Itthon is egyre gyakoribbak a bálatüzek, ezért összegyűjtöttünk 7 lényeges szabályt és jótanácsot, amelyek segíthetnek a megelőzésben. - Agrárágazat


A nyári aratási és bálázási szezon során a mezőgazdasági tűzesetek kockázata kiemelkedően fontos kérdés, különösen a bála- és tarlótüzek esetében. A legfrissebb hazai és európai statisztikák alapján megállapítható, hogy a 2025-ös nyári időszak különösen aggasztó, és a tűzesetek száma folyamatosan növekszik. A klímaváltozás, az aszályos időjárás, az emberi hibák, valamint a gépi meghibásodások mind hozzájárulnak a fokozott veszélyhez, és évente több ezer bála válik a lángok áldozatává.

Magyarországon 2025 júniusa óta több mint 2300 szabadtéri tűzesetet regisztráltak, ezek közül legalább 353 közvetlenül mezőgazdasági területeket érintett. A statisztikák szerint 82 esetben bálák gyulladtak meg, összesen pedig 5400 bála pusztult el. Egy-egy ilyen tűzeset során a lángok percek alatt több száz bála elérésére is képesek, ami hatalmas károkat okozhat a gazdák számára.

Az európai statisztikák alapján a nagyobb szabadtéri tüzek 30-50%-a közvetlenül a mezőgazdasági tevékenységekkel hozható összefüggésbe. Ezek közé tartoznak a kombájntüzek, a tarlóégetések, valamint a bálaégetésből származó incidensek. Az Európai Unió területén idén már több mint ezer olyan tűzesetet regisztráltak, amelyek meghaladták a 30 hektárt - bár nem minden esetet elemeznek részletesen, a mezőgazdasági tevékenységek hatása egyre egyértelműbbé válik.

A mezőgazdasági bálatüzek hátterében leggyakrabban a megelőzés hiányosságai és az óvatlan magatartás áll. Az elsődleges okok között szerepelnek a meghibásodott bálázók és kombájnok, melyek túlmelegedése szikrák keletkezéséhez vezethet. Ugyancsak jelentős tényező az emberi figyelmetlenség, mint például elhagyott cigarettacsikkek, valamint a nem megfelelően karbantartott gépek. Emellett a kiszáradt növényi maradványok, mint a szalma, széna vagy a tarló, különösen gyúlékonyak forró időszakokban. A szélsőséges időjárási körülmények, mint a hőség, a tartós szárazság és a csapadékhiány szintén hozzájárulhatnak a tűzveszély fokozódásához.

Sokan talán nem is sejtik, hogy a széna és a szalma öngyulladásra hajlamos anyagok, különösen akkor, ha a tárolás során nem elég szárazak, és nem biztosított a megfelelő szellőzés. Amennyiben a tárolt bála nedvességtartalma meghaladja a 15%-ot, és nagy mennyiségben, nem megfelelően szellőző helyen tárolják, a belső hőmérséklet emelkedése akár tűzesetet is előidézhet.

A kockázatok különösen kiéleződnek, amikor a tárolt mennyiség túllépi a 2000 m²-es alapterületet vagy a 10 000 m³-es térfogatot. Ilyen esetekben, ha a biztonsági távolságokat nem tartják be épületektől, gázpalackoktól, utak szélétől vagy erdős területektől (25-50 méteres távolság), továbbá ha belső égésű járművek parkolnak a közelben, vagy nem végeznek rendszeres hőmérséklet-ellenőrzéseket, a veszély jelentősen megnő.

1. A nedvességtartalom vizsgálata:

A bála biztonságos tárolásához elengedhetetlen, hogy a nedvességtartalma 15% alá csökkenjen. Ehhez ajánlott megfelelő szellőztetőrendszert alkalmazni, illetve a természetes szárítás módszereit is figyelembe venni.

2. A tároló kapacitása:

Ügyeljen arra, hogy elkerülje a hatalmas bálakazlakat. A tároló területe ne haladja meg a 2000 m²-t, és a térfogata se legyen nagyobb 10 000 m³-nél.

3. Biztonságos tárolás:

A kazlakat mindig tartsa távol éghető épületektől, fáktól, közművektől és gázpalackoktól. Ideális esetben legalább 25-50 méteres távolságot kell betartani.

4. Járművek elhelyezése:

Ne parkoljon traktorral, autóval a kazlak közelében - a kipufogó vagy a meleg motorborítás is meggyújthatja a szalmát.

5. Hőmérséklet-figyelés:

Szénaszondával naponta mérje a hőmérsékletet az első két hétben.

45 °C fölött fokozott figyelmet kell fordítani a körülményekre.

60 °C-nál magasabb hőmérséklet esetén sürgős tűzoltói beavatkozásra van szükség!

6. Szénaoltó eszközök használata:

Vannak olyan különleges szénaoltó rendszerek, amelyek segítségével levegőt juttatnak a környezetbe, ezáltal csökkentve a belső hőmérsékletet. Ezek a berendezések nemcsak a hőmérséklet szabályozásában segítenek, hanem a takarmány minőségének megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

7. Ha problémát észlel, azonnal értesítse a tűzoltóságot!

Amennyiben égést, füstöt vagy szokatlanul magas hőmérsékletet tapasztal, ne habozzon, és azonnal értesítse a megfelelő hatóságokat! Az izzó bálák könnyen lángra kaphatnak, ha nem a megfelelő eljárás szerint kezelik őket.

Related posts