Hamarosan robotok fognak gondoskodni a virágok porozásáról. | 24.hu

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) új, innovatív robotrovarokat mutatott be, amelyek a jövőben mesterséges beporzókként szolgálhatnak az emberi szükségletek kielégítésére - áll a legfrissebb közleményükben.
A mesterséges beporzás célja, hogy a jövő mezőgazdasága új dimenziókat nyerjen, lehetővé téve a gazdák számára, hogy zöldségeket és gyümölcsöket termeszthessenek több emeletes raktárépületekben. Ezzel a megközelítéssel csökkenteni kívánják a mezőgazdaság környezeti terheit. Az MIT kutatói úgy vélik, hogy a megoldás kulcsa a mini, rovarszerű robotokban rejlik, amelyek mechanikus kaptárakból kibocsátva gyorsan és precízen végzik el a beporzási feladatokat.
Mivel ezt a feladatot egyetlen gép sem képes olyan hatékonysággal elvégezni, mint a méhek, a szakértők a rovarok testfelépítését alapul véve terveztek új eszközöket. Ezek a mini robotok mindössze annyit nyomnak, mint egy átlagos gemkapocs, de sokkal gyorsabbak és mozgékonyabbak, mint bármelyik versenytársuk. Ráadásul képesek akár százszor hosszabb ideig, körülbelül 17 percig a levegőben lebegni. Apró méretük lehetővé teszi számukra, hogy könnyedén hozzáférjenek olyan nehezen elérhető helyekhez, mint a virágok belső részei.
A műrovar szárnyait innovatív mesterséges izmok mozgatják, lehetővé téve számára, hogy akár 35 centiméter per másodperc sebességgel szelhesse át a levegőt. Ez a rekord sebesség, amelyet eddig ilyen apró mikrorobotoknál valaha regisztráltak.
A kutatók ugyanakkor nem elégszenek meg ezzel az eredménnyel, még tovább akarják fejleszteni az eszközt. Reményeik szerint hamarosan elérhetik, hogy robotjaik közel 3 órán keresztül a levegőben tudjanak maradni. Emellett a pontosságukat is növelnék, hogy képesek legyenek virágok közepén landolni, illetve onnan felszállni. Ezen felül kis akkumulátorokkal és szenzorokkal felszerelnék őket, hogy a laboron kívül is tudjanak navigálni.