A halálos betegségek terjedése Európában aggasztó méreteket ölt. Havonta tízezer munkahely tűnik el, ami súlyosan érinti a gazdaságot és a társadalmat.


Nehéz időszakot él át a német gazdaság: a harmadik negyedévi teljesítmény csalódást keltett a közgazdászok körében. A tavaszi, 0,3 százalékos visszaesést követően a GDP csupán 0,1 százalékos növekedést mutatott, ami alulmúlta a várakozásokat. Az ősz sem hozott pozitív változást a legfontosabb nyugati partnerünknél, hiszen novemberben továbbra is érezhető volt a lendület csökkenése. Ennek következtében már látszik, hogy a bruttó hazai termék 2024 után második éve is a zsugorodás veszélyével néz szembe Németországban.

A közgazdászok a jövőbeli eseményekre összpontosítanak: legújabb előrejelzések alapján Európa gazdasága a téli álom állapotába merül, és a recesszió sötét árnyéka fenyegeti a kontinens már amúgy is gyenge lábakon álló helyzetét.

A válság egyre markánsabb jeleit mutatja, és a helyzet aggasztóvá válik, mivel...

Az ipari szektorban havonta körülbelül tízezer munkahely tűnik el.

A GDP nyár végi, enyhe változása nem a piaci szektorok teljesítményének köszönhető, hanem inkább az állami fogyasztás növekedésének, amely a közszolgáltatások, valamint az egészségügyi és oktatási rendszerek fejlődésében mutatkozott meg.

A bruttó hozzáadott értékre vonatkozó adatok szerint a versenypiac összes lényegi területe veszteséges volt a harmadik negyedévben, míg az állami szféra bővült, amit többé-kevésbé a járulékok és adók finanszíroztak - derül ki a Landesbank Baden-Württemberg új elemzéséből.

Enzo Weber, a Munkaerő-piaci és Szakképzési Kutatóintézet (IAB) szakértője, a Berliner Zeitungnak adott interjújában kifejtette:

A német ipar jelenlegi helyzete aggasztó, hiszen havonta körülbelül 10 ezer munkalehetőséget kénytelen elveszíteni.

Az energiaválság a helyzet sürgető kiváltó oka, amely még mindig nem oldódott meg; éppen ellenkezőleg, a legfontosabb iparágakban egyre inkább fokozódik a nyomás, és a vállalatok komoly kihívásokkal néznek szembe.

A szakértő szerint emellett különösen kritikus a teljesítmény szempontjából, hogy nagyon alacsony a befektetések ereje és kevés az induló vállalkozások száma, amelyek nem is tudnak növekedésnek indulni.

A kedvezőtlen trend egyértelműen tükröződik a bejelentett leépítések számában, valamint az álláshirdetések drámai csökkenésében. Mivel

Az ipar helyzete lényegében nem mutat pozitív változást, a gazdaság folyamatosan elveszíti dinamikáját, és a foglalkoztatási perspektívák rendkívül kedvezőtlenek.

Természetesen! Íme egy egyedi összefoglaló: - Összegzés: A lényeg kiemelése, amely röviden és érthetően bemutatja a téma főbb pontjait, anélkül, hogy a részletekbe merülnénk. Az összefoglalás célja, hogy a lényeges információkat tömören átadja, segítve ezzel a megértést és a memorizálást.

Andreas Scheuerle, a Deka közgazdásza a Frankfurter Allgemeine Zeitungban kifejtette, hogy Németország egy fájdalmasan elhúzódó stagnálási időszakot él meg, amelyben a gazdasági és strukturális kihívások mérgező módon összefonódnak.

Az S&P Global pénzügyi szolgáltató pénteki jelentése szerint a versenyszféra összesített beszerzési menedzser indexe 1,3 ponttal 47,3 pontra esett vissza. Ez az érték az elmúlt kilenc hónap legsúlyosabb csökkenését jelzi, és jelentősen elmarad a növekedést jelző 50 pontos küszöbtől.

Ez pedig elgondolkodtatta az elemzőket, akik stabil fejlődésre számítottak mostanra.

Tanja Gönner, a Német Ipari Szövetség (BDI) ügyvezető igazgatója, kifejezte aggodalmát a helyzet alakulásával kapcsolatban, és pesszimista véleményt fogalmazott meg. Véleménye szerint

az ipari termelés idén várhatóan három százalékkal csökken Európa legnagyobb gazdaságában, ahol 2025-ben sem várható fellendülés.

A vezető iparágak drámai visszaesése figyelhető meg: a járműgyártás szeptemberi teljesítménye 6,9 százalékkal elmarad a tavalyi szinttől, míg a gépipar 8,5, az elektromos ipar pedig 10,7 százalékos csökkenést mutatott. Ez a riasztó adat az iparszövetség pénteken közzétett "horrorjelentésében" szerepel, amely hangsúlyozza, hogy a termelési volumen 2017 óta folyamatosan csökken, egy évtizednyi stabil növekedés után.

Az ipari recesszió az Európai Unióban is folytatódik, amelyet a járvány sokkja után az Ukrajna elleni orosz támadás, a magas energiaárak, a túl kevés beruházás, a szakképzett munkaerő súlyos hiánya, a túlzott bürokrácia és a gazdaság klímabarát szerkezetátalakításának politikai irányvonalai okoztak - idézi a Süddeutsche Zeitung.

Related posts