Kenyában a hangyák kitartó munkájával és ügyességével lopták el a rovarokat, ami miatt belga tinédzserek börtönbüntetéssel nézhetnek szembe.


A fiatalok azt állították, hogy csupán hobbiból gyűjtik a rovarokat, de ennek több tényező is ellentmond.

Kenya a múltban főként a nagyobb vadon élő ragadozók, elefántok és orrszarvúak védelméért küzdött, de most már a ritka rovarok illegális kereskedelme ellen is védekeznie kell.

Két belga fiatal a messor cephalotus hangyafaj illegális gyűjtésére és csempészésére vállalkozott, ami miatt a nairobi repülőtér bírósága előtt állnak, vadvilággal kapcsolatos kereskedés vádjával. A Kenya Wildlife Service (KWS) legfrissebb tájékoztatása szerint emellett egy vietnami-kenyai duó is hasonló tevékenységbe kezdett, céljuk pedig az értékes hangyák befogása és illegális értékesítése volt.

Ez a rovarfaj úgy nevezett egy-királynős kolóniákban él, ahol a dolgozók rendkívül hasznos talajjavító munkát végeznek, de egyben táplálékul is szolgálnak más állatfajok számára. A kenyai kormány nemzeti kincsnek nyilvánította a fajtát, és súlyos büntetésekkel fenyegeti a barlangszerű otthonokban élő kolóniák fosztogatóit. A rovarok iránt nagy a kereslet, mivel csak kelet-Afrikában honosak.

A rablókereskedéssel gyanúsított két belga fiatal, Lornoy David és Seppe Lodewijckx, körülbelül 5 000 hangyát akartak csempészni az országból. Az élőlényeket gondosan csomagolták, vattával bélelt kémcsövekben rejtették el. A 19 éves fiúk április 5-én akadtak fenn a hatóságok hálóján a szállítmányukkal. A bíróság előtt azt állították, hogy szórakozásból és a hangyák iránti érdeklődésükből gyűjtötték őket, és nem volt tudomásuk arról, hogy tevékenységük jogellenes lenne.

A másik párosnál a letartóztatás során 400 hangyát találtak.

A hangyák illegális exportja "nemcsak aláássa Kenya szuverén jogait a biológiai sokféleséghez, hanem megfosztja a helyi közösségeket és kutatóintézeteket a potenciális ökológiai és gazdasági előnyöktől" - mondta az ügyről a KWS.

A négy férfi ellen indított jogi eljárások a természetvédelem irányvonalának változását tükrözik, amely a jól ismert nagyemlősökről egyre inkább a kevésbé feltűnő, ám ökológiai szempontból létfontosságú fajok, például a rovarok felé terelődik.

Philip Muruthi, a nairobi Africa Wildlife alapítvány elnöke kifejtette, hogy "amikor valaki egy virágzó erdőt, mint például a Ngong-erdőt, szemlél, ritkán gondol arra, hogy mi is teszi azt ilyen egészségessé. Ez a komplex kapcsolatrendszer a mikroszkopikus baktériumoktól kezdve a kis hangyákon át egészen a nagyobb állatfajokig terjed, létrehozva egy ökológiai egységet és harmóniát."

A két belgát Kenyában, a több nemzeti parknak is otthont adó Nakuru megyében tartóztatták le. Az 5000 hangyát a vendégházban találták meg, 2244 kémcsőbe csomagolva, amelyeket vattával töltöttek meg, hogy a hangyák hónapokig túlélhessenek.

A kenyai hatóságok egymillió shillingre (6819 euróra) becsülték a hangyák értékét, de ne biztos, hogy a fiatalemberek ezzel megússzák, mert a csempészés bűntette miatt börtönbüntetést is kaphatnak. Amúgy a hangyák ára a fajtól és a piactól függően nagymértékben változhat. Kenya nem zárkózik el a hangyák és más hasznos ritka rovarok kereskedelmétől, de csak akkor, ha az ellenőrzötten és szabályozottan történik.

A négy csempész ügyének tárgyalását április 23-ra halasztották. Ezt követően a bíróság alaposan át fogja nézni az ítélethirdetés előtt benyújtott szakértői jelentéseket, miközben a vádlottakat továbbra is őrizetben tartják.

Related posts