy egy videószerkesztésre szánt számítógép gyakran olyan hardverelemeket tartalmaz, amelyek a legújabb technológiai csúcsokat képviselik. A spektrum másik végén találhatók azok a gépek, amelyeket a mindennapi felhasználásra terveztek; az internetezéshez, filmnézéshez, zenehallgatáshoz vagy akár a családi fényképek kezeléséhez szinte bármilyen számítógép megfelelően funkcionál. E kategóriában a kész konfigurációk ára gyakran rendkívül vonzó lehet. A komplett rendszerek további előnye, hogy különféle formátumokban érhetők el; a kompakt és csendes (sok esetben ventilátor nélküli) modellek például általában nem hasonlíthatók össze az egyedi építésű konfigurációkkal, amelyek a méret és a zajszint tekintetében nem nyújtanak hasonló teljesítményt.

Az alkatrészek egyedi kiválasztásának legfőbb előnye kétségkívül az, hogy teljes mértékben a saját igényeidre szabhatod a hangsúlyt. Szabadon dönthetsz arról, hogy mely alkatrészre szeretnél a legnagyobb összeget költeni, választhatod a kedvenc márkádat, és senki sem kényszerít arra, hogy mindent egy helyen, egy időben vásárolj meg. Például, ha egy prémium minőségű házra vágysz, de nincs szükséged dedikált videokártyára, akkor ezt teljes mértékben megteheted. Ugyanígy, ha inkább a legolcsóbb házat választod, hogy cserébe 64 GB RAM-ot tudj beszerelni a gépedbe a 32 GB helyett, akkor ez is a te döntésed. Az egyedi konfigurálás szabadsága lehetővé teszi, hogy valóban a saját preferenciáid szerint építsd fel a számítógépedet.

Az előző rész záró mondatával el is érkeztünk a második szemponthoz, nevezetesen ahhoz, hogy az egyedi PC építésekor vitathatatlan előny az, hogy a leendő gép specifikációját minden szempontból az ellenőrzésed alatt tarthatod. Ehhez persze alapismeretekre is szükség van (például tudnod kell, hogy a kiszemelt processzorhoz milyen chipsetes alaplap és memória szükséges), de ha ezzel a tudással rendelkezel, akkor garantált, hogy a saját PC-vel - legalábbis ebből a szempontból - jobban jársz, hiszen a masina minden ízében a saját igényeidhez fog igazodni.

A választás szabadsága a te kezedben van, és a fókuszt pontosan oda irányíthatod, ahova csak szeretnéd. Például bátran dönthetsz egy 1 TB-os SSD mellett, kiegészítve azt két 8 TB-os HDD-vel, amelyeket RAID konfigurációba köthetsz. A processzor kiválasztásánál sincsenek korlátok: olyan modellt építhetsz be, amilyet csak szeretnél. Ezen kívül érdemes nagy figyelmet szentelni az alaplap bővítési lehetőségeire is, mint például a rendelkezésre álló USB portok, M.2 foglalatok, PCIe sínek és SATA csatlakozók száma. Ha pedig vízhűtést szeretnél integrálni a rendszeredbe, azt is megteheted – ez a lehetőség azonban általában nem elérhető az előre összeszerelt PC-k esetében. A gyártók gyakran prémium megoldásként kezelik a vízhűtést, így az ilyen opciók inkább a magasabb árkategóriájú termékeknél találhatóak. Az egyedi építés lehetőségei tehát szinte végtelenek, és lehetőséged van arra, hogy minden részletet a saját igényeid szerint formálj.

Az alkatrészek gondos megválasztása kulcsfontosságú lépés, amely megalapozza a géped és veled való hosszú távú kapcsolatát. Már az első pillanatokban érdemes figyelmet fordítani arra, hogy a későbbiekben könnyedén bővíthesd a hardveredet. Kezdhetsz például egy integrált videokártyával és egy erősebb tápegységgel, ha tudod, hogy a közeljövőben dedikált videokártyára szeretnél váltani. Ez különösen előnyös, hiszen a gyári PC-k esetében általában csak a minimum követelményeknek megfelelő tápegységeket építenek be, ami megnehezíti a későbbi fejlesztéseket. Tehát érdemes már az elején olyan választásokat hozni, amelyek lehetővé teszik a jövőbeli bővítéseket.

Amikor a teljes konfigurációk világáról beszélünk, érdemes szem előtt tartani, hogy a gyártók gyakran alkalmaznak egyedi komponenseket, vagyis olyan alkatrészeket, amelyeket kifejezetten egy-egy modellhez terveztek. Például, ha az alaplapon nyolc SATA port helyett mindössze kettő található, és a ventilátorok száma is csökkentve van háromról kettőre, a gyártó így akár 10 dollárt is megtakaríthat. Ha ezt a stratégiát 100 ezer eladott gép esetén nézzük, a megtakarítás már 1 millió dollárnál jár. A problémák itt kezdődnek: az egyedi komponensek hiánya megnehezítheti a későbbi fejlesztéseket. Ráadásul, ha egy alkatrész speciális formátumú, akkor hiba esetén nehézségekbe ütközhetünk, amikor helyettesítő megoldást keresünk. A hűtési rendszerek terén az egyediség különösen gyakori. A komplett konfigurációk esetén általában csak a memória és a HDD bővíthető, és a videokártya cseréje is csak akkor lehetséges, ha kifejezetten játékra optimalizált gépet választasz, mint például az Alienware modellek.

A mérleg nyelve az egyedi igények tekintetében vitathatatlanul a saját PC építése mellett szól, de arra is fel kell készülni, hogy cserébe rengeteg időt kell eltöltened a gép összeszerelésével - hogy pontosan mennyit, az pedig az általános tudásszintedtől függ. Erre mondhatod, hogy ott a YouTube; és való igaz, a videómegosztón mindenhez (is) találsz segítséget, de be kell látnod azt is, hogy teljesen más összerakni egy PC-t akkor, ha ez az első alkalom és akkor, ha korábban már többször csináltál ilyet. A gép összeszerelése persze nem mindenki számára nyűg, van aki azért rakja maga össze a PC-t, mert egyszerűen szereti ezt csinálni.

Általánosságban azt mondhatjuk, hogy egy gép összeszerelése alkatrészekből valahogy 30-120 perc között alakul részben a már említett okokból adódóan, részben pedig attól függően, hogy mennyi és milyen minőségű alkatrészt választottál. Az egyik legnagyobb gondot a kezdők számára például a kábelek takaros elvezetése jelenti; ha viszont olyan tápegységet választottál, amely moduláris, azaz nem fixen bekötött vezetékekkel rendelkezik, az nagy segítséget jelenthet.

Ha a hardver összeszerelésével megvagy, akkor következhet a BIOS/UEFI-frissítése, konfigurálása, majd az operációs rendszer és az illesztőprogramok telepítése.

Azonban a saját kézzel összeállított PC és a gyártók által készített komplett számítógépek között még számos eltérés rejlik! A karbantartás terén is nagy különbségek figyelhetők meg. Míg a gyártók által forgalmazott gépekhez általában jár egy hasznos kísérő szoftver, amely automatikusan kezeli az illesztőprogramok telepítését, addig az egyedi PC-hez neked kell kutatnod az interneten, hogy megtaláld a megfelelő drivereket. Ráadásul a telepítési folyamat is teljes mértékben a te felelősséged, így ez a feladat mindenképpen nagyobb odafigyelést igényel.

Ez csupán az ideális forgatókönyv, amikor minden zökkenőmentesen zajlik. Bár az alkatrészek elméletileg összeillőnek számítanak, a valóságban gyakran megesik, hogy egy alaplap és egy memóriamodul nem igazán "barátkozik" egymással. Ez egy olyan kihívás, amellyel a gyári beállításokkal rendelkező felhasználók sosem találkoznak. És ha te magad küzdesz ezzel a problémával, akkor szembe kell nézned a feladattal, hogy kiderítsd, melyik alkatrész a ludas a zűrzavarban. Ehhez nem csupán néhány perc, hanem akár órák vagy napok is eltelhetnek! A legrosszabb esetben lehet, hogy minden egyes komponens tökéletesen működik, ám a közös együttműködés nem működik megfelelően - ilyenkor viszont kérdéses, hogy bármelyik alkatrészt a boltban vissza tudod-e cserélni az inkompatibilitásra hivatkozva.

Ott rejtőznek a csendes gyilkosok is: ha nem figyelsz a legkisebb részletekre, könnyen megeshet, hogy egy hatalmas összeget költesz egy PCIe 4.0-s SSD-re, miközben a csak PCIe 3.0-t támogató alaplapod lassan, de biztosan megakadályozza, hogy a maximális teljesítményét kiaknázd.

A fenti szempontok alapos kiértékelése alapján remekül látszik, milyen előnyei és hátrányai vannak a komplett konfiguráció vásárlásának, valamint annak, ha inkább egyedül szeretnéd a leendő PC-t megépíteni. Egy jól kiválasztott gyári konfiguráció sok esetben megfelelő választás lehet, de ha komoly PC-t szeretnél, akkor a saját építés lehet a befutó - főleg akkor, ha nemcsak tudsz, hanem szeretsz is PC-t építeni.

Related posts