Egy különleges karácsonyi ajándék érkezik az Európai Bizottságtól: betiltják az epoxiban és konzervdobozokban fellelhető hormonkárosító biszfenolokat. Ez a lépés jelentős előrelépést jelent az egészségünk védelmében, hiszen a biszfenolok számos egészségüg


Viselsz epoxi ékszereket? Lehet, hogy ez régi hiba volt, de mostantól jó hírrel szolgálhatunk: a Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint a BPA és a többi káros biszfenol vegyület már nem kerülhet olyan termékekbe, amelyek élelmiszerekkel vagy italokkal érintkeznek. De vajon tudod, mit is jelent ez pontosan?

Az Európai Bizottság véglegesen leállította a buszfenolok használatát, amelyek potenciálisan fellelhetők az élelmiszerek csomagolóanyagaiban is.

Az élelmiszerek előállításának, feldolgozásának, szállításának és tárolásának minden egyes szakaszában részt vevő anyagok és eszközök mind-mind élelmiszerrel érintkezésbe kerülnek. Ezen kívül a következők is fontos szerepet játszanak:

- összegzi a Tudatos Vásárlók Egyesülete, hogy mikor találkozhatunk biszfenolokkal.

Az Európai Bizottság december végén hivatalosan is életbe léptette a BPA, vagyis a biszfenol A tilalmát minden, az élelmiszerekkel érintkező anyagban. Ez a lépés hatalmas megkönnyebbülést jelent, hiszen a BPA potenciálisan káros hatásai miatt sokan aggódtak egészségükért.

A tilalom bevezetése előtt az EU-ban már létezett korlátozás a vegyi anyag cumisüvegekben és hasonló termékekben való alkalmazására vonatkozóan. Azonban érdemes megjegyezni, hogy ez a lépés csupán csepp a tengerben, hiszen a gyermekek akkor is ki vannak téve ennek az anyagnak, amikor már kinőtték a cumisüvegeket, és más forrásokból jutnak hozzá.

Kisebb mértékben használják például nyomdafestékek és ragasztók gyártása során, és az epoxi alapú bevonatoknál sem kerülik ki a gyártók.

A HORIZON 2020 kutatása szerint, amelyben a vegyi anyagokat mérték az európai emberek szervezetében,

Bár évtizedek óta elterjedten alkalmazzák, a legfrissebb kutatások rámutatnak, hogy a BPA endokrin rendszert befolyásoló hatásai mellett már sokkal kisebb expozíciós szint is képes beavatkozni az immunrendszer működésébe, mint azt korábban feltételeztük.

Az Európai Unió tagállamai 2024 júniusában egyhangúlag döntöttek a biszfenolok betiltásáról, és karácsony előtt az Európai Parlament is megadta a zöld lámpát a jogszabály elfogadásának folyamatához.

Related posts